Daniel Landa – budoucí prezident České republiky?

‘Praotec českých skinheadů’ Daniel Landa se narodil 4.11.1968. V roce 1987 si zahrál postavu fotbalového chuligána ve filmu ‘Proč?’. Ve stejném roce  společně se svým kamarádem Davidem Matáskem založil skinheadskou skupinu Orlík, která později vydala alba Oi! a Demise.

Album Demise, (kterého se prodalo na 200 000 kusů) obsahovalo mimojiné i rasistickou skladbu Bílá liga s textem : “Co to bylo za ránu, kdo nám to sem z palmy spad, černý oči, černý tělo to není můj kamarád! Bílá liga, bílá síla, bílá liga, bílá síla, bílá liga je bílá bílá, vyčisti si boty, přijde tvoje síla, bílá síla mě zaslepila, černou duši mi vybělila.” ( Bílá síla je překlad neonacistického hudebního žánru White power music). V Červnu 1991 vystoupila skupina Orlík na festivalu skinheadských kapel v Bzenci, kde Daniel Landa vyjádřil touhu si společně zahrát na jednom pódiu se slovenskou neonacistickou kapelou Krátky proces: / “Koľkých sme vás upálili, milión či šesť, kde je vlastne pravda, my sa nedáme zviesť”/ “Pojďme na to spolu a neserme sa s tým, rozpálíme pece a zostane len dým!”/ – Na zmíňovaném festivalu skinheadských kapel v Bzenci tenkrát hrála i dívčí skinheadská skupina Jen žádnou paniku, ve které zpívala pozdější Danielova německá manželka Mirjam Müller Landa. – Za zajímavost určitě stojí to, že jedním z hlavních sponzorů festivalu v Bzenci byl týdeník Reflex v jehož článcích tehdy u nás začínající hnutí skinheads vášnivě propagoval nechvalně proslulý bývalý narkoman a současný skinheadobijec z Reflexu Jiří X. Doležal.

Na posledním koncertu skupiny Orlík v pražské sportovní hale tehdy směrem k Danovi hajlovalo na 800 rozvášněných fanoušků. Po tomto koncertu bylo skinheady v ulicích Prahy brutálně fyzicky napadeno několik zahraničních turistů tmavé barvy pleti, skupina se ocitla pod tvrdou palbou kritiky ze strany médií a záhy na to se rozpadla. (Daniel Landa se dnes k rozpadu skupiny vyjadřuje se slovy: “Když jsme začali vážnět, když šlo do tuhýho, tak jsme zvážili existenci a ukončili ji” a dodává, že mnoho fanoušků prý nepochopilo obsah jejich písní – pravda je však taková, že včas pochopil do jakého průšvihu se skupina řítí a radši ji rozpustil.)

Daniel Landa se záhy pustil do sólové kariéry. S rasistickými texty sice přestal, ale texty plné násilí často opěvující své skinheadské kamarády vesele zpíval dál. V jeho klipech se to jen hemžilo skinheady. Jak by také ne, když ještě několik let po rozpadu Orlíku působil jako čestný předseda a propagátor hnutí Vlastenecká liga. V roce 1996 společně se svou manželkou napsal muzikál Krysař, který je mnohými odborníky označován jako skrytě xenofobní. Zajímavé bylo též jeho vystoupení na začátku roku 2002, kdy se v televizním pořadu  ‘Bar krásný ztráty‘, zcela bez okolků vyznával k tomu, že od svých čtrnácti let obdivuje hákový kříž, “nikoli však jako symbol nacismu, nýbrž jako mystické znamení…” – Už tehdy jsem doslova zíral na to, kterak mu to další host pořadu olympionik Jan Železný i moderátor Michal Prokop sežrali i s navijákem…

