Krutý osud jihosúdánského olympionika dokresluje utrpení v jižním Súdánu

Osudy některých olympioniků jsou hrozné. Mnoho sportovců z takzvaného třetího světa jsou často oběťmi násilí, válek, chudoby, hladomoru, strachu o svůj život. Tito lidé, i když se během zahajovacího ceremoniálu usmívali, mají tam uvnitř v duši velká, velmi vážná traumata. Osobní příběhy, nad kterými by zaplakalo každé srdce slušného člověka, jsou skryty v řeči čísel nelítoistných světových rekordů. Například takový Guor Marial. Ve světě médií je tento člověk známý jako sportovec bez vlasti. Rozhodl se reprezentovat svou těžce zkoušenou zemi. 

Marial vyrůstal v jižním Súdánu, kde během občanské války vládní Bashirova vojska devětkrát vyplenila Marialovu vesnici. Během těchto vojenských výprav bylo zabito na 28 členů Maralovy rodiny. Mezi oběťmi bylo také 8 jeho sourozenců. Během jednoho takového ukrutného přepaděni byl Marial unesen vládními vojáky. Zřejmě z něj měl být dětský voják chránící barvy Bashirových válečných zločinů. Marialovi se podařilo ze zajetí uprchnout. Bohužel uprchl do rukou vládního důstojníka, který z dnešního sportovce udělal svého soukromého otroka. Marial musel znovu utéct, tentokrát se mu podařilo uprchnout do nedalekého Egypta, kde našel pomoc u tamních amerických vojáků.

Nyní Guor Marial získal v USA statut uprchlíka, studuje a žije v americkém New Hampshire. Jako uprchlík nemohl Marial soutěžit v americké reprezentaci, dostal nabídku od Bashirova zločinného režimu, kterou odmítl. Jeho rodná země vznikla teprve nedávno. Zuří v ní stále občanská válka. Marialův osud je pouze jeden z mnoha osudů těžce zkoušených jihosúdánců.například v uprchlickém jihosúdánském táboře Yida stoupá dramatickou měrou dětská úmrtnost.

Každý den v tomto táboře zemře na pět dětí. Tyto děti umírají a infekce, průjmová onemocnění, která doprovázejí velmi těžký život skoro každého jihosúdánce. Zdroje pitné vody jsou velmi kontaminované, děti nemají co jíst. Lékaři bez hranic, kteří zajišťují chod uprchlického tábora Yida, jsou velmi nešťastní ze své neschopnosti pomoci vážně nemocným dětem.  I kdyby lékaři chtěli, nemohou nic udělat. Jediné co mohou, je přihlížet neštěstí, ulehčit utrpení nemocných.

Zatímco Guor Marial poběží v olympijských závodech, situace v oblasti Modrého Nilu se stále více a více bude zhoršovat. 34 000 uprchlíků v táboře Yida je doplňováno každý den novými a novými uprchlíky, kteří doufají v pomoc. Bohužel pro mnoho nešťastníků je tento  tábor jedinou poslední štací. Každý den tak v Súdánu zemře na desítky lidí hladem. Šílený Marialův osud je bohužel dennodenní skutečností lidského žití ve zdevastovaném prostředí.

OSN hraje v regionu jižního Súdánu velmi zvláštní roli. Vojska Africké unie společně s vojáky OSN nejsou schopna zajistit bezpečnost a bezpečí všem občanům. Zatímco se před rokem oslavovala nezávislost. Bez problémů v okolí hlavního města, Juby, docházelo k únosům lidí, ke znásilňování místních žen severosúdánskými vojáky. Jižní Súdán je stát bez státu, ve kterém trpí lidé neskutečnou měrou. V zákulisí mediálního zájmu se v Súdánu odehrává genocida, ve které trpí především místní obyvatelé. Súdánská letadla hážou na jihosúdánce bomby.  Pouze konflikt v Darfúru má podle pozorovatelů na svědomí přes 300 000 mrtvých a zhruba více jek 3 miliony lidí jsou vyhnáni pryč ze svých domovů.

Uvnitř oblasti pohoří Nuba se nacházejí na uhel spálené vesnice. Totálně zničené obchody, školy a kostely, ve kterých místní občané hledají úkryt. Ruskem dodávané Antonovi vraždí místní občany. Ječící ženy utíkající s dítětem v náručí, to je jistě skvělá podívaná pro hloupé piloty ruských strojů. Súdán veškerá obvinění  popírá, ale také brání zahraničním humanitárním agenturám ke vstupu do pohoří Nuba, do těchto oblastí nesměla ani OSN. V listopadu minulého roku dokonce súdánská letadla zasáhla svými bombami přeplněný uprchlický tábor Yida. Jižní Kordofan a Modrý Nil, to jsou nejvíce ohrožené oblasti.

Guor Marial proto svou účastí znamená na olympiádě mnohem víc. Média začnou psát o jeho životním osudu. Média ta začnou ostatní obyvatele Země seznamovat se šílenou situací na jihu Súdánu, a to je velmi dobře.