Vraždila v sikhském chrámu islamofobie?

Další pomatený šílenec vraždil. Tentokrát si vzal na mušku sikhský chrám v americkém městečku Oak Creek. Stovka sikhků měla být zadostiučiněním pro jednu pokřivenou duši. Poloautomatické zbraně jednoho čtyřicátníka propuštěného z armády ukončily život sedmi lidí. Podle ABC News se jedná o stoupence nadřazenosti bílé rasy nebo skinheada, který  také v policejní přestřelce zahynul. Kde se v lidech bere taková zloba? Bylo snad úmyslem neznámého vraha vybít jednu skupinu sikhů, kterou si Američané pletou s pomýlenými  extrémisty z Al-Kájdy? 

Zpočátku se pochybovalo o počtu útočníků. Zatím policie hovoří o jednom bělochovi a dvou poloautomatických zbraních, které útočník ke svému hroznému činu použil. Americká administrativa neustále hovoří o terorismu a boji proti němu. Hromadně se očerňují muslimové a spolu s nimi také sikhové. Jsou vydáváni za černé ovce, i když s terorismem jako takovým nemá naprostá většina muslimů i sikhů nic společného. Mnoho Američanů si plete sikhy s muslimy. Přitom sikhkismus je pátým největším organizovaným náboženstvím na světě a s islámem nemá pranic společného.

Sikhismu věří na  celém světě přes 30 milionů lidí. Sikhem je každý, kdo věří v jednoho boha, v 10 Guruů, od Guru Nanaka až po Guru Gobind Singha, Guru Granth Sahiba, amrit(což je druh křtu) a sbírku učení Guruů. Klidné, mírumilovné náboženství je zaměňováno v rámci šíleného naprosto neopodstatněného “boje” proti terorismu za jiné klidné mírumilovné islámské náboženství.

Jedna vyšetřovací verze FBI počítá s tím, že útočník se spletl, pokládal sikhky za muslimy, a proto šel vraždit. Duševně narušení jedinci ve společnosti velmi jednoduše podlehnou společenské atmosféře, kterou tak ráda vytváří CIA a další americké služby ve spojení s médii a prezidentskými provoláními směřovanými proti terorismu.

Pokud se tato vyšetřovací domněnka potvrdí, bude to další projev islamofobie vraždící opět na území USA naprosto nevinné lidi. Sami sikhkové dávno před tímto činem poukazovali na diskriminaci a očerňování v americké společnosti. Předseda Sikhské rady pro náboženství a vzdělávání Rajawant Singh se k celému incidentu vyjádřil v CNN s těmito slovy:  “V sikhské komunitě panuje od útoků z 11. září velká nejistota a obavy z podobných útoků. Lidé jsou zmatení a myslí si, že patříme k bin Ládinovi nebo k Talibanu. Vždycky když dojde k nějakému útoku na americké vojáky v cizině, tak se musejí začít bát i sikhové ve Spojených státech. Jakýkoliv šílenec si nás může splést a zaútočit na nás. Ostatně první člověk, kterého zastřelili v odplatě za tragédii z 11. září, byl také Sikh,

Ano, sikhové jsou nejčastějšími oběťmi pomatených šílenců, kteří si myslí, že vraždí muslimy, přitom vraždí někoho jiného. Antimuslimské klima v USA  od roku 2001 narůstá o rovných 1600 %. Dokazují to různé výzkuny, které jen reflektují  na americké přehlížení  lidských práv. Americké ministerstvo spravedlnosti dokonce uvádí, že více jak 75 % případů trestných činů provedených z islamofobních pohnutek není hlášeno do oficiálních statistik FBI. Islamofobní násilí není v Americe bohužel záležitostí minulosti. Nemusíme chodit přiliš daleko, abychom odhalili jeden případ vraždy provedené ve jménu islamofobie. Před pár měsíci, pět dětí v San Diegu ztratilo matku Shaimu Alawadi, iráckou Američanku, která byla brutálně ubita k smrti ve vlastním domě. Její dcera našla mrtvolu matky v obývacím pokoji, spolu s poznámkou: ” Vrať se do své země, ty jsi terorista”.

Islamofobie v americké společnosti vystupuje stále více napovrch a stává se stále více tolerovanější. Policie společně se sdělovacími prostředky rozdmýchává oheň nenávisti, když ve svých hláškách podporují islamofobii namířenou také proti sikhkům. Veřejně je profiluje jako podezřelé. Například den po 11. září 2001 došlo k bezdůvodnému zatčení jednoho sikha, který cestoval vlakem z Bostonu do New Yorku. Jednomu z pasažérů se zdál muž v turbanu podezřelý, a tak zavolal na FBI. Ve městě Providence byl vlak zastaven, došlo k prohlídce vlaku, ve terém byl cestující Sikh vyveden ven s pouty na rukou. Lidé stojící na perónu křičeli na agenty FBI slova jako “zabijte ho, shoř v pekle, zabil jsi mi bratra”. Dokonce jeden z agentů FBI se optal cestujícího Sikha:” Jak se daří Usámovi?”