V roce 2004 Daniel Landa, ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous a poslanec za ODS Jan Vidím (mj. chodil v kanadách i maskáčích i na přednášky VŠE) založili řád ORDO LUMEN TEMPLI.(Světelný Templářský řád). Bohoslužbu v katedrále na Vyšehradě při které “kazatel” Landa v bílém rouchu s červeným křížem na prsou za doprovodu hudebního sboru nevidomých dětí hřímal slova: “Ať se nás zlí bojej, my je nakopnem do zadku, když budou chtít brát věcem obsah!” tehdy přenášela veřejnoprávní Česká televize. Václav Havel se tenkrát vyjádřil, že mu to připomínalo shromáždění Ku – Klux – Klanu. A aby těch “náhod” nebylo málo, tak se tento řád svým názvem nápadně podobal árijsko – křesťanskému řádu ORDO NOVI TEMPLI (Nový Templářský řád), který mezi lety 1902 – 1905 založil áriosof Jörg Lanz von Liebensfels. Jeho myšlenkou bylo znovuoživení staré ário – heroické myšlenky svazu mužů, založeném na rasové stejnosti. Jörg Lanz von Liebensfels také v letech 1908 – 1918 vydával časopis Ostara. K námětům Ostary patřila rasová somatologie, antifeminismus a duševní rozdíly mezi plavou a tmavou rasou na poli sexuálního chování, filosofie, politika atd.. Několik čísel Ostary četl i Adolf Hitler během svého pobytu ve Vídni. Za první světové války se Lanz stále více radikalizoval a předpovídal příchod rasového a hierarchického ráje. Ráje, který měl přinést pro Židy a ostatní “rasově méněcenné” deportraci na Madagaskar… V Lednu 1932 Liebensfels založil jako “předsálí” svého řádu tzv. LUMEN CLUB. – Jednalo se o sdružení lidí, kteří se stavějí proti nehezkému, chorobnému a shnilému ve společnosti. ( Odtud zřejmě pochází Landova inspirace pro “originální” název reinkarnovaného řádu.)

Ve stejném roce co založil řád vydal album s názvem NEOFOLK. Album však folkové není a předpona ‘NEO’ se používá především v politice. Neo = nový; Folk = národ. (Neo folk lze přeložit jako Nový národ). NEOFOLK je navíc hudební styl německých neonacistických kapel, na stránkách www.neo-folk.de byly ještě nedávno k vidění různé zajímavé “čtverečky” a “piškvorky”, kterým rozumí jen zasvěcení neonacisté. Klip k písni Protestsong, kde “pejzaté bratrstvo v kloboucích” nese rakev zabalenou v české vlajce snad ani nemusím představovat… Vlastenec Landa jednu dobu spoluvlastnil restauraci na pražských Vinohradech s názvem Rudý Baron zcela “vlastenecky” pojmenovanou po Manfredu von Richthofenovi – nejúspěšnějším německém pilotovi v první světové válce.

A pokud se Vám těch “náhod” zdá pořád málo, tak zde musím zmínit plakát k Landovu turné s názvem Československo 2008. Landa je zde na poštovní známce zobrazen jako prezident a na límci má runovým písmem napsáno ‘MERCURIUS’ (Tento runový nápis má vytetován i na pravém zápěstí). – Jak je známo Merkur obletí Slunce jednou za 88 dní. (Kryptogram 88 v neonacistické symbolice neznamená nic jiného než Heil Hitler ) a za mistrem se na nás usmívá trikolora naší vlajky ve stejném pořadí barev (Bílý, červený a modrý pruh pod sebou), jako ta z období protektorátu Böhmen und Mähren.

Přezpívané písně Karla Kryla, (který se musí obracet v hrobě) nebo uměleckou hodnotu skvostů české kinematografie Kvaska a Tacho z režijní dílny jeho manželky Mirjam zde radši rozebírat nebudu. – Ještě, že se v Čechách neudílejí Zlaté maliny – panečku, to by byla sklizeň…

Ačkoli se skupina Orlík rozpadla již dávno, tak jsou dodnes její CD nosiče běžně k sehnání téměř v každém Music shopu a v zaplivaných hospodách třetí cenové kategorie nám z jumboxů jejich nenávistná hudba vyhrává dál.. Vydavatelství Monitor se nám navíc každých pár let znovu postará o reedici tohoto “národního kulturního dědictví”, aby nám vyrůstaly nové a nové generace fanoušků tohodle svinstva.   – Vždyť je to dobrý byznys, tak proč ne? Daniel Landa se dodnes od své “orlíkovské” minulosti nijak oficiálně nedistancoval, ba naopak – chlubí se s ní v diskografii na svých webových stránkách..  A úplně ze všeho nejvíc do očí bijící paradox je fakt, že se Landa umístil v anketě o největšího Čecha všech dob na 35 místě. (Tedy o jedno místo před Miladou Horákovou bojovnicí proti fašismu popravenou zrůdným komunistickým režimem.)

Co víc ještě k té šaškárně dodat? – V tomto Kocourkově je zřejmě možné cololi. Proč by tedy “kazatel dobra” Daniel Landa nemohl být z recese nominován na Nobelovu cenu míru či rovnou na post příštího prezidenta České republiky?

 

– Tento článek vyšel 1. Dubna 2011 na http://hassan.blog.idnes.cz/ –