Tomio, tohle není správná cesta!

Minulý rok se známý českojaponský podnikatel a bloger Tomio Okamura také nezapomněl svézt na protiromské vlně a přispět svojí troškou do mlýna na rozdmýchávání rasové nenávisti. Protože je známý a populární, tak si myslel, že mu projde i veřejné podivování se nad tím, co je vlastně extrémistického na zakázané krajně levicové, extrémistické Dělnické straně. Ve svých blozích na i.Dnes se rozepsal ze své zášti k Romům…

 

V jednom ze svých dalších blogů zašel ještě o kus dál a bez okolků v něm hájil předvolební pamflet neonacistické Národní strany s názvem “Konečné řešení cikánské otázky” se slovy; cituji: “Strana podle médií vystupuje proti EU, přistěhovalcům a Romům. Jeden z jejích členů zveřejnil Konečné řešení otázky cikánské, která mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie. Kontroverzní spis o konečném řešení cikánské otázky jsem četl. Nepropagoval žádné vystěhovávání romských spoluobčanů do Indie. Navrhoval v kontextu s dřívějšími vystěhovaleckými vlnami Romů do zahraničí koordinaci vystěhovalectví nejlépe do některého ze státu Indie” Tento názor zapadal doslova jako puzzle do jeho podivení se nad tím “v čem je extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci”. Tehdy jsem byl jeden z prvních, kteří se vůči Okamurově populistickém výstřelku ve svém článku silně ohradili a také jsem to tenkrát v diskusi pěkně schytal.

 

Tomia Okamuru si zanedlouho poté pozvala na kobereček známá televizní moderátorka a novinářka Barbora Tachecí a ve vzájemném rozhovoru ho doslova rozebrala. Zde je přepis celého rozhovoru:

 


 

Umíte vládnout?

 

Ne. Takovou ambici nemám a ani nevím, jak se má správně vládnout.

 

Tak proč jste napsal knihu Umění vládnout?

 

Napsal jsem svoji vizi. O tom, jak udělat,  aby nás v zahraničí mohli poplácat po zádech a říci ano, jste malý národ, ale chytrý, inteligentní.

 

Přicházíte s nějakou novou vlastní objevnou myšlenkou?

 

Oprašuji staré pravdy. Chovat se normálně, slušně a poctivě – to je podstata.

 

Problém je, že slušnost každý chápe jinak. Třeba Národní strana si určitě myslí, že se chová slušně.  Takže bychom měli umět rozlišit, co je slušnost a co je třeba extrémismus.

 

To tam popisuji. Mimochodem takové osobnosti jako vy by měly jít příkladem a říkat své názory. Protože normální člověk si bere příklady od osobností známých a úspěšných a když osobnosti budou mít správně nastavené morální hodnoty, posuneme se dál.

 

Souhlas. Proto své názory říkám v průběhu všech svých rozhovorů a budu to dělat i dnes. Proč nechcete vstoupit do politiky?

 

A co by mi to mělo přinést? Plat poslance je 60 tisíc hrubého, to bych si mnohonásobně pohoršil. Druhá věc je ta, že proto, aby to pro mne byl výtah, abych byl známý, to taky nepotřebuji.

 

Říkáte, že hlavní poselství Japonců světu je obecná pravda, že Naše cena není v tom, co máme, ale v tom co dáváme druhým. Zdá se, že pro vás je důležitější to, co máte.

 

…To ne.

 

Vždyť jste ve všech rozhovorech uváděl finanční ztrátu jako rozhodující důvod, proč nechcete do politiky.

 

To je pravda.

 

Tak je pro vás důležitější to, co máte, nebo to, co dáváte druhým?

 

Tak to nemá snad s politikou nic společného.

 

To je základ politiky.

 

Vy mě sunete snad, že chci jít do politiky. Ale já…

 

Děláte dojem, že umíte okomentovat cokoliv.  Například:  „O Národní straně píšeme, že je extrémistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci ?“

 

Říkal jsem to v kontextu vystěhovalecké vlny do zahraničí, oni se sami rozhodovali, že budou odcházet do Kanady.

 

Nikoliv. Řekl jste to v kontextu pamfletu s názvem Konečné řešení cikánské otázky.

 

Vidím v tom synergii se založením židovského státu, kdy dokonce mocnosti hlasovaly v OSN , aby byl vytvořen židovský stát. Tedy pro ty Židy, kteří se chtěli vystěhovat – a tady jsem viděl tu synergii, že Romové se chtěli vystěhovat do Kanady. Takže proč jim to neumožnit.

 

Nevidíte zásadní rozdíl, že Židé léta usilovali o vznik vlastního státu a požádali o podporu, zatímco Cikáni žádnou takovou ambici nemají a je jim to vnucováno zvenku?

