V Etiopii za použití Skypu rovnou do vězení

Etiopie je zvláštní země. Její zákony se stále a stále snaží regulovat svobodu svých obyvatel. To, co je možné skoro všude ve světě, je v africké zemičce považováno za nehorázný trestný čin, za který musejí být všichni okamžitě kriminalizováni. Zastánci lidských práv budou poukazovat na jejich porušování, zatímco nejsilnější partneři, v tomto případě Čína, si budou mnout ruce nad uzavřenými obchody. Země, kde došlo ke zrodu kávy, nyní pod rukama diktátora přechází do fáze uzavřeného vězení. Obyčejné, naprosto nevinné videotelefonování po internetu je trnem v oku etiopské vlády.

Etiopská vláda přijala novou právní normu, podle které je jakékoli internetové telefonování trestné. Lidé nesmějí z politické vůle používat světově nejznámější Skype. Státní úřady v Etiopii instalovaly nové internetové filtry, které kontrolují jednotlivé činnosti počítačů na území státu. Jakékoli podezřelé weby jsou automaticky zablokované. Lidé, kteří budou používat Skype mohou být za svůj úmysl kriminalizování, a to až 15 vysokým trestem odnětí svobody.

Za popovídání si s členem rodiny mohou Etiopané skončit ve velmi nevábně působícím vězení. Stejně tak jsou nově v Etiopii stíháni vývojáři komunikačních programů. Pokud bude takový programátor přistižen při vývoji komunikačního software, může být odsouzený na 3 až 8 let odnětí svobody. Země afrického rohu tak místo všudypřítomné chudoby a nekonečného hladomoru raději řeší svobodu slova.

Etiopie je přitom zemí s nejnižší mírou internetové dostupnosti. Snad hůře na tom je Sierra Leone sužované válkou. Zhruba 360 000 obyvatel mělo v roce 2009 přístup k celosvětové elektronické síti. V hledáčku vlády jsou především blogeři a novináři, proti kterým vláda vystupuje. V letech 2005 -2007 vláda investovala zhruba 40 milionů amerických dolarů do internetové sítě WoredaNET a SchoolNET. Vláda chtěla touto investicí zvýšit internetové připojení v Etiopii. WoredaNET poskytuje e-mailové služby, videokonference a telefonování po internetu, které je nyní zakázané. Poskytuje také služby místních samospráv. Schoolnet zajišťuje streamování audia a videa pouze přes satelitní spojení. Vláda se zavázala věnovat 10 procent svého ročního rozpočtu na rozvoj a údržbu těchto sítí, které jsou řízeny vládou.

Etiopie učinila několik pokusů o zvýšení dostupnosti širokopásmového připojení. Podél cest hlavních silničních tahů nechala natáhnout přes 4000 kilometrů optických kabelů. Byla to předehra k propojení na východoafrický podmořský datový kabel. V současné době je satelitní internet v Etiopii k dispozici pouze pro některé velké korporace, lidé k satelitnímu internetu nemají přístup.

Koncem prosince 2006 etiopské úřady začaly vyžadovat v internetových kavárnách aby se lidé přihlašovali jmény a adresami jednotlivých zákazníků. Již v této době byl vládní požadavek zřejmě součástí úsilí ke sledování uživatelů, kteří se zabývají “nelegálními” online činnostmi. Vytvářené seznamy lidí z kaváren se podávaly na policii, stejně tak majitelé kaváren museli být u policie registrováni. Pokud majitelé kaváren v policejních registrech nebyli uvedeni, byli byli okamžitě zavřeni. Vláda daleko před dnešním zákazem internetového volání zakázala tuto skype technologii používat v kavárnách.

Etiopie blokuje všechny blogy hostované na blogspot.com a na nazret.com. Zároveň jsou blokované stránky, které agregují zprávy z Etiopie, blogy a fóra. Blogy na Nazret.com jsou kritické vůči vládě, zatímco blozích Blogspot blogují většinou etiopští a mezinárodní komentátoři zabývající se politikou a kulturou Mezi blokované blogy patří například v Etiopii oblíbené EthioPundit a Enset.  Dalšími blokovanými weby jsou například  www.kinijit.org , www.hebret.com, www. anaukjustice.org , www.oromia.org, CyberEthiopia, EthioMedia, EthioX, EthioIndex a další.

