Na kauze Rath vidíme českou náturu. Chceme být západní a míříme na východ

Na případu selhání poslance Ratha můžeme vidět českou povahu. Někteří lidé tohoto poslance hájí, protože je to levicový poslanec a člen Sociálních demokratů. Takový člověk může krást a vláda nesmí nic o tomto poslanci říkat. Další říkají, že je to zloděj a měl by být potrestaný, když očernil Sociální demokraty a ostatní říkají, že by měl být potrestaný, protože ukázal, že je česká politika plná zlodějů.

Jaký je můj názor? Já říkám, že by měl být poslanec Rath potrestaný, protože ukázal jak moc je česká politika zkažená, jak moc je plná zlodějů, kteří kradou desítky let až se něco podivného stane a pod politikem praskne trustý led. Nikdy jsem nepatřil k přikivovačům levice jenom z toho principu, že je to levice. Slova o nějakém politickém procesu odmítám. Evropská unie kašle na nějaké politické boje uprostřed Evropy.

Rath je z evropského pohledu bezvýznamnou osobou. Nikdy jsem si nemyslel o tomto člověku, že je poctivý, ostatně to si nemyslím také o celém vedení ČSSD, to si nemyslím také o vedení Ústeckého kraje, to si nemyslím o Paroubkovi a dalších politicích. Myslím si, že takových Rathů s kriminálními sklony je v české politice mnohem více. Pokládám za nešťastné a prohru levice, když si tato strana zvolila jako předsedu, člověka, který krade poslanecké náhrady. Takový člověk nepatří do politiky. Poslanci v Anglii za tento přečin museli odstoupit a ukončit politické kariéry, jenom tady v tomto Kocourkově zůstalo vše při starém.

Dělají to ostatní politici, ostatní zneužívají poslanecké náhrady, tak je zcela v pořádku, když to dělá Sobotka? V tom je ta zvláštní cesta české politiky. Tohle já neumím, to co řada lidí v této zemi, zavřít oči a říct: “děláte pánové dobře, vy jste ta opozice, která má právo si trošku nakrást”. My tady chceme západní styl politiky s východními móresy, jenže toto nejde dohromady. My tady chceme nějaké gubernátory. Nyní vidíme na Rathovi kam to všechno vede. Ano, jednotlivé kraje se stali majetkem politické strany, která si v nich dělá co chce.

Politik je jako malé dítě. Pokud není hlídaný, zparchantí a dělá si co si usmyslí, protože má svoji imunitu chráněnou jeho donátory, kteří ho vždy podrží tam nahoře v těch nekonečných výšinách. Přesně to se stalo. Přestaňme s tím politickým klintelismem. Nenadržujme někomu jenom proto, že je oranžový, modrý nebo jiný. Když opět nazveme celou situaci skutečným stavem, jsme ihned napadnuti milovníky levice, že pleteme všechny poslance a senátory do jednoho pytle.

Ano, poslanců i senátorů je 281. To je pravda. V okamžik, když řekneme, že všichni kradou, možná budeme v ten okamžik křivdit těm několika výjimkám, které se neobohacují na úkor státní pokladny. Obávám se, že těch opravdu poctivých bude minimum. Poslanci senátoři své vykrádání státu provádějí na bázi pološera, ve kterém se jejich počínání pohybuje na hraně zákona. Oni se doslovně nedopouštějí překročení zákona, nicméně jsou takovému skutku na milimetry blízko. Zákonných nejasností a různých obezliček využívají tito zástupci lidu velmi často.

Oni dobře lidmi vyvolení vědí jak a kdy se zachovat, aby se jim nic nestalo. Viz. například poslanecké náhrady, viz řada kauz kolem Kalouska. Značná část ztráty miliard korun se skryje za manažerskými selháními, za armádou úředníků. Mnohé se skryje v samotné povaze státního rozpočtu, který je černou skřínkou, ve které nikdo neví co se reálně děje nebo neděje. Poslanci se ihned po svém osídlení svých výsostných míst derou do nejhonosnějších výborů, aby mohli zadarmo cestovat, aby mohli co nejvíce rýžovat na tomto systému.

Mnoho projektů různých dotací se stává rejdištěm, ve kterém politik zkouší štěstí ke svému obohacení. Obyčejní lidé nemají možnost takové politiky kontrolovat. Například nyní, na jedné straně je za mřížemi Rath, zatímco jeho stranický šéf prostudovává trestní spisy Rathovy kauzy. Coby předseda Mandátového a imunitního výboru musí na základě Ústavy ČR rozhodnout o dalším Rathově osudu. Není toto střet zájmů? Tento předseda má spis na jeho kolegu, tento předseda podle slov Němcové z ODS, odnesl do Lidového domu. Opět jsme tady u té problematiky. Zákon nezabraňuje Sobotkovi, aby si tento spis četl jinde, než jen v Poslanecké sněmovně.

Takže nyní může docházet k nepřímému ovlivňování svědků, protože Sobotka je velmi blízký k Rathovi. Opět když na toto upozorníte, ihned přijdou tací, kteří poukažou na to, že Sobotka nedělá nic nezákonného. Ano, mají pravdu, ale on tímto konáním porušuje něco jako morálku. On by měl být morálně natolik zdatný, že by měl tento spis nechat ležet na Imunitním a mandátovém výboru. Opět se s největší pravděpodobností nezachoval Sobotka čestně. Neporušil svým chováním zákon, takže je to v pořádku?

O tom právě ta naše politika je. Tolerujeme neetické chování, protože zde zákon nebyl porušen. Jenže vždy nejde o zákony, ale o teiku, která může v některých případech poslancům, senátorům a dalším politikům přihrát další milionky, tisíce, statisíce. Občané jsou tedy nuceni v tomto konkrétním případě věřit někomu, kdo kdysi zneužil 5 milionů pro svou vlastní potřebu, protože to dělají ostatní. Kdo mi zaručí, že stejný člověk nezasáhne do Rathova případu? Nikdo. To, že je to vysoký ústavní činitel, to pro mě nic neznamená.  Tím spíš je riziko mnohem vyšší.

V politice musí platit presumpce viny. V politice musíme na každého politika pohlížet na někoho, kdo má příležitost. Proto musí být na politiky vynakládány mnohem vyšší nároky a to jak po morální tak po zodpovědnostní stránce. Tato vláda zahájila cestu kriminalizace každého občana České republiky. Všichni jsou pro politiky zloději, proto musí být zavedeny speciálně tvrdé zákony, aby se zabránilo okrádání státu. To si myslí naši politici, zatímco oni sami kradou a využívají k tomu řadu děravých projektů. Z politika máme speciálního gubernátora, který je pánem nad majetkem tohoto státu. Který je bez jakékoli faktické zpětné kontroly od občanů.

Ano, jasně, opět tady někdo může říct, že tady existují jisté mechanismy. Ale všichni víme jaké jsou a kam vedou. Zatímco je jeden zloděj po právu pranýřován. Ti ostatní debužírují naši naivitu a pasou se na tom, že oni mohou dál krást pěkně v klidu před zraky nás všech. Ne, levičáci ani pravičáci nesmějí krást. Nikdo by neměl.