Doktoři s cenovkou: to je diskriminace pacientů ve zdravotním systému

Doktoři s cenovkou, to je diskriminace lidí ve zdravotním systému. Velmi vážně nemocni najednou budou mít horší přístup ke zdravotnictví, než ten kdo je bohatý a méně nemocný. Zdraví člověka není auto. Je to živá bytost a má stejné právo na zdraví jako ten s dostatkem peněz. Většina fakultních nemocnic se k Hegerovu nařízení staví velmi obezřetně. Pouze jedna fakultní nemocnice v Praze říká, že připlácení za doktora zahájí.

Ministr Heger tady zavádí nechutné obchodování s něčím, čemu moc lidé nerozumí. Lidé mají na základě nějakého pochybného měřítka určí, že ten a ten doktor by mohl být lepší, a tak si připlatí od 5 000 do 15 000 korun? Člověk s velmi nemocným srdcem bude znevýhodněný před pacientem, který má dostatek peněz. Oba dva budou mít vážnou, stejnou nemoc, ale ten bohatý bude mnohem blíž ke kýžené operaci.

Tento postup je protiústavní. Každý z občanů České republiky má stejné právo na zdraví. Ministr Heger mnoha svými nařízeními působí proti základním ústavním právům. Výběr chirurgů se v médiích mnohem více přeceňuje. Ministr Heger v tomto podporuje jakýsi druh populismu, ve kterém se požaduje, aby pacient posuzoval podle neobjektivních kritérií, jestli ten a ten chirurg je dobrý či nikoliv.

Ministr Heger tedy sáhl k populistickému kroku, se kterým nesouhlasí mnoho chirurgů. Naštěstí je velmi málo pacientů, kteří mají o danou službu zájem. Porodnictví se stane možná jediným místem, kde se to kupování doktorů na daný porod bude používat. Ministerstvo si je určitě zcela vědomé populistickým krokem a zcela jistě ví, že takové kupování doktorů je protiústavním krokem. Nemocnice si mohou vybrat, jestli dovolí používání cenovek na klopy svých lékařů. Se zvoleným doktorem přichází na operační sál také jeho celý tým. I v tomto je ministerský krok populistickým.

Najednou tady máme nějaké dobrovolné nařízení ministra, které nemá jasný právní rámec. Lidé nyní budou využívat dobrovolné funkce připlatit si doktory, zatímco za pár měsíců dojde možná k jinému právnímu názoru na celé předplácení. Někteří právníci doporučují pacientům, aby si schovávali účtenky od předplacených doktorů. Lidé si nyní budou předplácet doktorskou přednostní péči, zatímco za pár měsíců, za pár týdnů, může platit naprosto jiný právní názor. Pacienti se tak budou na základě ministerského zákona dopouštět možných protiprávních jednání.

Jak bude zajištěna shodná zdravotní péče pro pacienty, kteří si nemohou dovolit zaplacení přednostní péče u přednostního lékaře? Lidé s vážnými chorobami mohou být poškozeni jenom proto, že je někdo předběhl. Operace je financovaná ze zdravotního pojištění, přesto stejnou operaci přednostně dostane ten, kdo si předplatí doktora iks ypsilon? Relativně malá částka vzhledem k objemu celkové ceny operace tady zajistí přednost? Ministerské rozhodnutí není vůči těm, co nemají peníze na odkoupení doktora, v žádném případě férové.

Česká republika se stále více podobá pod vedením Nečasovy vlády banánovým republikám, ve kterých dochází k protiústavním zákonům odporujícím lidským právům a poškozující velmi nemocné pacienty. Na jedné straně od června tohoto roku hrozí, že vážně nemocni si budou muset platit životně důležité léky ze svého, zatímco někdo jiný dostane takový ten protiústavní servis navíc. Zdravotní systém je pod vedením doktora Hegera stále více asociálním. Již za dob Julínka tady byly snahy o jakési přerozdělování zdravotnictví pro ty, kteří mají, a ty kteří nemají.

O službu placených lékařů nemají zájem jak pacienti, tak samotní lékaři. Se zvoleným lékaře a přednostní operací tady najednou bude třeba anesteziolog, sestry a další personál, který je k provedení chirurgického zákroku třeba. Nemocnice nemají dostatek personálu, aby mohly tento ministerský výmysl skutečně aplikovat. Ministerský návrh poškozuje jak pacienty, ta také samotné lékaře. Heger chce šetřit, není dostatek personálu, přesto si vymýšlí zákony a nařízení, které nejsou právně čisté?

Ministr Heger si myslí, že každá krajská nemocnice je fakultní pražský špitál s přemírou kapacit a profesorů. Složitější operace stejně provádějí profesoři a primáři nemocničních oddělení. Místo toho budou média a občané masírováni o zastavování šedé ekonomiky mezi pacienty a doktory. Populismus je následován dalším populismem, který kryje asociální povahu celého politického záměru.