Strana Svobodných touží po apartheidu

Jaké máme obrovské štěstí. Uprostřed Evropy, daleko od afrického kontinentu, tady máme jednu politickou straničku toužící po nefalšovaném apartheidu. Podle předsedy “svobodné” strany je naprosto správné, když zaměstnavatel odmítne uchazeče o práci kvůli barvě pleti. Podle pana Macha a jeho politického spolku je naprosto správné, když na soukromém majetku je zakázaný přístup pro předem určené skupiny obyvatel.

Nestačím se divit tomu, jak je možná v demokratické společnosti existence něčeho takového jako je otevřená obhajoba rasismu politickými činiteli. Zeleňoučká strana s beránkem ve znaku má velké ambice uchytit se ve vysoké politice. Zatím naštěstí nepřekonala onu magickou hranici 5 %. Veřejně tedy budou partajníci hovořit o tom, jak je správné mít diskriminaci a jak je nádherné někoho soudit podle barvy té spropadené kůže.

Občané zvláště po odporných mačetových útocích Romů na severu Čech velmi rádi přitakají podobnému etosu a hlasu pana Macha a jeho soustraníků. Je přeci natolik moderní ukazovat na ty s tou zapálenější kůží. Ti nepracují, ti všichni jsou tak špatní, zatímco ten bílý je tím pravým zlatem na českém nebíčku a zlaťoučkém sluníčku. Stačí si přečíst poslední články členů Strany svobodných občanů. Chviličku si najednou začnete připadat jako kdybyste se myšlenkově přenesli do Jihoafrické republiky a místo českého webu čtete nějaký plátek jihoafrických plantážníků toužících po segregované společnosti.

Je zde zahrána jakási hra na populismus. Panu Machovi nevadí, když bude rozdělená společnost na tu určenou pro bílé a pro hnědé, černé či jinak zbarvené. On pan předseda Petr Mach proti tomu nebude nic namítat, protože na soukromých pozemcích mají právo si majitelé dělat co chtějí a tak nápisy: “JENOM PRO BÍLÉ” , jsou naprosto v pořádku. Zkrátka to odpovídá meritu politického cítění naší takzvaně svobodné straničky. Na druhou stranu stejný předseda Mach hovoří o tom, že by byl mezi těmi, kdo by upozornil na zhovadilost takových pravidel.

Celé mi to připomíná stejný postup, jako kdyby soudce odsoudil zloděje a zároveň prohlašoval, že je zloděj nevinný. Prostě stejně se chová Strana svobodných občanů. Říká, že diskriminace je v pořádku, ale že zároveň je v pořádku pokud proti diskriminaci někdo vystupuje. Nepřipadá vám tento postup také jako mírně řečeno sklerotický? Budeme tedy schvalovat porušování lidských práv, ale zároveň budeme podporovat ty, kteří jsou proti nedodržování lidských práv.

Sen beránkovské ligy se mi v žádném případě nelíbí. Pokud bude například existovat nějaký soukromý dopravce a určí si vlastní diskriminační podmínky, tak je to naprosto v pořádku. Strana svobodných občanů nebude namítat vůbec nic. Bude to v pořádku. Romové, zdravotně postižení, nebo staří lidé si mohou klidně sedat někam dozadu na poslední sedadla vyhřátého dopravního prostředku. Když nebude dostatek míst k sezení, tak je také normální, když některá z postižených osob vstane a přednostně pustí sednout ty většinové cestující.

Toto chování a tato pravidla speciálně vytvořená soukromým subjektem jsou podle beránčího seskupení zcela v pořádku. A že existují nějaké mezinárodní dohody a Listina základních práv a svobod? To je pro Svobodné naprostým detailem, který můžeme mlčky přejít jako rosou zvlhčenou trávu na pokosené louce. Je skvělé poznat před volbami nevšední sen o nové, lepší společnosti. Před vchody do parků budou ty nádherné cedulečky zakazující vstup barevným občanům. Obchody mohou být také segregovány. Jo, to je sen všech nacionalistů a fašizujících subjektů.

Hned mi do mysli vkráčí myšlenky na hitlerovské Německo, jihoafrický apartheid, nebo se mi objevují před očima obrázky ze Spojených státu padesátých a šedesátých let minulého století.  Tedy doufám, že se pan Mach a jeho strana nikdy nedostanou do Poslanecké sněmovny. To bychom to tady jako občané v České republice mohli zabalit. Okamžitě by se svoboda přeměnila v totalitu, ve které by svoboda jedněch byla postavena nad nesvobodou druhých.

Základní zákony a pravidla patřící do slušné společnosti jsou Svobodnými pokládány za naprosté zbytečnosti. Zákony o minimální mzdě prý odporují svobodě. To se nám ten beránkovský spolek ale ohání svobodou, na můj vkus až moc. Přitom sami sovobodu chtějí přeměnit v totalitu. Lidé, kteří nemají vysoké vzdělání, nemají třeba vysokou kvalifikaci tedy mají být posláni v přeneseném slova smyslu do bran pekelných. Najednou nemají mít záruku minimálního výdělku. Nenavrhovali kdysi tento nápad také občanští demokraté? Lidé najednou i tak demokratickou stranou mají být postaveni na vedlejší kolej.

Majitelé podniků, podnikatelé, majitelé pozemků, ti všichni mohou propagovat rasismus a veškeré principy sociálního zajištění mají být jako zbytečnosti odšroubovány do propadliště českých dějin. Takto má vypadat segregační společnost podle pohledu pana Macha a jeho beránkovského spolku. Blogeři v trikotu beránčího roucha budou zcela hrdě hlásat rasistické, nacionální a dokonce i protiústavní myšlenky. Docela by mě zajímal názor pana Macha, coby předsedy partaje Svobodných, na rasistické zákazy nakupování u židovských obchodníků v dobách nacistického Německa.

Vzhledem k tomu, že éterem internetu koluje Machova posvátná věta, že je v pořádku mít hospody pro cikány a pro bílé, tak si dokážu vyvodit odpověď i na mou před chvílí položenou otázku týkající se zákazu nakupování u židovských obchodníků za dob Třetí říše.

Tak nevím milí občané, opravdu tady potřebujeme nové partaje požadující apartheid? Partaje, které dehonestují člověka a lidská základní práva? Antidiskriminační a protirasistické zákony nepřikazují například majitelům firem zaměstnávat minority. Ony pouze ochraňují minority před rasisty a nepoctivci, kteří by bez problému vybírali uchazeče o práci podle jiných než odbornostních dovedností. Společnost viděná panem Machem a jeho stranou je společností, která do moderních časů nepatří.

SDÍLET