Paralympiáda bude Cameronem použita proti zdravotně postiženým

Paralympiáda byla zahájena. Obrovská sláva miliardového byznysu spatřila světlo světa. Politici vyjádřili na maličkou chvilku sounáležitost s lidmi se zdravotním postižením. Zatímco se britská královna dojímala nad některými osudy handicapovaných sportovců, byli to její politici, kteří zahájili válku proti osobám se zdravotním postižením. Britská vláda se podobně jako ta naše česká vrhla na svět nejohroženějších. Situace lidí se zdravotním postižením je ve Velké Británii velmi zvláštní. Většina britské společnosti nesouhlasí se škrty na osobách se zdravotním postižením, přesto vláda obhajuje jejich důležitost.

Nadlidská snažení, famózní výkony těch na vozíku, bez končetin, těch s psychickými postiženími……to všechno zaniká v rytmu politické rozežranosti, která jako nebezpečná morová epidemie zapleveluje všechny takzvaně pravicové vlády světa. Ministři přeci nedělají nic jiného, než jen zařazují více zdravotně postižených do pracovního procesu. I tak se dají nazvat různá opatření mnohdy kolidující s mezinárodním právem. Politický diletantismus je stavěn na vyšší úroveň, než na jaké by ve skutečnosti měl být. Přeplněnými kancelářemi britských politiků zazní: “Podívejte se, tady ti elitní paralympionici dokážou toho tolik, i vy ostatní můžete pracovat, a pokud to nezvládáte, potom je něco špatně.”

Tohle se přesně snaží říct britská vláda celé, nejen britské, společnosti. Svátek sportu, svátek heroismu jednotlivců, vítězství vůle nad zdravím, to všechno je předhazováno a zneužíváno politiky. Lidé sedící doma, lidé neschopní nějaké pracovní činnosti, to přeci neexistuje, když tady najednou stojí lidé bez nohou nebo bez rukou a přesto vydávají špičkové výkony. Britští politici využívají výkony sportovců k propagaci jejich politických plánů.  Už se nikdo nepozastaví nad tím, že ty výkony jsou výkony špičkových atletů s velmi drsným výcvikem.

Ne každý může být špičkovým atletem. Ne každý zvládne přesložitý výcvik a trénování. Jednotlivé britské organizace zdravotně postižených poukazují na politická vychcálkovství. 41 % Britů si myslí, že by vláda měla pro zdravotně postižené udělat mnohem víc. Olympijské hry mají pozitivní vliv na myšlení takzvaně zdravých lidí, kteří si uvědomí, že člověk s handicapem je normálním člověkem s normálními potřebami. O tom přesně to sportování mezi olympijskými kruhy je. Elitní handicapovaní sportovci z celého světa ukáží, že i oni jsou tady a mají světu a sportu co nabídnout. Olympijský duch je pomocníkem k pochopení touhy zdravotně postižených být přijímán nikoli kvůli postižení, ale kvůli dovednosti, umu a houževnatosti vůle.

David Cameron vyzdvihne všechno možné, vykládá nesmyslné pohádky o podpoře a společném světě postižených a zdravých, aby posléze v politických zdech využil paralympiádu k prezentaci prospěšnosti vládních návrhů. Cameron s jeho vládou je bandou pokrytců erodujících sociální systém. Sportovní elita si zaslouží podporu, kdežto obyčejní zdravotně postižení Britové nejsou důležití a jsou nemakačenkové s nechutnou hypochondrií?

Seznam změn ve Velké Británii je obrovský. Snižují se příspěvky vyplácené osobám se zdravotním postižením. Tyto změny mají státu ročně ušetřit až miliardu liber. Od roku 2014 bude docházet k přehodnocování jednotlivých invalidit. Tady v České republice je zlomovým datem rok 2015. Najednou stát počítá s vyražením stovek tisíc lidí pryč z evidence zdravotně postižených. Velmi vážně nemocní budou vyhozeni, zatímco stejně nemohou pracovat. Na mušku si bere britská administrativa ty s těmi největšími druhy postižení. U ležáků, u lidí neschopných čehokoli by se mělo ušetřit až 600 milionů liber. Vládní škrty vyloučí další půl milionu lidí, kteří mají zažádáno o uznání invalidity. U 1,5 milionu britských handicapovaných bude prozkoumáno, zda opravdu nemohou pracovat.

