Vojenský útok na íránský jaderný program způsobí pouze chaos

I kdyby Írán přestal se svým jaderným programem třeba zítra, bude neustálou hrozbou pro Spojené státy americké, Izrael, Turecko a Saudskou Arábii. Tato země, kolébka Perské říše, je hegemonem v regionu. To, co sledujeme v médiích je hra o nadvládu v tomto konci světa. Tajné služby Íránu podnikají akce proti americkým zájmům. Spojené státy americké chtějí nastolit rovnováhu tak, aby veškerá politika vyhovovala zájmům  USA. Je to klasická politická hra, ve které je jaderný program zneužívaný jako moderní fetiš nátlaku jak Íránem, tak ostatním zbytkem světa.

Sílící moc íránu na Blízkém východě rozrušuje vojenskou rovnováhu sil USA, Saudské Arábie a Izraele. Čím silnější bude írán, tím ve větším ohrožení bude také Izrael, protože arabské státy využijí podpory Íránu pro svůj odmítavý postoj k zemi Davidovy hvězdy. Jaderný program a jeho případný vznik není hrozbou ani tak pro potenciální jaderné rakety, ale proto, že je tu stát, který je schopný vzepřít se jiným mocenským záměrům. Boj proti jadernému programu a neustálé omílání jeho potřeby není o ničem jiném, než o tom, ukázat světu, že je tu někdo, kdo je schopný a politicky silný dost na to, aby podporoval protiizraelské skupiny jako je například Hizballáh.

Írán je pro Izrael především bezpečnostním problémem, který by mohl povýšit protiizraelské nálady. To by se nemuselo představitelům Izraele vyplatit, a tak zde máme hru na světové ohrožení jaderným programem, který je také destruovaný tajnými službami samotného Izraele. Snad jen největší snílek by nepochopil záhadná úmrtí íránských jaderných vědců jako práci vytvořenou na základě další politické objednávky.

Írán je také zemí, ve které se těží ve velkém ropa. I toto je překážkou v klidu Blízkého východu. Již několikrát americká administrativa v dávné historii zasahovala do politiky Íránu. Írán je odjakživa velmocí, odjakživa také dochází k diplomatickým přenicím o to, kdo bude sedět ne nejvyšších místech íránské politiky. Sovětský svaz , nyní Rusko, USA zde prosazují své zájmy nad zájmy obyvatel Blízkého východu. Je třeba si uvědomit, že veškeré politické tlaky Spojených států amerických na Írán jsou vyvolávány hlavně sílícím tlakem Izraele a Saudské Arábie na svého poliického kamaráda(USA). Právě tyto dva státy si hrají na velmoc v celém soukolí. Izrael a Saudská Arábie je také loutkou v rukou USA.

Pokud dojde ke zmenšování moci Izaele a Saudské Arábie, dojde s tím kontinuálně také k narušení vlivu Spojených států. Je to právě Izrael, ve kterém jsou umístněné radary a vojenská zařízení americké armády. Stejně tak Saudská Arábie je další loutkou. Díky velmocenskému postavení USA dochází k tolerování drogové záliby tamější královské rodiny Saudů. Nejeden člen této královské smetánky byl přichycen s drogami. Je veřejné tajemství, že jsou to právě Saudové, kdo obchodují se zbraněmi, drogami a snad i s bilým masem. To všechno je tolerováno právě Spojenými státy snad výměnou za monopolní možnost těžby ropy na tamějších ropných polích.

Současná diplomaticko-vojenská politika bude šmahem nahrazena jednorázovými akcemi izraelského letectva. Toto vše je samozřejmě možné jenom tehdy, pokud USA poskytnou Izraeli dostatečnou vojenskou oporu a pomoc, zejména politickou. Rok 2012 je obdobím, kdy je vztah Íránu a USA na bodu vojenského konfliktu. Zatím je vše na pokraji války. K této válce zatím nemůže dojít díky dalšm mocenským zájmům Ruska a Číny. Tyto dva státy prozatím stojí na straně Íránu jako nějaká vyvažovací kyvadélka. Podporují Írán diplomaticky a možná i vojensky. Roněž Rusko a Čína jsou zárukou toho, že Obama s armádou nevtrhne do Íránu, tak jak to udělal Bush v Iráku. Zde také nešlo o zbraně hromadného ničení, ale o politicko – ekonomické prosazení země hvězd a pruhů v další části Blízkého východu.

