Dnešní demonstrace v Madridu je odpovědí na antisociální opatření vlády

Desítky tisíc Španělů demonstrují v Madridu proti drakonickým plánům vlády. Za chyby politiků doplácejí především obyčejní lidé. Mladí raději emigrují do zahraničí, zatímco staří nemají pomalu co k jídlu. Až tam se dostalo hospodaření plné optimismu. Velké oslavy euromincí vystřídaly rudé prapory na madridských ulicích. Španělé nejsou českými ovcemi, jejich demonstrace nejsou pouhými happeningy nad rozlitým mlékem. Hloupé odborářské křepčení je nahrazeno touhou a vůlí lidu ochraňovat své zájmy. Ve Španělsku si odbory nehrají na páté kolony politických partají. Tam skutečně jde o hlas nespokojenců s exponenty podivně chovající se vlády.

50 000 demonstrantů ve dlouhých zástupech pochodují centrem hlavního španělského města, foukají do píšťalek a mávají transparenty s nápisy vyjadřujícími nevoli, nechuť a nespokojenost s chystanými kroky. Nápisy jako: “ničí zemi, musíme je zastavit”, ukazují nespokojivci politikům kde je jejich skutečné místo. Zástupci více než 230 občanských a profesních organizací  projevují nesouhlas a hněv nad politickou dekadencí. Země se chce vyhnout pomoci Evropské unie, a tak se místní politici rozhodli sešněrovat španělskou společnost do korzetu strádání a poklesu.

Pravicové kroky, škrty v sociální oblasti, úpravy důchodů, změny v mnoha zákonech, to všechno vyvolává náležitý chaos. Zkuste se zeptat jakéhokoli Španěla na spokojenost s jeho vládou, Většinou takový člověk odpoví rychle a bez zaváhání. Politici zkazili všechno co mohli a nyní se pokoušejí hasit jimi způsobený požár pomocí asociálních škrtů a plánů. Slova jako “lži, dost s nimi, konec ničení státu”  se objevují na madridských sobotních ulicích. Demonstranti vyzývají k referendu, ve kterém by se mělo rozhodnout o případných škrtech nepopulární vlády.

Drastická opatření nehledí na žádná sociální, natož lidská hlediska. Premiér Mariano Rajoy hodlá pomocí škrtů do roku 2014 ušetřit 102 miliardy eur. Zdravotně postižení, důchodci, studenti, rodiny s dětmi….ti všichni budou státem škrceni pro získání patřičných úspor. 6 řad demonstrantů kráčí v různobarevných košilích Madridem a poukazují tak na nesouhlas těch, kterých se veškeré škrtání týká nejvíce. Celonárodní nechuť se rozlévá do celé španělské společnosti. Vysoká míra nezaměstnanosti s nejistou budoucností nutí mladé absolventy škol opouštět Španělsko za něčím mnohem lepším a perspektivnějším.

Království Juana Carlose I. se rozpadá do sociálních nepokojů. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají čím dál více. Nálady na živobytí stoupají, zatímco příjmy naopak klesají. Důchodci, kteří celý život pracovali, najednou nemají dostatek finančních prostředků na obyčejné nájemné. Dokonce ani nevědí, kde vzít na jídlo či oblečení. Situace je velmi špatná. Vláda nevytváří prorůstová opatření. Pouze se rozhodla pro ekonomická oslabení, ze kterých se jihoevropský stát může dostávat velmi složitě.

V červených košilích demonstrují zástupci syndikátů, v zelených lidé hájící financování vzdělávacího systému, ve fialových jsou ochránci ženských práv, v oranžových zástupci sociálních služeb, v bílých zdravotníci a v černých zaměstnanci veřejných služeb. Celé spektrum španělské společnosti dnes demonstrovalo za práva všech občanů Španělska.

Španělská  vládnoucí konzervativní strana vytváří jedno nelidské pravidlo za druhým. Politická strana nepřiznává své chyby a vytváří prostor pro nové a ještě novější škrty. Nelibost Španělů vyvolala například zrušením vánočních prémií zaměstnanců státní správy. Těm také premiér Rajoy snížil o 7 % jejich mzdu.  Španělé odmítají takové zacházení. Proto lze očekávat další sociální nepokoje nad pravicovými kroky premiéra Rajoy.