Tyranizující režim raději zničí svobodu slova. Nějaké umírající děti, lidé prchající ven ze země, to přeci režim vůbec nezajímá. Nový telekomunikační zákon dokonce vládě dovoluje nahlížet do zahraničních zásilek. Pokud by si etiopský občan objednal v zahraničí nějaké telekomunikační zařízení, je toto zařízení na základě nového zákona možné prošetřovat a studovat, zda neodporuje novému nařízení. Pokud by toto zařízení odporovalo zákonům, bude kupec ve velkém průšvihu.

85 milionů obyvatel Etiopie je zavíráno do své skleněné rakve, které velí současná vláda s diktátorským prezidentem svádějícím věčně nějaké ozbrojené konflikty. Posledních pět let se v Etiopii zvyšuje státní kontrola internetových služeb. Blogy a blogovací služby jsou prakticky všechny vládou zrušené. Etiopané nemohou na zahraniční servery. Dokonce i vysílání zahraničních televizních stanic v místní amharštině bylo vládou zrušeno. Stejně tak se vláda snaží zakázat jak Facebook, tak  Twitter. Zákaz sociálních sítí v subsaharské části Afriky je náznakem strachu z arabského jara.

Co kdyby se Etiopané domluvili na Facebooku a zahájili by revoluci ukončující krutovládu jednoho diktátora? Místní vláda uvádí, že etiopská monopolní telekomunikační společnost Ethio-Telecom má o 83 % nižší zisky ze zahraničního volání. A to údajně hlavně díky podvodnému podnikání soukromých poskytovatelů. Proto podle slov vlády dochází k zákazu IP telefonie(volání přes internet), které podle úřadů napomáhá podvodům. Samozřejmě takové je odůvodnění místních politiků, ale stejně všichni vědí, že je vše namířené hlavně proti disidentům a odpůrcům krutého režimu. Nový zákon v zemi schválila Etiopská lidově demokratická fronta. Mimochodem pomocí Ethio-Telecom tajné etiopské služby sledují všechny hovory a internetovou komunikaci plynoucí skrz tuto firmu.

Místní vláda vytvořila síť důmyslného filtrování internetového obsahu známého mezi odborníky jako Deep Paket Inspection(Hloubková kontrola paketů). Je to poměrně vydařená kontrola prověřující každičký paket internetové komunikace. Že nevíte, co je to paket? To se dá poměrně jednoduše vysvětlit. Pokud sledujete například tuto stránku, je tato stránka rozdělena na jednotlivé části( pakety), které jsou postupně posílány do vašeho počítače, kde se znovu spojí do jednoho celku jedné jediné webové stránky. Tento přístup kontroly umožňuje vládě blokovat hojně využívaný nástroje TOR – network. Je to sada programů umožňující pomocí vzdálených serverů anonymní prohlížení internetu.

Pokud se zapojíte do internetu, máte zde své tzv. rodné číslo(IP adresu), pomocí které jste identifikovatelní kdekoli na internetové síti. V režimech jako je například ten etiopský, se dají použít speciální programy, například TOR, který vám umožní komunikovat přes prostředníka, aníž by byla vidět vaše IP adresa. Z domu A se spojíte svým počítačem na server třeba v USA, vypůjčíte si jeho rodné číslo(IP adresu) a přes něj komunikujete. Ta cesta k vám je v TORu natolik složitá, že žádná vláda vás nemůže identifikovat.

TOR používají například novináři, disidenti, humanitární pracovníci, mezinárodní organizace lidských práv a další. Zkrátka pomocí TORu máte své elektronické soukromí takříkajíc pod palcem. Díky této komunikaci se vyhnete místním omezením a dostanete se na zakázané weby, které byste jinak neviděli. Etiopská vláda o tomto jednoduchém triku ví, a proto také blokuje používání tohoto nástroje. Jako první o tomto velkém omezení informovali Reportéři bez hranic (nevládní organizace obhajující svobodu tisku a médií. Zastává se novinářů a pracovníků v médiích, kteří jsou sužováni cenzurou a perzekucí.).