 

Taky moje poslední věta v tom článku je, že židi jsou mnohem ambicioznější.

 

Tak znova: vidíte nějaký rozdíl mezi úsilím kohokoliv založit si vlastní stát a vnucováním této myšlenky někomu,  kdo tyto ambice nemá?

 

Tak to rozdíl je. Ale myslel jsem to jako jednu z cest, když chtějí pryč, tak jim to umožnit.

 

Z vašeho blogu jsem pochopila, že nevíte, v čem je Národní strana extrémistická. Stále to nevíte?

 

Mě ta strana vůbec nezajímá, já jí neznám. Je mi ukradená.

 

Ale kladete si otázku, v čem je vlastně extrémistická, takže vám zjevně extrémistická nepřipadá.

 

No tak promiňte, když byla oficiálně registrovaná Ministerstvem vnitra, normálně povolená strana.

 

Ano. Jako NSDAP.

 

Tak. Takže to je otázka na Ministerstvo vnitra, proč…

 

Ne, to je otázka na vás, jestli přemýšlíte.

 

No, promiňte, ale když je to legální, tak mi to přijde v pořádku a stačí mi to.

 

Znovu: víte, že NSDAP v Německu byla legální stranou? A stačilo to?

 

No tak asi to odpovídalo německým zákonům.

 

A to je útěcha? Nebo ti lidé měli víc přemýšlet?

 

No tak většina lidí s tím tak nějak souhlasila. A jak jste mě citovala a vytrhla to z kontextu, tak s tímhle blogem tak přibližně 95% čtenářů souhlasilo.

 

Takže až mi 95% čtenářů řekne, že je třeba židy zplynovat, má to pro mne něco znamenat?

 

Já vám povím, co to znamená. Že tu máme reálný problém, který trápí 95% této republiky.  To, že vzbuzuju diskusi na toto téma je naopak obranou proti xenofobii, protože pokud nepojmenujeme problém a neřekneme, že to a to je řešení …potom přijde xenofobie skutečná.

 

To jsou dvě různé věci. Problémy s Romy máme a zatím je neumíme řešit. Teď ale mluvím o extremistech, kteří vypracovali – či nevidí nic špatného – na myšlence repatriace Romů pod titulkem konečné řešení cikánské otázky. V pamfletu, na jehož myšlence nevidíte nic zlého, mimo jiné autor upozorňuje na účinnost řešení sporů rozdílných etnik repatriací toho, které na dané území nemá historický nárok“ – zní vám to jako prima nabídka?

 

Ne. To odmítám.

 

Ale nevidíte na tom nic extrémistického.

 

Je pravda, že už jsem to četl někdy před třemi lety, už si to nepamatuji.

 

Nemělo by být povinností slušného člověka – alespoň podle mé definice slušnosti – že se podívá na spisek s názvem Konečné řešení cikánské otázky a řekne: je mi z toho na zvracení?

 

No ten název je děsnej. Ale spíš bych se podíval na obsah.

 

Tak jste se na to podíval a – neřekl jste národu, že název je děsný, neřekl jste, s čím rozhodně nesouhlasíte – jediné co jste na to téma řekl, že nepropagoval nic ošklivého.

 

Já nevím, co je vaším cílem, ale mým cílem je nastolit debatu o tom, co zajímá 95% lidí.

 

A mým cílem je ukázat váš způsob myšlení, tak jako u každého hosta. Víte, že plynové komory začaly ideou repatriace Židů? Kdo tohle ví, je citlivý na návrhy repatriací a věty typu, že někdo na toto území nemá historický nárok.

 

Ale tohle já odmítám, to už jsem řekl. Já nevím, jak to máte v rodině vy, ale můj dědeček byl z Bytřice pod Hostýnem jako nekomunistický odbojář mučen a vězněn nejdříve nacisty a pak komunisty.

 

A myslíte, že váš dědeček by vám zatleskal za vaše názory?

 

No promiňte, ale můj blog si přečetlo 80 tisíc čtenářů a je to diskuse, kterou je třeba rozvíjet. Moje řešení je úplně jiné, mě Národní strana nezajímá. Mně do mých osmnácti let nadávali do všech možných Vietnamců, Číňanů, šikanovali mě.

 

Právě proto bych čekala, že budete o historických zkušenostech víc přemýšlet, než něco napíšete.

 

Ale já přemýšlím. Můj blog je v pořádku.

 

Jak daleko je od projektu dobrovolnosti k projektu donucení, nese-li projekt zmíněný titulek?

 

To já nevím, v tom já nejsem politolog.  Jakékoliv násilné vystěhování, pogromy, plynové komory, ze kterých se mi zvedá žaludek – to  samozřejmě odmítám, to je přece jasné.

 

Lidé, pro které je to tak jasné, jsou schopni vidět začátky, které k tomu mohou vést.

