Jak se vyrábí výsledky anket u renomovaných firem

Pokaždé, když vidím v televizi výsledky anket kdo by vyhrál volby, nebo kdo je oblíbeným politikem, tak se musím nad výsledky usmívat. Nejednou jsem se setkal s tím, že tyto ankety vytvářené renomovanými firmami jsou zmanipulované tak, aby vyhovovaly zadavateli anket nebo politickým cílům té či oné strany.

Levice místy nadává a zpochybňuje takovéto ankety, aby je posléze mohla ve svůj prospěch opěvovat. Není toto pokrytecké? Když vede ČSSD tak i na Facebooku jsou vidět oslavná slova na nakoupené virtuální vítězství. Na jednu stranu to chápu, jde o jistý druh propagace partaje, ale na druhou stranu se to až tak pochopit nedá. Nejednou jsem se setkal s maily, ve kterých politická strana posílá takové návody jak hlasovat u různých anket. Tyto emaily jsou rozesílané členům strany a je v nich přesně uvedeno koho a jak v anketě volit.

Politická strana si tedy třeba zaplatí nějakou anketu a ta se rozjede. Nadále stejná politická strana obešle své členy a řekne jim, jak mají postupovat. Tak například zde na severu republiky. Jistý člověk z krajského úřadu v Ústí nad Labem, respektive z finančního výboru, rozešle předsedům regionálních stranických organzací email s prosbou o rozeslání návodů na hlasování všem sympatizantům a členům strany. Tentokrát se jedná o hlasování, ve kterém se má rozhodovat o nejoblíbenějším hejtmanovi v České republice.

Řeknete si, takové hlasování je přeci o ničem, co by z toho ta strana měla? No měla by politické body, které mohou být takto ne zrovna čestnou cestou sebrány. Když se kšeftuje s hlasy v takovýchto zdánlivě bezcenných anketách, tak si také dokážu představit, jak se kšeftuje s daleko důležitějšími údaji. Obsah takovéhoto emailu může vyznít například takto:

# Vážení přátelé, na portále agentury SANEP.CZ právě opět jako před časem
probíhá
# hlasování na podporu našich hejtmanů. Poprosil bych Vás o chvilku Vašeho
času a
# podporu naší paní hejtmanky Jany Vaňhové
#
#
# SANEP.CZ – Hlasování pro podporu Hejtmanky Ústeckého kraje
#
# 1. Zadat:
# http://sanep.cz/
# 2. V pravém horním rohu odkaz REGISTRACE
# http://sanep.cz/registrace/
# 3. vyplnit formulář, zadat kód osoby, která Vás pozvala 229465, opsat
znaky z
# obrázku a provést registraci
# 4. Následně do Vašich e-mailových schránek přijdou 2 maily
# 4.1. Souhrny Vašich přihlašovacích údajů
# 4.2. Odkaz, na kterém dokončíte registraci a přihlásit se na něj
# 5. Pak se znovu přihlásit na úvodní stránku http://sanep.cz/ a provést
# přihlášení standardním postupem v pravém horním rohu Uživatelské jméno a
Heslo
# 6. Otevře se Vám hlavní strana
# 7. V levém sloupci naleznete právě probíhající průzkumy, zadejte odkaz
# oblíbenost hejtmanů
# 8. Zde naleznete seznam hejtmanů, prosím proveďte hlasování ANO pro naši
# hejtmanku Janu Vaňhovou, musíte ovšem vyplnit všechny hejtmany (tam
hlasujte
# dle
# vlastního uvážení, ale nebude-li Vám to vadit podpořte i hejtmany MH a JP)
a
# odešlete
# 9. Prosíme, aby jste tento odkaz rozeslali i dále mezi Vaše přátele a naše
# příznivce
#
# Děkujeme, za čas který jsme nám věnovali a podporu …
#
#
# s úctou
# a přáním úspěšného dne

Přesně tak vypadá takový, na první pohled nevinný email, požadující účastníky o nevinné hlasování v nějaké anketě. Nevím, nějak se mi toto nezdá až tak moc čestné. Neříkám, že je to nezákonné, ale rozhodně taková věc kolem anket není čestnou a už vůbec bychom nemohli kolem anket hovořit o nějaké morálce. Samozřejmě to, že si ankety kupují jednotlivé strany a že si takto zajišťují hlasy v anketách a průzkumech veřejného mínění není nic tajného.

Politické strany tak ve svém zákulisí ovlivňují veřejné mínění nejenom zakládáním skupin na Facebooku, nejenom tím, že si platí na webu lidi chválící tu či onu stranu, nejenom tím, že mají vliv na sdělovací prostředky, ony se také podílejí na změně veřejného mínění formou placených anket. Virtuální vítězství ukazující falešný souhlas lidí s tím či oním je vykoupený virtuálním bojem mezi politickými stranami.  Členové partají a jejich sympatizanté jsou tak zapojeni do informační “války”.

Tady jde především o to, že nejde o nějaké hlasy lidí jdoucích kolem, nebo hlasy lidí na internetu jen tak zapojených. Vytváří se zde cílená informační kampaň pro členy a sympatizanty, dá se takto hovořit o relevantních anketách a průzkumech veřejného mínění? Údaje jsou uměle zkreslovány, v některých případech jsou ankety šity přesně na míru partaje, která si šetření zaplatí aby do zaplaceného šetření nahnala své členy.

Proto jakékoli chlubení se výsledky anket a zjišťování veřejného mínění je věcí naprosto bezpředmětnou bez jakékoli náplně. Ankety a zjišťování veřejného mínění jsou pouze o podivných divadelních hrách na virtuální realitu nemající se skutečným světem moc společného.

SDÍLET