Zpravodajské stanice tenkrát opakovaně přehrávaly emotivně laděné video ze zadržení jednoho ze sikhů, kteří se v turbanu podíleli na plánování zářijových útoků. Najednou docházelo ke spojení člověka s turbanem a dlouhým vousem  do nové rovnice označující synonymum teroristy. Jedno klišé lží se v ten okamžik usadilo v srdcích Američanů. Naopak bez jakékoli medializace poté proběhlo propuštění zatčeného sikha. K takovým pochybením docházelo od té doby několikrát. Proto není divu, že jeden šílenec bez problémů uvěří mediálnímu obrazu, ve kterém ti sikhové patří k těm zlým, proti kterým “zdatný Američan” musí bojovat. Muslimové, stejně tak sikhové jsou ve Spojených státech amerických diskriminování, a to zejména v pracovním prostředí, kdy najednou není práce pro muslima nebo sikha.

V této atmosféře jeden šílenec podlehl možná své islamofobní touze. Pro svůj čin si vybral zcela plánovaně neděli. Neděle je totiž dnem, kdy se v sikhských chrámech konají bohoslužby, zpívají se písně. Dokonce v ten den se v chrámu scházejí děti na svou punjabskou jazykovou školu, je zdarma rozdávané jídlo každému, kdo do chrámu přijde, dochází zde k velkým setkáním sikhů ze širokého okolí. Dnes dokonce měla chrám navštívit speciální delegace z Indie. Neděle je kvůli předpokládanému velkému počtu lidí v chrámu naprosto příhodným dnem k provedení jednoho šíleného útoku.

V 10:25 tamního času policie obdržela telefonát o střelbě v oblasti sikhského chrámu. Na místě byl jako první dvacetiletý policista, který byl střelcem zraněný, podstoupil operaci a nyní je mimo ohrožení života . Mladý policajt uviděl střelce mimo chrám před budovou, došlo ke vzájemné přestřelce, ve které byl šílený střelec policejním důstojníkem zastřelen. Do nemocnice byly odvezeny také dvě osoby taktéž se střelnými poraněními. Čtyři mrtví byli uvnitř chrámu, další tři byli nalezeni mimo chrám.  Po celém incidentu je následně informované indické velvyslanectví, které následně vydává tiskové prohlášení. 

Guvernér Jižní Karolíny Nikki Haley, jehož rodiče jsou také přistěhovalci z Pandžábu vydal následně prohlášení na svojí facebookové stránce. Následně vydává prohlášení samotný Obama. Sikhy nazve součástí široké americké rodiny. Zároveň také reaguje prezidentský kanddát Romney, který v tento velmi smutný okamžik nahrazuje rasismem překypující slovník novými, lidskými výrazy lítosti a pokory.Všichni jsou najednou plni lítosti a sounáležitosti, přesto nic neudělají s islamofobií a nenávistí, kterou sami politici tolerují a rozšiřují.

Mezi zabitými má být také jeden z chrámových kněží, Parkash Singh. Singhovi bylo 25 let, v Oak Creek žil několik let. Nedávno se vrátil do Indie, aby jeho manželka s dcerou a synem žili ve Wisconsinu. Mezi těmi, kdo měl být  chrámu zastřelen, má být také 65letý vrchní představitel chrámu, Satwant Kaleka. Měl být střelený do zad. V době střelby byly v suterénu budovy také ženy, které vařily oběd. Spolu s nimi tam bylo mezi 5 až 10 dětí, které poté s ženami asi za hodinu opustily celý chrám. Chrámu nikdo v poslední době nevyhrožoval, dokonce samotný Satwant Kaleka nic v minulosti neříkal o tom, že by se cítil nějak ohrožený. Jim Haas, hasič, který bydlí v blízkosti chrámu, také médiím sdělil, že pomohl jednomu postřelenému muži k útěku z pozemku chrámu. Staral se o něj, dokonce mu zavolal záchranku, postřelený muž byl střelený do boku.

Lee Biblo, vedoucí lékař  nemocnice řekl, ze do nemocnice byly sanitkou dovezeny tři oběti mužského pohlaví, kteří byly ve velmi kritickém stavu. Všichni utrpěli střelná zranění. Jedna oběť utrpěla zranění břicha a hrudníku, zatímco další utrpěla zranění končetin a obličeje. Třetí oběť střelby měla být postřelena na krku.

Během střelby lidé z chrámu telefonovali mobilem a prosili o pomoc. Některým lidem například z kuchyně se podařilo utéct do protější budovy bowlingu. Lidé se skrývali ve spížích a na všech místech kde se dalo.

Podle posledních zpráv měla osoba podezřelá ze střelby bydlet ve dvou domech. Do toho posledního se střelec měl přistěhovat před dvěma týdny. Vůbec bilance masových střílení je ve Spojených státech velmi vysoká. Za celých 30 let došlo v USA k 57 masovým střelbám nějakých šílenců. Americký liberální trh se zbraněmi je jedním z hlavních viníků téměř 10 000 obětí střelných zbraní. Kdyby nebylo v USA tak jednoduché získat zbraň, nedocházelo by nejspíš také k takovým počtům masových útoků nějakými psychicky narušenými osobami.