 

Já vím. V tomhle máte pravdu. V tom s vámi souhlasím.

 

Co si myslíte o židech?

 

Já mám rád úplně všechny národy na světě. Židé jsou velmi ambiciozní národ a to se mi na nich líbí.

 

Kdyby bylo dost lidí, kterým by se to naopak nelíbilo,  mohli bychom je repatriovat do Izraele, co říkáte?

 

Ale mně se to líbí. Židovských přátel mám spoustu. I cikánů. I homosexuálů.  

 

Lišíme se vlastně jen v maličkosti: já necítím potřebu o tom mluvit, protože ani nevím, kdo je kdo. Naposledy: měl byste něco proti myšlence, kdyby ji podporovalo dost lidí, abychom zatím jen navrhli přesun Židů do Izraele?

 

Co to je za divný otázky? Přece já nikoho nikam nechci přesouvat.

 

Ne, já vím. Vy chcete nabízet možnost repatriace.

 

To jsem nikdy neřekl. 

 

Naposledy vás cituji: „V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci?“ No a Židi už ho mají založený, tak že bychom je podpořili?

 

O tom jsem neuvažoval.  Já řeším lidi, kteří v tom státě víc berou než dávají. A je úplně jedno, jestli je to bílý bezdomovec nebo Rom nebo černoch.

 

Hitler neměl problém s nástupem k moci mimo jiné proto,  že i německé elity říkaly, že o nic moc nejde, vždyť on to tu jen trochu vyčistí.

 

To je šílená myšlenka. Mně je z toho úplně špatně. Já nechci nic čistit. To je přece hrozný! Jen chci, abychom v naší zemi byli všichni spokojení. Chci jen poukazovat na problémy a diskutovat o nich. Jinak ta xenofóbie a rasismus fakt přijde!

 

Ale já mám pocit, že xenofobie a rasismus už přišly. Třeba v tom, že člověka vašich zkušeností a vašich kvalit neznepokojuje existence takové strany a takových spisků. Jestli elity neřeknou,  že je to odporné,  a místo toho se ptají, v čem je vlastně ta Národní strana extrémistická a v čem je ten spisek extrémistický, vždyť vlastně jde jen dobrovolnou repatriaci – takhle to začíná! Chápete to?

 

Chápu a máte pravdu. Ale celá hodina se točí kolem jedný otázky.

 

Ale zcela zásadní.

 

Víte, ale mrzí mě, že i propagace toho, že jsme Češi, je vydávána za extrémismus. A hned se řekne Čechy Čechům. Ale pozor, píšu to ve své knížce, Češi jsou dneska Vietnamci, Češi, Romáci, Slováci. Já to tam píšu, to všechno jsou dnes Češi! I Židi tam dokonce píšu.

 


 

Modérátorka Barbora Tachecí, Okamurovy výroky posléze zmínila v televizním pořadu, jehož hostem byl Karel Schwarzenberg; cituji: “Ve spojení s ním (Okamurou) se objevil termín konečné řešení cikánské otázky. Proto se na tom ptám, protože to je pan Okamura, který doporučuje, aby Romům byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady, v uvozovkách,  “neobtěžovali”.

Tomio Okamura se cití dotčen a tvrdí, že vystěhování Romů nedoporučoval ani o nich nikdy netvrdil, že tu obtěžují. Na známou moderátorku krátce po zmíněném televizním pořadu podal žalobu a požadoval omluvu v televizi. Včera proběhl soud, u kterého sebevědomému Okamurovi místo advokáta překvapivě asistoval jeho povedený kamarád – Jaroslav Novák, též známý pod přezdívkou “Večerníček”.

Jaké však bylo Okamurovo včerejší překvapení, když soudkyně Veronika Křesťanová dala ve sporu za pravdu Barboře Tachecí s tím, že z jeho vyjádření lze dojít k hodnocení, že jde o doporučení. Soudkyně navíc připomněla, že toto téma si Okamura vybral sám, když o něm začal psát na blogu a už při jeho volbě měl být opatrný a musel počítat s tím, že nezůstane bez reakcí. Okamura, který evidentně není schopen absolutně žádné sebereflexe ani si stát za svými populistickými slovy, které tehdy v honbě za tzv. vysokou karmou (systém hodnocení blogů) a popularitou, napsal na svůj blog, vůči verdiktu soudu podá odvolání. Českojaponský podnikatel s přebujelým egem, pohybující se se svými výroky často na hraně fašismu, výsledek soudu považuje za skandální. Barbora Tachecí oproti němu zůstává klidná a říká, že je ráda, že nežijeme ve společnosti, kde je možné plácat nebezpečné řeči a ještě odsoudit ty, kteří na to upozorní. Ostatně, jak by to zde poté vypadalo? – Tomio, tohle není ta správná cesta!

 
Vít Hassan