Projde v Evropské unii zákon požadující transparentnost těžařů?

V Evropské unii se projednává zákon, na základě kterého by těžařské společnosti měly povinnost zveřejňovat své finanční dary  poskytované jednotlivým vládám. Takové to všimné do kapsičky politiků pro klidnou duši těžařů třeba na úkor nejchudších obyvatel světa. Tento zákon by měl podle všeho uvrhnout více světla do nekalých praktik. Je to jakýsi pokus zprůhlednit jedno velké zapáchající bahno, ze které těží zejména společnosti zabývající se těžbou ropy, uhlí, nerostných surovin, zemního plynu a dalších komodit. Je veřejným tajemstvím, že tyto společnosti svými penězi podporují autoritativní režimy a diktátory jenom proto, aby těžaři měli zajištěný dobrou cestu k novým surovinám.

Těžaři se snaží aby tato právní norma v Evropské unii neprošla. Dělají všechno možné. Třeba tady v České republice je veřejným tajemstvím, že ČEZ a a další společnost jako Mostecká uhelná dotují politiky a jejich partaje. Nikdo to nemůže dokázat, protože tyto nadnárodní a obrovské konglomeráty tají své dary a finanční toky před veřejností. Z globálního hlediska je celý zhoubný systém vidět třeba v Rovníkové Guiney. Jeho bohatství by mělo být přibližně stejné jako bohatství většiny zemí Evropské unie, přesto její obyvatelé žijí velmi, ale velmi pod hranicí chudoby.

Lidé tohoto afrického státu umírají hlady. Matky nemají co dát svým dětem k jídlu, zatímco prezidentský synek, Teodorin Obiang, který je zároveň ministrem, oplývá neskutečným bohatství. Je zajímavé, jak si ministr s platem 5000 amerických dolarů měsíčně může dovolit luxusem překypující nemovitost v americkém Malibu, vlastní letadlo za 33 milionů dolarů a ještě k tomu odkoupil za 3 miliony dolarů některé předměty z pozůstalosti zesnulého zpěváka Michaela Jacksona.

Buď je tento ministr šikovný kouzelník a umí svých pět tisíc rozmnožit na miliony, nebo je placený naprosto někým jiným. Podle odhadů lidskoprávních organizací těžařský průmysl takto v úplatcích politiků a vlád v Africe v roce 2’010 utopil přes 330 milionů dolarů. Většina afrických států se potýká chudobou, hladomorem a velmi nízkým životním standardem. Proč k tomuto dochází, když se na tomto kontinentu mají tak skvěle ti korupčníci? Afrika samotná není chudá. Mohla by mít stejný standard jako Evropa a možná i vyšší. Africký kontinent je zdárným příkladem jak to vypadá, když se politici nechají u koryt, když se nekontrolují, když sami politici kradou finanční prostředky ze státních rozpočtů.

Normální lidé jsou na tomto kontinentu okrádáni světovými těžaři a jejich proradnými politiky. Ta mafie v oblecích a někdy ve vojenských  uniformách využívají přírodní bohatství svěřených států a národů jako pračku na špinavé peníze, jako spižírnu, ze které se může brát bez ohledu na ostatní. Lobbisté v těchto dnech tlačí na jednotlivé politiky v Evropské unii. Nikdo z podnikatelů s Afrikou nechce aby bylo cokoli podporující transparentnost. Samotní afričtí diktátoři a poslanci tamějších parlamentů říkají, že jsou proti větší průhlednosti. Vědí, že by tak vyschl dobře tekoucí pramen.

Najednou je tady velké snažení mnoha evropských hráčů. Nechutné mafiánství v Demokratické republice Kongo, podpora tamějším hrdlořezům od těžařů, krvavé diamanty, to všechno přispívá k úmrtím nevinných lidí. Lord Brovne, který byl více jak 10 ředitelem nechvalně známé těžařské společnosti BP říká, že snahy takových lobbistů jsou nezlomné. Evropský zákon o lepší transparentnosti plateb těžařů bude poté také působit na národní úrovni jednotlivých členských států Evropské unie. Je veřejným tajemstvím, že i tady v Čechách dochází ke korupci těžařských a průmyslových gigantů, které si kupují jednotlivé parlamentní politické strany a jejich politiky.

S příchodem nového zákona bychom najednou uviděli ty štědré dary poskytované třeba i do stranických kapes. Je to velká hra mající zajistit transparentnost nejenom v tom africkém, ale také v národním prostředí. Jak se zachovají Nečas a naše vláda vůči evropskému zákonu? Ukážou, že jsou ovládané ČEZem, nebo MUSem? Je zajímavé, že běžný občan o novém návrhu zákona neví. Zřejmě je to cíl, aby občané nevěděli, že je tady další snaha na další transparentnost, která je pro někoho nežádoucí.