Ti také v Etiopii s TORem pracovali. Etiopie se snaží vyvíjet svůj filtr k ještě větší dokonalosti. Pravděpodobně dojde k vládnímu zachytávání emailů a internetových konverzací. Před třemi lety byl v Etiopii pod pláštíkem takzvaného boje proti terorismu odstaven veškerý politický protivládní život. Opozice byla pozavírána. Opoziční média zanikla. Před dvěma měsíci přešla celá monopolní tiskárna Birhanena Selam Printing Enterprise do rukou vládní cenzury, kdy se všechno než půjde do oběhu musí v této tiskárně schválit cenzory.

Čína obchodující v Etiopii a vlastnící svůj vlastní filtrační systém na internetu dokonce minulý týden pořádala s etiopskou stranou jakýsi seminář na téma média a internetová zařízení. Jak je vidět, Etiopie se ve vytváření nesvobody vesele učí od čínských soudruhů. Mimochodem je to například Írán, Kazachstán nebo Čína, kde dochází k tak hluboké cenzuře elektronického světa internetu.

Naštěstí každá kontrola se dá obejít. Společnost zabývající se TORem vyvinula nástroj, tzv. obfsproxy, který dokáže obelstít cenzora. Etiopský systém elektronické cenzury sleduje komunikaci mezi počítačem uživatele a prostředníkem, kterého poskytuje TOR.  Počítač uživatele a zprostředkovatel TORu(v IT hantýrce most) se před každým zahájením komunikace navzájem představí. Právě otisk tohoto představení sleduje etiopský cenzor a na základě otisku zastaví další komunikaci. Ten otisk pozdravu totiž prozradí, že prostředník patří do rodiny TORu.

Pomocí nástroje obfsproxy se maskuje provoz po síti tak, aby otisk prvotních pozdravů vypadal, jako když počítač uživatele komunikuje s běžnou webovou službou. Obrazně řečeno, cenzor sleduje modrou komunikaci, zatímco ve skutečnosti je žlutá. Naprosto dokonalá mystifikace komunikace umožňující Etiopanům přístup k jakémukoli obsahu na internetu.

Zkrátka, Etiopie se vrhla do světa cenzury. Pokrytý bude internet, pokryté budou tiskoviny, televize a dokonce i rozhlas. Nikdo v Etiopii nevytiskne bez cenzury. Napřed se posoudí co je a není závadné. Samotní tiskaři poukazují, že protiteroristické zákony, za které se skrývá cenzura, odporují etiopské ústavě. Třináct vydavatelů novin společně protestovalo proti směrnici přikazující cenzuru, prohlašovali, že to odporuje článku 29 Ústavy Etiopie zaručující svobodu sdělovacích prostředků a přístup k informacím. Vydavatelé dokonce připravili otevřený dopis etiopskému premiérovi.  Mnoho novinářů a vedoucích novin je státem zavíráno.  Jedním z vězněných novinářů je například Eskinder Nega.

Nicméně k zavírání, unášení a zabíjení novinářů v Etiopii dochází stále. Fotografové nesmějí v zemi volně fotit, vše musí být předem schválené, na vše musí být speciální povolení samozřejmě za speciální příplatky.  Veškeré fotky musejí být schvalovány cenzory. V zemi neexistuje svobodná práce fotografů nebo novinářů. Zatýkáni a zabíjeni jsou také členové opozice a lidé, kteří stojí proti vládě, popřípadě veřejně souhlasí s protivládními hesly.

Dokonce když se 5.5.2011 měla konat v etiopském hlavním městě Addis Abeba UNESCem financovaná akce věnovaná Světovému dni svobody tisku, celou akci UNESCa totálně změnil etiopský úřad pro komunikaci. Zakázal vystupování několika lidem. Místo o svobodě slova se hovořilo o totálně jiných záležitostech.  přísedící lidé z UNESCa, Africké unie a OSN doslova koukali s otevřenými ústy. Před zrakem celého světa došlo k cenzuře na akci, která měla být proti cenzuře. Etiopské úřady vyhrožovaly, že celou akci zastaví, pokud se nezmění náplň celé akce.

Jak je vidět, nesvoboda v Etiopii dosahuje obrovských rozměrů. Nezastaví se ani před zraky světových organizací. Nyní nový zákon bude mít na svědomí další zatýkání, další zbavení lidských práv.