Poslanec Rath je zdatný konspirační teoretik, svou vinu však nesmyje

Poslanec David Rath se ve svém parlamentním projevu zachoval jako tradiční politik. Jeden masturbační projev, ve kterém se Rath nevyjádřil k převzetí úplatku. Rath řekl, že úplatek nepřevzal, přesto v dalším svém projevu Rath sám poukazuje rozpory. Proč Rath neřekl, že sedm milionů převzal a proč neřekl jak vše ve skutečnosti bylo? Místo upřesnění svých kroků, David Rath sáhl raději ke konspiracím, které jsou mnohem mediálně lákavější. Společnost dozvěděla, Rath je politickým vězněm, který je obětí tohoto režimu. Především neměl poslanec Rath  je ostudou české politiky. Kdyby se nechoval nezákonně, nemusel být ve vazbě.

Zaorálek se staví do role zastánce jednoho svého člena. Vše žene do extrémů a hraje si na politika, který nesmí Rathovi podat obyčejnou vodu. Jeden, dva, tři policisté, to je to, co Zaorálkovi vadí. Zaorálek teatrálně hovoří k Rathovi a omlouvá se za svou neschopnost zastat se Davida Ratha. Ano, David Rath není absolutně největší rybou. Jsou tady mnohem horší umělci, mnohem větší sólokapři, kteří si zasluhují také policejní stíhání.

Ano, Promopro, OpenCard a řada dalších projektů, za kterými jsou miliardy, to všechno by mělo být také vyšetřováno a viníci mají  být potrestáni. V mnoha věcích dochází k politickému přikrytí. Vládní, koaliční politici jsou chráněni premiérem a dalšími lobbistickými skupinami. Ano, tohle všechno je pravda. To ale nijak nezmenšuje Rathovu vinu. Půl roku se tady policie zabývala Rathem a jak z médií tvrdí, má také mnoho důkazních prostředků.

Je také pravda, že v této zemi není možné věřit ani státním zástupcům a pravda je, že soudní moc může být  ovlivňována politiky. Hovořilo by se ve stejném tónu i v okamžiku, kdyby sociální demokracie byla v roli občanských demokratů? Tohle všechno je možné. V České republice je možné cokoli. Policejní moc byla zneužita například v případě Čunka, kdy státní zastupitelství zakopalo případ vsetínského senátora hluboko pod zem.  Na druhou stranu existují také další kauzy i z roku 2003, kdy vládla ČSSD, které nejsou také řešeny a jejich viníci žijí na svobodě. Viz například Gripeny a řada dalších.

Denně se z médií valí informace po dlouhých 20 let o korupčních aférách. Jednou je to oranžový, jindy modrý politik. Nikdy nedošlo k jejich vyřešení. To se dělo za vlády ČSSD i za vlády ODS. V mnoha kauzách mají prsty oranžoví i modří. V mnoha věcích je těžké určit, kdo v aférách má hlavní slovo a vinu.

To všechno je pravda. Na druhou stranu, byla tady někdy nezávislá justice? Bylo tady nezávislé státní zastupitelství od roku 1989? Kdyby soudnictví a státní zastupitelství bylo nezávislé, mnoho poslanců, kteří sedí v poslanecké sněmovně by bylo na Rathově místě. Levice hovoří o ovlivnitelnosti soudů i státních zástupců, přitom to samé dělali socialisté také. Politici ovlivňují soudy i státní zastupitelství velmi dlouhou dobu.

45 minutový proslov poslance Ratha byl šancí rozloučit s se svými voliči. Nemohl říct něco dalšího politikům. Ti z mandátového a imunitního výboru dobře vědí, co Rath měl udělat a z čeho je obviněn. Běžný občan může být zmatený. Už vidím ty statusy prolevicových spoluobčanů, kteří budou prohlašovat sáhodlouhé litanie na chudáka Ratha a jeho činy. Mnoho záležitostí ve věci Rath probíhalo dejme tomu nestandartní cestou. Tato nestandartní činnost mohla být vytvořena pouze proto, aby nedocházelo právě k politickému ovlivňování celého případu.

