Privatizace novojičínských nemocnic je selháním ČSSD

Nechápu k čemu jsou stranické programy. Zřejmě jsou to stejné cáry papíru jaké můžeme shlédnout na toaletách. S programem strany mají politici jasně daný cíl. Občanovi coby voliči se napovídají pohádky, které se stejně přemění v neškodné recyklační jednotky. Podívejme se na slib ČSSD ohledně nemocnic a jejich pronajímání či prodeji soukromým subjektům. Naši sociální demokraté odsoudili takovéto zacházení s nemocničními zařízeními, abychom se později dozvěděli, že je vše jinak.

Stačí jeden hejtman prazvláštních kvalit, stačí správná konstelace hvězd a náklonnost ostatních lidí a už můžete porušovat sliby bez jakýchkoli následků. Kolikrát se Sociální demokracie takto zachovala? Kolikrát vymyslela program, který posléze roztrhala na miliony kusů? Nesčetněkrát. Ostravská ČSSD a hejtman Palas. Tito dva si dělají doslova co chtějí. Občané, voliči, jejich nadřízení, to všechno je nezajímá. Tady jde především o jiné, důležitější věci.

Ze současné Sociální demokracie je mi spíše nevolno. Tato partaj se v mých očích ztrácí ve své vlastní nicotnosti. Ikona přebíhavosti, Zdeněk Škromach, se bez problémů zastal všech aktérů. O nic nejde předávání nemocničních zařízení do soukromých rukou je naprosto v pořádku. Pravicové ideály spolu s pravicovým křídlem partaje si to žádají. Peníze musejí přijít. Nemocnice má přeci stamilionové dluhy, a tak proto se musí porušovat slib a program politické strany.

Víte, připomíná mi to tak trošku ten Bohumínský slib, ve kterém se oranžová strana zajišťuje, že nebude spolupracovat s komunisty. Jak všichni víme, socani s komunistspolupracují. Stejně tak dochází k nedodržování dalšího mnohem vážnějšího slibu. Nevím co si o tom všem mám myslet. V televizních debatách zástupci socanů řeční o tom, jak odporné, hnusné a nebezpečné je privatizovat nemocnice. Společně s komunisty v Poslanecké sněmovně zakážou takovéto kroky, aby pěkně na svých krajských panstvích mohli podnikat s nemocničními zařízeními.

Krajské nemocnice jsou zadlužené, to ano. Ale možná bychom se jako občané měli ptát proč jsou zadlužené a kdo na jejich zadlužení má vliv. Obávám se, že tu v problematice Palas versus Sobotka vidíme nový boj o moc ve straně. Opět se třou dva protripóly a jediný, kdo vše odnáší, je občan samotný. Novojičínské nemocnice jsou k mání, kdo se nabízí? Jééé, pardon, ono už je rozděleno. To byla ale rychlovka, až se mi z toho všeho zatočila hlava. Tam, kde se točí miliardy, tak se rozdává s velkou rychlostí. Jo, v tom jsou čeští politici nejšikovnější.

Vládní koalice bude sílit tlak na privatizace nemocnic, tato slova mi ještě teď jako nějaká vzdálená rezonance zní  v mojí hlavě. To tenkrát u Moravce socani zase perlili a vydávali se za anděly nekonečných rozměrů. Přišel soudný den a z anděla se stal padlý anděl provádějící to samé co dělá ta nenáviděná koalice. Nic se neděje, jenom se porušují základní pravidla. Všichni hejtmani, kromě hejtmana Ratha, se postavili za Palase. Kde jsou tyto sliby: “Sociální demokracie bude ale usilovat o to, aby fakultní a krajské nemocnice zůstaly ve veřejných rukou” ? Je snad veřejnou rukou ruka ocelářského magnáta?

Tady začne tuhá zima, a tak se politici obrní a zahájí rozdávání z toho, co není jejich. Pevně věřím, že pan hejtman Palas nebude více kandidovat. Už toho udělal dost. Mělo by zaznít: “děkujeme, odejděte”. Je sociální demokracie ještě sociální demokracií, nebo sdružením kašparů?

Hejtman Palas pomohl ocelářskému magnátovi Chrenkovi a jeho firmičce Angel k velmi zajímavému majetku. Na dvacet let se pronajme jen tak z plezíru kraje nemocnice. Chrenek každý rok dá kraji zhruba 25 milionů, převezme dluhy v hodnotě asi 270 milionů a ještě vloží nějakých 200 milionů do modernizace operačních sálů a oddělení ARO. Opravdu nevím o co se tedy potom pokouší Heger s těmi svými strašnými protilidsky zaměřenými nápady.

Klidně tak Heger může po vzoru socanů střelit nemocnice soukromým subjektům a bude po starostech s dluhy. Ano, o pacienty nebude postaráno. Tento jev je pro mě tím nejdůležitějším, ale jak je vidno, toto politiky netrápí. Podnikatel Chrenek jistě bude čakat celých dvacet let, než začne vydělávat. Občané, pacienti budou odstrčeni velkou mocí. Krásně dozadu, aby nepřekáželi. Ráth v Poslanecké sněmovně běsní a řeční, aby posléze přímo v jeho partaji docházelo k onomu, jak sám Rath říká, rozkrádání zdravotnictví, nebo snad privatizace po socansku je něco jiného?

Sociální demokracie tedy zcela jednoznačně nedodržuje pravidla, která si sama převzala. Zajímalo by mě, co si o tomto myslí poslanec a hejtman Rath. Televizní kamery převezmou pár líibivých slov přímo do domácností všech sledujících diváků, aby posléze ve zpravodajských přestávkách spokojení příznivci oranžády zjistili, že ČSSD také privatizuje.

Tady na severu v Ústeckém kraji socani několik nemocnic přměnili do jedné gigantické akciovky. Schválně, jak tady vypadá zdravotnictví? Případy předražených nástrojů a podiuvných nákupů prošetřuje policie. Akciovka má neprůhledné hospodaření a stačí se podívat kdo je do tohoto všeho zapojený. I zde platí jedno přísloví: “pouze jedna cesta vede do Říma”.

Ve středních Čechách opět pan hejtman Rath zahájil svou podivnou privatizaci nemocnic. Sloučil svých jedenáct nemocnic do pěti větších celků a šest z nich potom zrušil. Pak zrušené nemocnice včetně jejich majetku privatizoval. Na Olomoucku sociální demokraté zkusili ještě jiný postup. Tamní radní pronajali správu tří krajských nemocnic, které zůstaly příspěvkovými organizacemi, na dvacet let soukromé firmě Agel a fakticky je tak rovněž privatizovali.

Takto obchoduí s nemocnicemi hejtmani z řad sociálních demokratů. Často si počínají ja carevičové na svém panství a nyní zcela veřejně porušují vlastní stranická nařízení. Je tragikomické, když o priatizaci nemocnic hovoří také Rath, který také privatizoval. Podobně vypočítavě se chovají všechny strany, ale Sociální demokracie plní roli vládní opozice. Jak může někdo někoho kritizovat, a přesto dělá to samé? Z tohoto všeho vyplývá jedno velké ponaučení.  Neexistuje žádná čistá strana. Všem jde o korýtka a místa.

Pokud se bude chtít Česká strana sociálně demokratická  očistit, tak se musí zbavit Škromacha, Palase a celého jádra Haškovců. Vůbec by nevadilo, kdyby se celé vedení rozhodlo abdikovat. To, co je nyní, je ostuda a nic jiného než ostuda. Jako stát darujeme podnikatelům za malé peníze něco, co má mnohem vyšší hodnotu.

SDÍLET