Cvičení v Golanských výšinách zastraší tamní Drúzy, teprve potom může Izrael napadnout Írán nebo Libanon

Izrael se připravuje na válku. Vojenské cvičení směřující do Golanských výšin není nic jiného, než armádní přehlídka izraelských zbraní. Nestabilní Libanon s ještě nestabilnější Sýrií nepředstavuje pro zemi Davidovy hvězdy žádné nebezpečí. Blízký východ sužují rovnou dvě vojenská cvičení. To první americké, představuje divadélko směřující k ochraně Hormuzského průlivu, zatímco účel toho druhého v izraelské režii není až zas tak viditelný. Oficiální prameny hovoří o cvičení namířenému proti případnému útoku Hizballáhu ze sousedního Libanonu, ale veřejné tajemství hovoří úplně o něčem jiném.

Situace v Golanských výšinách houstne. Izraeli hrozí přímé ohrožení v podobě povstání Syřanů, kteří tvoří velmi významnou čát obyvatel Golan. Cvičení bylo podle izraelských míst oficiálně dlouhodobě plánované.  Nepřijela snad izraelská armáda do okupovaných míst právě za účelem postrašení a předvedení zbrojního arzenálu všem odbojně smýšlejícím obyvatelům Golanských výšin? Několik desítek tisíc vojáků, těžká mechanika, tanky a letecká technika na jednom místě…..

Izrael od roku 1967 v rozporu s mezinárodním právem okupuje Golanské výšiny. Je to součást Sýrie, která byla před více jak třiceti lety uloupena tehdejšímu syrskému režimu, což opět potvrzuje rezoluce OSN číslo 242. Izrael použil ke zvětšení svého území armádu, dokonce se v konfliktech uchýlil k používání zakázaných zbrojních systémů. Dokonce ani dnes ve sporech s Palestinci Izrael neváhá a používá kazetové bomby, či bílý fosfor, který popálil nejednoho Palestince zasaženého izraelskou kanonádou. Ostatně, o používání zakázaných válečných prostředků hovořila a doposud hovoří nejedna mezinárodní zpráva OSN.

Zatímco tajné služby samotného Mossadu přispívají ke konci Assadova režimu. Sedmnáct měsíců zuřící konflikt ovlivnil většinu arabského obyvatelstva v regionu. Například v největší arabské vesnici v Golanských výšinách je sprejem červenou barvou  napsáno “zastavte zabíjení syrských obyvatel”. Izrael se na Golanských výšinách chová stejně rasisticky jako v Palestině a pásmu Gazy. Izrael zde například aktivně brání rovnocennému využívání vody.  Al-Marsad – The Arab Center for Human Rights in the Golan Heights uvedla, že izraelští osadníci dostávají podobně jako jejich “kolegové” v Gaze pětinásobek zásob vody oproti arabským obyvatelům Golanských výšin. Izrael tedy praktikuje stejnou politiku rasismu a porušování mezinárodního práva také na Golanských výšinách, o kterých se médiích až tak moc nemluví.

V Golanských výšinách dochází také k násilnému vyvlastňování pozemků, zabírají se pole ve prospěch izraelských osadníků. Zatímco Syřané z Golan nemají pořádně ani co jíst, izraelský osadník má ve všem přednost. Na pozemku patřícímu dříve arabskému obyvateli, se stavějí podobné osady, jaké vznikají například v Gaze. Arabští obyvatelé podle lidskoprávní organizace Al-Marsad rovněž platí mnohem vyšší daně, i když dostávají méně služeb než izraelští osadníci.

Arabští obyvatelé Golanských výšin jsou většinou Drúzové, kteří se stále cítí více Syřany než příslušníky okupačního Izraele. Však také jsou tito Drúzové často šikanováni a diskriminováni izraelskými zákony a systémem rasistické vlády, kterou Izrael na okupovaných územích praktikuje. Syřané z Golanských výšin velmi často doprovázejí demonstrace proti izraelské okupaci orámovanými fotkami s Assadem. Tolik tomuto politikovi někteří golanští Syřané věří. Věří mu, i když Assad nic s ukončením okupace neudělal. To je také důvod, proč ti další s Assadem opovrhují a naopak přejí štěstí opozičním vojákům v Sýrii. Pokud bude konflikt v Sýrii doprovázen větším sektářským násilím, je možné, že se stále více Drúzů v Golanech odkloní od Assada a jeho lidí. Mají totiž strach, aby po etnickém násilí v Sýrii se celé etnické násilí nepřelilo do Golanských výšin. Teoreticky je tedy pro Izrael výhodnější, když v Sýrii zavlajou náboženské či etnické čistky, které podle mnoha dostupných zpráv v Sýrii již dávno bují v dobrém a neposkvrněném stavu.

Tak jako dnes oslabuje Izrael sám sebe ve zpravodajských hrách kolem Sýrie, oslabuje Izrael svou existenci budoucí angažovaností k plánované třicetidenní válce s Íránem. Netanjahu hovoří o okolních státech jako o největších nepřátelích, přitom je to samotný Netanjahu a jeho vláda, kdo jsou pro Izrael největším nebezpečím.

Vojáci izraelských obranných sil jsou převáženi na výcvik v Golanských výšinách  vrtulníky, Večerní hodiny 19. září 2012 byly ve znamení dělostřeleckých zkoušek ostře ozbrojených dělostřelců. Podobné vojenské hrátky simulující ochranu před raketovým útokem probíhaly minulý týden. Jordánsko a Libanon jsou velmi nervózní z celé situace, která houstne jako špatně uvařená polévka.

Izrael vede cvičení, zatímco diplomaté horečně na americkém velvyslanectví v Bejrútu ničí všechny tajné dokumenty. Opravdu v tento okamžik někdo uvěří, že se nic nechystá? Kdy se ničí tajné dokumenty? Přesně v ten okamžik, ve který se očekává přímý útok. Americká diplomacie velmi dobře ví co se bude dít. Rozvrh na několik dní je nejspíš dobře známý. Izrael doslova dychtí napadnout nestabilní Libanon. Proto je tu možná takové cvičení na okupovaném území. Vůdce Hizballáhu v Libanonu, Sheikh Hassan Nasrallah, varoval Izrael před jakoukoli akcí namířenou proti zdevastovanému Libanonu. Bejrůt se stává opět vařícím kotlem, ze kterého na poslední chvíli utíká hlavní přikladač polínek.

Amerika s největší pravděpodobností ví o válečném úmyslu Izraele, jako rovněž ví o plánu Hizballahu zaútočit proti americké moci v Libanonu. Nasrallah v patnáctiminutovém proslovu vyzval k velkým protiamerickým demonstracím. Půl milionu lidí ve žlutohnědých čelenkách naslouchalo Nasralláhovým slovům. Situace se na Blízkém východě mnohonásobně zhoršuje. Na jedné straně jsou radikálové z Hizballáhu, na druhé straně se objevují Izraelci s jejich armádou v Golanských výšinách. V blízkosti Hormuzského průlivu se objevuje také izraelská armáda vykonávající jakési cvičení.

Bude na prvním seznamu vojenských operací Libanon nebo Írán? Předně izraelská armáda musí uklidnit situaci v okupovaném území Golanských výšin. Teprve poté může přemýšlet o jiných válečných úmyslech. Útok na dvou liniích v Íránu a potíže v Golanských výšinách….to by byla velmi nepěkná komplikace, ze které by se Izrael velmi těžko dostával.