Uzbekistán provádí tajný program nucených sterilizací žen

Na  tajný výslovný příkaz uzbeckého prezidenta Islama Karimova tato nádherná země provádí tamějším ženám nucené sterilizace. Tento podivný prezidentský příkaz má být jakousi podporou pro uzbecký antikoncepční program. Tímto svým krokem tak ve světě velmi známý diktátor Karimov velmi hrubě porušuje práva žen. Uzbekistán je pod taktovkou Karimova autoritářským státem s omezenými občanskými právy, ve kterém jsou uzbečtí občané pouhými loutkami v mocenské hře Karimova.

O tomto porušování ženských práv informovala například mezinárodní lidskoprávní organizace AVAAZ, která taktéž vyhlašuje petici proti tomuto velmi ponižujícímu prezidentskému nařízení. Uzbecký prezident Karimov je jedním z nejhorších diktátorů světa. Pod jeho taktovkou dochází k mučení, nezákonnému zavírání a zabíjení uzbeckých obyvatel. Na porušování základních lidských práv v této zemi upozorňoval například bývalý britský velvyslanec Craig Murray.

Tento člověk několikrát informoval nadřízené britské orgány o porušování lidských práv v Uzbekistánu. Přes veškeré pádné důkazy, které tento bývalý velvyslanec doložil, nebyl vůbec vyslyšen. Uzbekistán se stal jedním z hlavních amerických spojenců v boji proti terorismu. Během americké invaze do Afghanistánu byla tato země klíčovým řešením pro zásobování amerických bojových skupin. Proto také z politického hlediska bylo přínosné na porušování práv nějakým diktátorem zapomenout.

Poté, co Murray ve Financial Times zveřejnil spolupráci anglické tajné služby MI6 s uzbeckými vyšetřovacími orgány na mučení a zabíjení, byl ze své funkce v roce 2004 odvolaný. Ve své knize Vraždy v Samarkandu Craig Murray popisuje jednotlivou spolupráci západních tajných služeb na únosech domnělých teroristů do Uzbekistánu, kde tito lidé byli tajnými službami USA i Velké Británie mučeni a následně i často zabíjeni.

Norská lidskoprávní organizace Forum 18 zdokumentovala policejní nájezdy na členy neregistrovaných náboženských skupin. Tito lidé byli mučeni, bylo jim vyhrožováno. Další porušování lidských práv v Uzbekistánu zaznamenala například organizace Human Right Watch, která hovoří o policejní brutalitě, kdy jsou zadržené osoby bité, znásilňované a mučené. V Uzbekistánu dochází například k vládnímu zastrašování a zavírání novinářů, píšících o porušování lidských práv. Uzbekistán je nepřátelský také k zahraničním novinářům, které také zavírá a poté mučí.

Zkrátka, lidská práva v této zemi neznamenají vůbec nic. Jsou porušována prakticky dennodenně jako na běžícím pásu. Podle odhadů aktivistů minimálně desítkám tisíc uzbeckých žen byla bez jejich souhlasu odejmuta děloha, nebo došlo k podvázání jejich vaječníků. Ženy přišly ke svému gynekologovi na rutinní zákrok, na malou operaci a po probuzení zjistily, že nemají dělohu. Taktéž mnoha ženám byla děloha odejmuta po porodu.

Server theworld.org hovoří také o případech, kdy některé ženy se sterilizací souhlasily. Byly doktory přemluveny. Jsou chudé, a tak se nechaly jednoduše zastrašit finanční náročností výchovy dalších potomků. BBC ve svém článku uvádí, že každý uzbecký gynekolog má podle tajného nařízení sterilizovat ve městech měsíčně minimálně 4 ženy, ve venkovských oblastech je počet nařízených sterilizací ještě mnohem vyšší.

Vyhláška uzbeckého ministerstva zdravotnictví z roku 2010 dokonce okatě nařizuje, aby každá klinika měla zřízené sterilizační oddělení. Přesto všechno uzbecká vláda odmítá jakýkoli tajný program sterilizací. Lékaři zahraničním novinářům sdělují nemilou pravdu o nařízených kvótách sterilizací. Každá klinika má pevně stanoveno kolik žen v ten daný měsíc musí sterilizace podstoupit.

Uzbecké ženy o nucených sterilizacích hovoří s velkými obavami. Dobře vědí, že pokud řeknou pravdu, druhý den budou pronásledované policií, budou mučené a možná také přijdou o život. Program sterilizace žen v této zemi funguje nejspíš minimálně 2 roky. Informuje o tom britská BBC. Ve svém článku tento zpravodajský server poukazuje na příběh jedné Uzbečanky, která chtěla mít 4 děti( dva chlapce a dvě dívky). Když po druhém porodu nemohla mít děti, navštívila gynekologa, který jí oznámil, že byla sterilizována a děti již mít nemůže.

Gynekolog z uzbeckého Taškentu uvádí, že každý rok musí předběžně vyplňovat výkazy o tom, kolik žen za rok prodělá sterilizací a kolika ženám bude předepsána antikoncepce. Nejsilnější tlak na lékaře je vyvíjený především na venkově. Tam jsou gynekologové nuceni provádět až 8 sterilizací žen za jeden jediný týden. Zdravotní sestry z lékařských středisek navštěvují ženy v jejich obydlí a přesvědčují je, aby se nechaly preventivně hospitalizovat.

Další žena v článku BBC uvádí, že po porodu masivně krvácela, a tak se nechala vyšetřit. Během vyšetření jí doktor sdělil, že jí byla po porodu vyjmuta děloha. Lékař jen jako dokonalý cynik ženě oznámil, že dítě už má, a tak se nic neděje. V roce 2010 jedna odborná pracovní skupina vedla výzkum s cílem zjistit, kolik žen bylo v Uzbekistánu sterilizováno. Tato data hovoří o 80 000 ženách, kterým byla odňata děloha.

Během dvou let došlo k rapidnímu zvýšení prováděných císařských řezů, během kterých mohou být sterilizace prováděny takřka naráz. V Uzbekistánu díky absolutní diktatuře a velmi krutému zacházení s lidmi neexistuje žádná reálná vnitrostátní síla, která by tajný program sterilizací zastavila. Uzbecká diktatura v mnohém předčí diktatury Barmy, Sýrie nebo Turkmenistánu. Jediná možná změna v zákazu tajných sterilizací je z venčí.

Islam Karimov a jeho styl diktatury je především tolerovaný USA, Velkou Británií i celou Evropskou unií. Dokonce dochází ke stále většímu diplomatickému přibližování se k Uzbekistánu. Díky výborné blízkosti k Afghanistánu a totální ochotě uzbeckého prezidenta poskytnout svou zemi pro tajná zařízení CIA, jsou tak lidská práva chápána jako přebytečný, doslova podružný odpad.

SDÍLET