Spojené státy tak jsou dominantní zemí s dominantním vlivem, který je narušován zlobivým Íránem. Země sochy svobody se nyní pokouší přehodit míček s vlivem na svou půlku hřiště v Tichomoří a ve zbytku Asie, proto také není schopná jakýchkoli vojenských akcí v Íránu. Další rozsáhlý vojenský projekt by byl také mizerně vnímán americkou veřejností a ruku na srdce, jsou to právě Spojené státy americké, kdo jsou ekonomicky zakoupené Čínou. Můžeme jen ztěží očekávat, že se nyní najednou zadlužené a v problémech zmítající se Spojené státy rozhodnou obsazovat další cizí stát. Pokud by mělo dojít k nějaké krátké vojenské akci, bude to opět Izrael, který vojenskou akci velmi rád provede. USA mají navíc značnou část vojáků v Iráku a Afghanistánu. Dny, kdy byly Spojené státy schopné zaútočit a přeměnit mocenské struktury na íránské politice, jsou dávnou minulostí.

V oblasti Blízkého východu řádí už dávno válka kybernetická. Írán bojuje na poli nul a jedniček proti Izraeli a USA a na druhé straně zde Izrael a USA bojuje proti Íránu. Panuje zde válka špionážní, ve které tajné výzvědné síly Izraele za pomoci Saudské Arábie, Turecka a USA zjišťují informace o jaderném projektu a potichu unášejí nebo zabíjejí íránské vědce.

Strategická pozice USA vůči Íránu je následující: v posledních třiceti letech se nepodařilo Spojeným státům jakkoli ovlivnit Írán k obrazu svému. Spojeným státům se nepodařilo vojenskou cestou jakkoli zastavit jaderný program Íránu. Jakékoli ekonomické a hspodářské sankce vůči Íránu selhaly.

Stále více to spíše vypadá, že vztahy mezi Íránem a USA zamrzly někde v historii roku 1979, kdy islámská revoluce svrhla největšího podpůrce Ameriky. Kdyby Spojené státy během třiceti let znormalizovaly vztahy mezi Íránem, mohl teď být Izrael v bezpečí. Přes Írán by Spojené státy dosáhly silného vlivu ve střední Asii a s tím by také dosáhly daleko většího ekonomického  růstu. Před rokem 1979 Írán a USA těsně spolupracovaly na hospodářské, ekonomické i politické spolupráci. Írán byl v tuto dobu právě jakousi zárukou vyšší moci a úspěchu v Blízkém východě. Írán také přispěl k sílící námořní moci USA v Arabském moři.

V roce 2012 podepsaly Spojené státy americké a Izrael tajnou dohodu, ve které vystupovala také Saudská Arábie. Její signatáři se v této dohodě zavazují k zabránění totální války vůči Íránu. Ve stejném roce 2012 se také hovoří o dvou jediných typech vojenského útoku: leteckého zničení íránských jaderných zařízení s následným zničením ekonomické infrastruktury Íránu.

Cílem USA ve výše uvedených možnostech je zničit íránská jaderná zařízení a íránský jaderný zbrojní potenciál. Hospodářským cílem by bylo ochromení ekonomiky Íránu v tom, že po takovém úderu by Írán neměl ani finanční prostředky ani schopnost rekonstruovat svá jaderná zařízení a všechny jaderné militarizační projekty. Pokud by skutečně Spojené státy americké pomocí letadel Izraele provedly nálet na vybrané cíle, došlo by k řadě několika klíčových událostí. Írán by poslal rakety na Izrael a na vojenské základny USA v Izraeli, stejně tak by byl zahájený vojenský útok na vojenské základny USA v Perském zálivu. Zároveň by došlo k mobilizaci Hizballáhu, který má značný vliv na Sýrii a řadu dalších arabských zemí.  Stejně tak by došlo k cíleným útokům na americké základny po celém světě.

Je vysoce pravděpodobné, že Čína ani Rusko nebudou v tomto pouze línými diváky. Oba dva státy mají s Íránem velké plány a nenechají si ukrást svůj vliv a možnosti hospodářské spolupráce. Írán je něco jiného, než bezvýznamný Irák. Čína má také poměrně velký vliv v Pákistánu a pravděpodobně by ho také využila k pomoci Íránu. Pokud Spojené státy americké a Izrael podniknou letecké nálety na Írán, samy sobě vykopou velmi hluboký hrobeček.

Vojenský útok na íránský jaderný program nic nevyřeší, jen přinese větší chaos a oslabí pozici USA a poměrně mnohonásobně ohrozí samotný Izrael.