Rusko pod vedením Putina zneužívá boj proti extrémismu k umlčení opozičních hlasů.

Rusko je zemí, kde je velmi nebezpečné psát blogy. Svobodné slovo a blogerské aktivity jsou tamějšími politiky považované za nehorázné pomlouvání. Místní politici se předhánějí v návrzích zabraňujících svobodnému přemýšlení většiny Rusů. V Kremlu vznikají jedny nesvobodné diktaturou prosycené zákony za druhými.  Na veřejnosti se nesmí hovořit o homosexualitě. Jakákoli zmínka o právech minorit vyvolává nebezpečí obrovských pokut. Celé dění v Rusku dosahuje absurdit. Dokonce americká zpěvačka Madonna čelí desetimilionové pokutě kvůli svým slovům vyjadřujícím podporu ruským homosexuálům. V ohrožení jsou především obyčejní lidé kritizující prezidentskou autoritativní politiku, ve které prohrávají lidská práva na celé čáře. 

Nové Rusko pod silnou rukou neohroženého Putina nepředstavuje demokratickou zemi, ve které mají lidé právo hovořit do veřejného dění. Ruská vlast nepředstavuje stát patřící obyčejným Rusům. Obrovské lány polí, uralské bohatství, ropa ruských oligarchů, mediální obraz společnosti, to všechno patří Kremlu a jeho spřáteleným skupinkám těžících z rázného kroku a postoje jednoho bývalého agenta KGB.

Putinovsky orientovaná politická strana, Jednotné Rusko, uvažuje o daleko větším zpřísnění zákonů. Tyto nové kodexy zla mají utišit internetové kverulanty. Novinářská obec má prý zůstat v klidu. nyní se prezidentský režim rozhodl ovládnout neřízenou střelu ve formě lidských názorů. Zatímco jsou místní noviny v rukou kremelských spolupracovníků, názory blogerů jsou zatím jedinou nestrannou silou vypovídající o dění v širé Rusi.

Místopředseda dolní sněmovny a člen Výboru pro kulturu, Sergey Zheleznyak, řekl, že nově navrhované změny by umožnily policii zjistit totožnost anonymních pomlouvačů a jiných zločinců operujících na internetu. Pomlouvačem je tedy každý člověk, který prohlašuje Putina za diktátora a podpůrce ruské korupce, která nemá kam stoupat, protože již dávno dosáhla svého maximálního stropu nemožnosti. Místním úřadům musí být podle politiků umožněno podat obvinění proti každému, kdo učiní pomlouvačnou kampaň nebo prohlášení proti jednotlivci nebo organizaci. Co považují zákony za pomlouvačnou kampaň? Jsou to upozorňování na vládou podnikané únosy? Jsou to upozorňování na pošlapávání práv homosexuální menšiny? Jsou to upozorňování na nekonečnou korupci, která se v ruských kruzích tak široce rozšířila?

Internet je svobodným médiem. Tam Putinova dlouhá ruka nemá absolutní moc. Svoboda a svobodné myšlenky jsou pro každý diktátorský režim největším nepřítelem. Někdo třeba i s důkazy na internetu řekne o politikovi, že bere úplatky a okamžitě bude popotaovaný úřady. Svět se nesmí dozvědět o pravé podstatě místních oligarchů, tolik napojených třeba i na mafiánské pozadí. Jednotné Rusko je strana podvodníků a zlodějů, podobná zvolání budou na obtíž. Lidé nebudou moci veřejně říci co si o partajích a jejich představitelích myslí. Přední ruský protikorupční bloger Aleksey Navalny bude mít velmi vážný problém. Jeho články jsou plné podobných slov. Nazývá jednotlivé politiky bez obalu, přesně tak, jaká je skutečnost.

Budou muset ruští blogeři zpětně měnit obsahy svých článků? Z médií zmizí pár pravdivých zvolání. Zmizí několik velmi vážných podezření. Někteří aktivisté kvůli odvaze odporující politické ješitnosti skončí za mřížemi. Zatímco se dnes představitelé lidskoprávních organizací bojí o své životy, boj za popírání pravdy pokračuje. Nyní je čas zavést další omezení namířená na obyčjné obyvatele Ruska. Opoziční názor je pokládaný za názor extrémistů.

Přitom je to právě extrémismus, který je jako spící drak probouzený pomocí ruských vojsk v kavkazských oblastech. Tam probíhá skutečná občanská válka, ve které se rodí novodobí extrémisté dychtící vyhodit soupravu metra do vzduchu. Potom Putin vyjadřuje soucit a sounáležitost s oběťmi, přitom je to on, kdo nepřímo za všechno zlo může. Jeho vojáci nedodržují mezinárodní právo, nedodržují pravidla vztahující se na válečná území. Místní obyvatelé Čečenska, Dagestánu a dalších kavkazských států Ruské federace doslova trpí. Nedostává se jim humanitární pomoci, novináři nejsou vpuštěni do válkou sužovaných míst.

Ruská politika se sama dopouští extrémismu a přesto využívá extrémismus jako jednoduchou voodoo panenku namířenou proti všem nesouhlasným projevům. Rusko by mělo dát největší prostor názoru lidí. Nový zákon upravující demonstrace, dokonce odporuje 31. článku ruské ústavy. Putin a jeho administrativa se rozhodla ke kriminalizaci základních práv, která náleží každému obyvateli široké Rusi.

Rusko pod vedením Putina zneužívá boj proti extrémismu k umlčení opozičních hlasů.