Britská vláda chce zaměstnávat zdravotně postižené, přitom dělá podobné chyby jako Nečasem políbená Strakovka. V současnosti je příspěvek na pracovní místo uvolněné osobě se zdravotním postižením vyplácen zhruba 700 000 handicapovaným. Tato částka má být podle nových nařízení vyplácena pouze na omezené období. Státní dávka bude nahrazena úvěrem poskytovaným každému handicapovanému. Nové zákony mají zvýšit zaměstnanost osob se zdravotním postižením. V praxi budou nové kodexy paragrafů všechno ještě víc komplikovat. Handicapovaní ztratí tu práci, kterou ještě mají. Je to velmi odvážná koncepce, ve které se ztráci člověk jako takový.

V pátek protestovali aktivisté spolu s handicapovanými lidmi před budovou ministerstva práce proti společnosti Atos HealtCare(dále jen Atos), která je hlavním sponzorem konané paralympiády. Tato IT firma jednak financuje paralympiádu a zároveň se podílí na vládním programu posuzování práceschopnosti zdravotně postižených. Kritéria, podle kterých Atos posuzuje jednotlivé osoby se zdravotním postižením jsou nelidská a nedůstojná. Jeden případ posuzování Atosem hovoří za všechny. Cecilia Burns ze Severního Irska se dlouhodobě léčila s rakovinou, přesto byla Atosem uznána za práceschopnou. Vážně nemocná žena byla cynicky podle tabulek uznána někým, kým ani omylem nebyla. Její zdravotní stav jí neumožňoval vykonávat jakoukoli práci. Cecilia se v únoru odvolala. Celých šest měsíců probíhalo odvolací řízení, které nakonec uznalo pochybení úřadu a Cecilii Burns byly navráceny všechny finanční nároky, které pobírala před únorovým odejmutím dávek. Bohužel Cecilia Burns se ze svého vítězství nemohla radovat dlouho. Před týdnem zemřela. Utrápila se chováním Atosu. Vládou najatá firma nyní sponzorující paralympiádu, poškozuje zdravotně postižené. Hlavně, že stát ušetří. Lidé s vážnými zdravotními potížemi jsou uznáváni jako práceschopní. O tom je především anglická reforma.

Společnost jak v Británii, tak v České republice, je ovládána pouze nereálnými příběhy nic nevypovídajících o skutečném životě normálních zdravotně postižených. V médiích se většina lidí setká buď s přehnaně hrdinskými a nadlidskými činy handicapovaných, nebo naopak dochází k přílišné tragedizaci příběhů o životech lidí s handicapem.

Reálný pohled na svět s postižením neexistuje. Britská vláda je na koni, na jakémsi výsluní, ve kterém touží pošlapat a sežehnout všechny se zdravotním postižením. Zlaté, stříbrné i bronzové medaile elitních sportovců budou použity jako kameny k házení proti všem ostatním. Sportovní olympijský duch bude zneužit Cameronem k jeho nelidskému tažení proti lidskosti. Přehodnocovat se bude na základě heroických dovedností. Paralympiáda se obrátí proti handicapovaným. Jakmile paralympijských cirkus opustí město, všechno se vrátí do starých kolejí. Stejná vláda se stejným úsilím k reformám půjde stejnou měrou proti právům osob se zdravotním postižením. Mnozí z handicapovaných padnou díky navrhovaným změnám od roku 2013 do relativní chudoby. 

Veřejnost po paralympiádě rozdělí  zdravotně postižené do dvou kategorií: Velký sportovec: hrdina, dávající oběť; ti ostatní co potřebují peníze a nejsou důležití. Pokud vlády sníží podporu těm nejvíce nemocným, kdo se postará o nejvíce nemocné? Význačná část elitních paralympijských sportovců svá postižení získala  většinou úrazem. Na to by se také mělo hledět. Existují i jiná postižení, než  pouze lidé bez končetin.

Je smutné, že bude s největší pravděpodobností paralympiáda zneužita  k politickým reformám Cameronovy vlády. Na všechno ve výsledku doplatí jen zdravotně postižení. V posledních dvou letech zemřelo ve Spojeném království krátce po uznání práceschopnosti na 1100 lidí. 1100 lidí přišlo o všechny výhody poskytované zdravotně postiženým. 1100 lidí najednou bylo bez jakýchkoli prostředků a následně krátce po uznání práceschopnosti tito lidé zemřeli. Již od října roku 2008 dochází ve Spojeném království k šikanování zdravotně postižených, kteří jsou následně uzdravováni. Cameron svými reformami vše ještě zrychluje. Nyní využije paralympiády, aby mohl zrychlit zahájené tempo.