Lessy skončil, Langerovci mohou slavit pád nezávislosti policie

S Lessym padá mnohem víc věcí, než jen obyčejná funkce ve vedení policie. Je to výpověď o politickém stavu, kdy si jednotlivá místa  obšancovali lidé kolem Langera, Kalouska a dalších vlivných mužů ve službách lobbingu a nekonečného množství miliardového byznysu. Politici nalevo i napravo, rozkrádají  Českou republiku jako jeden obrovský supermarket, ve kterém si ti nahoře berou co jim hrdlo ráčí. Demokracie se pod kyselinou politického vychcálkovství rozpouští do ztracena.

Jeden policajt po více než dvaceti letech opouští  řady prořídlých ochránců zákona. Ve jménu šetření, ve jménu konzolové představy o státě a jeho funkcích, musí kulhat spravedlnost. Tedy pokud tady někdy byla. Nečasem řízená destrukce trestu a viny pokračuje vesele dál. Za takových pět let zbude z nápisu pomáhat a chránit jenom laciná cedulka, omšelý nápis okrašlující bezcenné vraky vyhřívající se kdesi na policejních parkovištích.

Nezávislý Kubice měl především nahradit tolik nedůvěryhodného Johna. Je na řadě dotazovat, kdo z těch dvou je více a méně důvěryhodný. Předseda vlády zavelí a poslušný ministr poslechne bez jakékoli známky odporu. Nový ministr je především přáním ODS. Nyní se ve světě spravedlnosti a pořádku zahájí směr určovaný hlavně stranickými boji uvnitř jednotlivých frakcí modré ODS. Langerovská partička spolu s jeho ochotnými kolegy ovládá soudy a soudnictví a nic se neděje. Představitelé Věcí veřejných o tom řeční jako na běžícím pásu, ale nikdy nejsou ochotné hovořit tak otevřeně, aby společnost věděla všechno.

Díky Lessymu a jeho nezávislosti mohou policisté vyšetřovat bez jakéhokoli upozorňování v policejních databázích velmi složité případy. Najednou dochází k vyšetřování politiků napříč politickým spektrem. Politici najednou přišli o jednotné informační místečko. Nevědí na koho si vyšetřovatelé políčili. Najednou nemohou ovlivňovat vyšetřování lumpáren. Za policejního prezidenta Lessyho došlo k probuzení některých orgánů policie.

Když  byl zatčený poslanec Rath, byla to levice, kdo obviňovala policii z dvojího politického zadání, které je zvlášť připravené pro vládní a nevládní strany. Když byla vyšetřovaná Parkanová, byli to zase vládní politici, kteří řvali cosi o policejním státě. Nějací důstojníci přeci nebudou ovlivňovat nějakou pravicovou vládu. Pandury, Iveca a další kauzy jsou v ohrožení. Najednou pod vedením Lessyho hrozí, že dojde k vyšetřování dalších podivných pochybení v nejvyšší politice. Rathovi a spol bylo zabaveno více jak 100 milionů korun. Je tady pro politiky jedno obrovské ohrožení.

Najednou by se vyšetřování policejních orgánů přeneslo také do krajské politiky, která se čím dál více podobá kmotrovským organizacím, ve kterých jednotliví hejtmani působí jako mafiánští bossové s politický krytím všech aktérů. Odchod policejního prezidenta Lessyho je výhodný nejen pro vládu, ale také i pro regionální politiky, kteří si nyní mohou oddechnout od dalších policejních vyšetřování. Policejní prezidium dnešním dnem ztratilo svou nezávislost.

Hry na policejního prezidenta byly až do obsazení postu Lessym o politické poslušnosti. Ministr vnitra navrhne člověka a tohoto člověka poté po dohodě s jeho stranou také do postu dosadil. To dělala jak ODS, tak ČSSD. Obě vládnoucí strany praktikovaly tuto zvyklost. Ten nový prezident zahladil stopy, postaral se o nedotknutelnost současných a po dohodě také ochraňoval ty minulé. Pan Lessy, ať už byl jakýkoli, nebyl rozhodně poslušný k ODS. Dokázal se vzepřít. Vedl několikaměsíční spor o financování policie. Dokonce Lessy odmítal podřídit se politickému diktátu Petra Nečase, který byl podávaný skrze “nezávislého” ministra Kubiceho. To všechno bylo určitě nevítané. Možná je tady ještě další hra, o které ani veřejnost neví. Langerovci toužili mít neustálou moc nad policií, a tak jeden odbojný šéf policajtů mohl být na obtíž.

