OSN vyzývá Izrael k zastavení blokády Gazy, zřejmě opět zbytečně

Organizace spojených národů vyzývá Izrael  k zastavení nelegální blokády Gazy. Opět je to Izrael, který se požadavkům OSN pouze vysmívá. Naopak stále více zvyšuje intenzitu vojenských operací na Západním břehu. V září se má v OSN jednat o přijetí Palestiny do této organizace. I toto se Izraeli nelíbí, a podle všech informací tato země dělá vše proto, aby Palestina nedostala samostatný statut mezinárodního charakteru.

Existence svobodného Palestinského státu je velmi problematická. Izraelská politika dělá vše proto, aby se proces vytvoření samostatného státního útvaru Palestinců co nejvíce ztížil. Takzvaná obranná zeď důmyslně rozděluje jedny od druhých. Pole, studny a zdroje vody patří Izraeli, další úzký pruh území je ponechán Palestincům. Stovky tisíc lidí jsou ponecháni na milost a nemilost izraelským okupantům. Lidé, kteří se ničeho nedopustili, jsou ponecháni svému osudu.

Veškerá pomoc, jakákoli humanitární organizace a dodávka potravin, či léků je velmi problematická. Izraelská administrativa zahájila blokádu celého území Gazy. Jak krásně mlčela česká média, která o humanitárním konvoji směřujícím do Gazy taktně neinformovala. Izrael ve spolupráci se Spojenými státy tlačil na Řecko, ze kterého lodě buď vyplouvaly, nebo kolem kterého proplouvaly.

Izrael místo zbraní použil diplomacii a politický tlak na ostatní státy. Mediální kampaň ve spojení s vojenskými útoky v Západním břehu, spolu se zatýkáním zahraničních aktivistů přinesla své ovoce. Humanitární zkáza jednoho národa je dokonána. Spojené národy dobře toto všechno vědí. Nedávno vydaly zprávu o situaci v okupovaném území. Její závěry jsou tragické: nedostupná zdravotní péče, nedostatek pracovních příležitostí, nedostupnost vzdělání, odepření obhospodařování vlastní půdy, nelegální zabavování a ničení soukromého majetku, porušování základních lidských práv.

Izrael je pověstný tím, že nedodržuje rezoluce OSN. Kašle na ně a zároveň si s podporou USA dělá co chce. Lidská práva jsou v izraelské zemi trhána doslova na malinké kousíčky. Nevinným lidem je zakazováno stavět domy, zároveň tyto domy jsou borcené a ničené izraelskou armádou. Pokaždé, když OSN upozornila na toto jednání, nikdy nedošlo k žádné nápravě. Domnívám se, že ani současná výzva OSN k zastavení blokády nebude vyslyšena.

Dopravení humanitární pomoci, léků, potravin, oblečení a stavebního materiálu je přeci velmi nebezpečné pro celý Netanjahův režim. V dnešních zprávách nepadlo ani slovo o požadavku OSN vůči blízkovýchodní zemi. Proč? Protože zřejmě média nestojí o to, aby občané věděli, že OSN také nesouhlasí s blokádou a okupací nezákonně zabraných území. Je sice krásné, když český turista navštěvující Izrael řekne, že je situace v této zemi jiná, ale skutečnost je pouze jedna jediná. Tyto nepravosti, ničení lidských životů a lidské důstojnosti, toho všeho si všimly nejen mezinárodní organizace, ale také humanitární spolky.

Bude to již čtvrtý rok, co je zahájena velmi přísná blokáda. Tato blokáda se netýká teroristů, ale jak jsem již v mém článku uvedl, do této blokády jsou zataženi obyčejní lidé, kteří s terorismem nemají nic společného. Palestinci musejí potupně žádat o povolení k opuštění Gazy. I obyčejná cesta do obchodu si žádá povolení. Lidé nesmějí jezdit auty, nákupy se tak odehrávají pouze stylem nakup si to co můžeš unést v rukou. Ale o tomto jsem už také psal ve svém článku.

Izraelští vojáci se dennodenně dopouští teroristických činů. Terorizují obyvatelstvo. O půlnoci přijedou k domům, háží na ně granáty a poté odjedou. Na místě vojenského řádění zbyde několik zraněných, kterým se nedostane ošetření a lékařské pomoci. Většina center lékařské pomoci leží za zdí mimo pásmo Gazy. Umírají tak zcela zbytečně lidé. Posledním hitem zábavy izraelských vojáků je házení granátů se slzným plynem do ulic palestinských měst. Vojáci se dívají a baví se reakcemi Palestinců na slzný prostředek. Několik nezávislých zpravodajských agentur o tomto nešvaru vojáků velmi věrohodně psalo.

Rezoluce  číslo 1860 z roku 2009 vyzývá Izrael k ukončení blokády, otevření pásma Gazy, umožnění přísunu potravin, pohonných hmot a zdravotního ošetření. Co je to za stát, když tento stát není schopný respektovat rozhodnutí OSN? Jak lidé mohou nazývat Izrael svobodnou zemí, když ona svobodnou není? Dělí občany na druhořadé, tedy ty, kteří mohou žít v otřesných podmínkách za zdí a na ty, kteří žijí svobodně mimo ni.

Lodě plující do Gazy byly násilně zastaveny v minulém roce, stejně tak v tomto roce byly zastavené také. Nyní se nestřílelo při ničení konvojů, užilo se demagogie a politické války ve spojení s účastí zaplacených záškodníků. Viz. například zničení lodního šroubu humanitární lodi neznámými potápěči. O překročení izraelské blokády se snaží také i dobrovolnické organizace například v Egyptě. 27. července 2011 dovolil Egypt dopravit přes přechod Rafah 30 tun lékařské pomoci. Tuto pomoc daroval Syndikát egyptských lékařů jako pomoc Palestincům trpícím nedostatkem lékařského materiálu.

Přes Egypt také tuto středu prošlo 60 tun masa. Toto maso daroval islámský výbor z Nového Zélandu. 5 tun potravinových doplňků pro těhotné ženy spolu s dětskou výživou bylo tento čtvrtek přepraveno přes tentýž přechod do pásma Gazy. Do oblasti se připravuje dodávka 4 tun britské lékařské pomoci. O této egyptské pomoci Gaze informoval server Bikyamasr.

Toto snažení Egypta a jeho ochota pomoci trpícím lidem Gazy se nelíbí představitelům  Izraele. Protestují a naopak žádají Egypt, aby zanechal této činnosti. Situace na přechodu Rafah je velmi napjatá. Stejně tak mírové rozhovory mezi Palestinou a Izraelem krachují. OSN vyzývá oba dva účastníky sporu, aby se dohodli na podobě nového státu. Robert Serry, který je koordinátorem mírového procesu na Blízkém východě, řekl na zasedání Rady bezpečnosti OSN, že jednání o míru v této části světa jsou velmi obtížná. Izraelské mírové rozhovory se zastavily od září minulého roku, kdy Izrael odmítnul prodloužit desetiměsíční zmražení osidlování okupovaných palestiských území.

Není tragikomické, že Izrael, který porušuje všechno co může, nyní žádá po Egyptu, aby přestal s otevíráním hraničního přechodu Rafah? OSN opět vyzvala Izrael k ukončení blokády, ten však opět nejspíš neuposlechne a bude nadále zabíjet a ničit životy Palestinců.

SDÍLET