Spravedlnosti pro Davida Ratha bude učiněno za dost. Pravděpodobně dojde k odvolání u odvolacího soudu a celé kolečko soudní mašinérie půjde tak, aby nebyla poškozena ta či ona strana. David Rath nebyl vydán peklu, byl vydán policii. Pobyt ve vězení není selankou a zacházení s vězni také není nic ukázkového, ale to je normální. Pamatuji si ještě na Rathovy proslovy, ve kterých sám Rath hovoří o vězení jako o novém hotelu. Dnes sám Rath doznal, že vazební věznice není žádný víkendový hotel. za tři týdny si připadá, jakoby tam byl půl roku. Inu, kdyby nekonal pan Rath žádné trestné činnosti, nemusel na tomto místě pobývat.

Přiznání je podle poslance socialistů vynucováno týráním a mučením. Je faktem, že kvalita české vazby je z pohledu světa mnohem horší. Vazební věznice jsou špatně placené, a tak zde zůstává takové vybavení i takové chování, jaké je vůči vězňům vykonáváno. Poslanec Rath pomlouval ve svém proslovu státní zástupkyni Bradáčovou. Tak jako mnoho obžalovaných, i Rath se snaží nějakým způsobem poukázat na selhání všech v okolí. On, jediný v okolí, je tím pravým andělem. Když bude Bradáčová skutečně jmenována na vyšší post, společnost díky rathovského proslovu bude říkat, že Bradáčová je podplacena funkcí. Rath zvolil veřejnou obhajobu útokem na své žalobce, místo, aby sám vysvětlil proč dělal to či ono.

Přežitková imunita stařičké První republiky je reliktem zbytečností, který z politiků dělá polobohy. Pan Rath je podezřelý z trestného činu, existují odposlechy. Rath sám neřekl, jestli měl nebo neměl v krabici víno. V jeden okamžik říká, že byl sledován masivní technikou a zároveň se nezastavuje nad tím, proč byl sledován a jestli existují reálné důkazy o tom, co udělal. David Rath je jednou z menších ryb, které zkusily ukrást část peněz, kteří jednali pravděpodobně zločinně. To, že někdo jiný koná hůř než ten druhý, to není žádná omluvenka pro Ratha.

Nejhorší je, že zloději jednají o dalším zloději. Poslanci si hrají na andělské bytosti, zatímco jeden jejich člen je smažen. Sobotka z ČSSD, který si sám kdysi podivně přivlastnil pět milionů na poslaneckých náhradách, hovoří velmi zvláštně před zraky lidí. Paroubek se snaží kázat, i když sám nevysvětlil své činnosti kolem Kočky a střílení během křtu jeho knihy. Poslanec Huml využil jako právník i jako bývalý policista svého postavení. Zpochybňoval věci, které nemusel. Udělal z Ratha hrdinu, oběť systému. Nechápu postoj poslance Humla, některé jeho kousky řeči byly zajímavé a jiné byly mimo mísu. Huml je posledním poslancem, který nebyl vydán policii a tím byl také omilostněn.

David Rath se snaží vyvolat pohádku o spiknutí. Kubiceho dejme tomu politický podraz z roku 2006 je nyní jako levná fetiš rozmílán pro obhajobu Ratha. Konspirační teoretici dostali dárek v podobě  zmatené obhajoby. Levice vše překroutila na princip: “podívejte se, tamti těm se nic neděje, zatímco náš člověk je sledován”. Děsí mě, že levice nepohlíží na Ratha principem politické presumpce viny. Raději se poukazuje na jiné.

Poslanecká sněmovna si dnes tak trošku hraje na soud, ve kterém se jedna nebo druhá strana snaží ukázat vinu a nevinu. Hra konspirací, hra demagogií, to také byl dnešní odpolední den. Ploc a Škárka nehlasovali pro vydání Ratha, 5 poslanců se ve hlasování o vydání poslance zdrželo. Dostáváme se do zvláštní situace, ve které se jeden člověk zuby nehty drží poslaneckého mandátu. Pan poslanec David Rath bude tedy nejbohatším rentiérem v českých věznicích.

Dnešní ostuda v podobě tříčlenného policejního doprovodu bude následována další ostudou v podobě vězně – poslance. Hodnoty České republiky byly pokřiveny. Tady nejde o to, jestli to končí nebo začíná Rathem. Tady jde o to, že Rath je zodpovědný za trestné činy, Rath se za ně musí zpovídat. Nejde o nic víc, o nic míň.