Manžel poslankyně Černochové, který přispěl k pádu Lessyho, je také představitelem ODS. Ucházel se o prezidentský post u policie a neuspěl. Další z podílníků na konci Lessyho je například šéf GIPSu, pan Bílek, který je také spjatý s ODS. Na základě přání Nečase, Kalouska a Langera měl tento šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájit řízení proti odbojnému policejnímu prezidentovi. Ministr Kubice má podle kuloárních informací získat za odvolání Lessyho vedoucí pozici ve Správě hmotných rezerv a jeho náměstek Hruška má mít slíbenou pozici šéfa v plzeňské pobočce Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra. Možná by veřejnost měla v nejbližších dnech zaměřit svou pozornost na Hrušku a Kubiceho. Pokud skutečně získají tyto pozice, poté mohou být pravdivé také ostatní informace o politickém zájmu na konci Lessyho.

Policejní prezident vybíraný komisí, nikoli politiky. To měl být precedent odstraňující politický lobbing, který téměř vždy hrál do karet politiků. Proto také Nečas a jeho lidé spustili muziku na téma nezákonnosti zvoleného policejního prezidenta. Najednou byla nutná kontrasignace s premiérem vlády, i když nikde taková povinnost v zákonech nebyla. Ke kontrasignaci nakonec nedošlo, ale již v té době bylo vidět, kam chce směřovat ODSka a její partneři. Nyní byl pokus na vyšachování politických stran z dění kolem vedení policejních složek. Najednou nebyla tak velká záruka nad ovládnutím jednoho bezpečnostního aparátu.

Nezávislost policejního prezidenta padla a s ní padá taktéž nezávislost policistů, kteří do půl roku ukončí veškerá prošetřování kauz, ve kterých jako viníci působí politici a jejich straničky. Lidé dosazení Lessym budou vyměněni. Opět nastane období pana Vrby, který vynášel informace z živých spisů Langerovi a jeho lidem.V kauze pana Michálka navštívil Vrba Nečase a vynášel mu informace. Opět nastane podobné vrbovské období. Silné protikorupční oddělení skončí se svou činností.

Vláda Petra Nečase nechce nezávislost policie. ODS, ČSSD a řada dalších stran chtějí policii závislou na politické vůli. Bezpečnostním poradcem Nečase je stále Langer, který po celou dobu místo Nečase chodil na jednání bezpečnostních výborů státu. Věci veřejné spolu s Johnem selhaly, když neodešly z vlády, i když dávno věděly, že Langer a jeho skupinka vlivných ovládá bezpečnost ve Vládě České republiky. Česká vláda langerizací policie ohrožuje Českou republiku v bezpečnostních otázkách. V tomto státě hrozí, že v případě prokázání neviny Lessyho budou existovat dva policejní prezidenti. Jeden jako vládní loutka a druhý jako představitel vzdorovitosti.

Kubice sám ve své zprávě uvádí desítky pomluv a nyní je zhrozen ze slov Lessyho? To je trošku podivná logika. Vůbec Kubiceho zpráva, to je tak trošku kostlivec ve skříni Věcí veřejných. Véčkaři tenkrát zahájili předvolební lákadla nad zveřejněním jedné velmi populární zprávy. Dodnes svůj slib nedodržely. Radek John prý nevěděl, jak moc je složité takovou kauzu zveřejnit. Vládní členové koalice vědí od pondělka o vyhození Lessyho, přesto dnes dělají hloupé a hluché. Vít Bárta o tom psal dokonce v červenci, kdy v Parlamentních listech psal o nahrazení Lessyho Červíčkem.

Policejní prezident není podřízeným politiků a nesmí být nikdy jejich podřízeným. Bohužel k tomuto kroku nejspíš dojde. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je nyní dalším mužem na pověstný pracovní odstřel. v ohrožení. Může být člověkem s klíčovou rolí v případě Lessy a obvinění vznesená GIPSem. Pavel Zeman totiž bude prošetřovat důvody obvinění Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud Nejvyšší státní zastupitelství zjistí, že důvody dodávané Bílkovým úřadem jsou blamáží, poté nestojí Lessymu v návratu do prezidentského postu prakticky vůbec nic. Pokud Zeman a jeho úřad nic nezjistí a řeknou, že je vše v pořádku, poté nastupuje soud, který bude muset rozhodnout, zda je Lessy vinným z nařčení, či nikoliv.

Zatímco se v Poslanecké sněmovně budou konat výjimečná, speciální zasedání, český volič opět zapomene a bude volit stejné politiky, kteří dnes touží o ovládnutí policie. Dnešní prohra demokracie upadne tak jako mnoho jiných levicových i pravicových černot v zapomnění. Český volič je totiž dobrý volič. Pokaždé nasedne na politické sliby, které jsou zabalené do mlžného alobalu politické ubohosti.

SDÍLET