Occupy Prague, aneb stanové městečko na Klárově ve mně vyvolává sympatie

Occupy Prague, neboli Okupujte Prahu. Tato akce v podobě stanového městečka na pražském Klárově, ve mně vyvolává prozatím sympatie. V pozadí nejsou rozežrané odbory, nejsou tam zatím tlaky Sociálních demokratů. Lidé z této protivládní iniciativy chtějí změny, a to změny demokratického, nikoli autokratického směru. Jedná se o nenásilný protest proti vládě, a dokonce i proti rozežrané opozici, která souhlasně přikyvuje vládním takzvaně reformním krokům.

Přístup Okupujte Prahu v tomto směru vyhovuje mému duševnímu naturelu. Nesnáším volání po změně a přitom požadovat novou moc pro stejné zaprodance z opozice, ve které její předseda sám krade ze státních prostředků pro své soukromé potřeby.

Osobně jsem k protivládním hnutím velmi opatrný. Většinou jsou v pozadí takových aktivit opoziční strany, většinou ČSSD nebo pochybné odbory. Velmi často jsou protivládní hnutí velmi náchylné k nacionalismu a extrémismu. Viz. například Holešovská výzva, která touží po nastolení diktatury pro předem vybranou sortu nově vyvolených. S tímto nemohu souhlasit, a tak poté vypadám jako někdo, kdo brání tuto vládu, ale tak to rozhodně není. Jen obhajuji lidská práva a změnu vedoucí k větší demokracii, nikoli k autokracii nového střihu. Nové hnutí Occupy Prague, neboli Okupujte Prahu, požaduje to samé co vnitřně cítím.

Tato země se nesmí zaprodat politikům napříč politického spektra. Volání po změně musí být v souladu s demokratickými principy a zároveň nesmí být násilné. Americké Occupy Wall Street je vzorem po celém světě. Bohaté vrstvy společnosti neustále lační po větší a větší agregaci kapitálu na úkor chudých. Kapitalismus se vymyká z rukou, neoficiální smlouva státu mezi občany se ztrácí do ztracena. Základní funkce státu jsou ponižovány jenom proto, aby ti bohatí měli ještě více.

Hnutí Occupy Prague, tak jako její světoví kolegové, také poukazuje na tento fakt. V této zemi, uprostřed Evropy, je třeba větší demokracie. Vláda lidu, i když je garantována Ústavou, není vládou lidu, ale vládou lobbystických skupin. Konečně je tady někdo, kdo bez pozadí prožraných opozičníků poukáže na chyby a nutné změny. Je třeba zahájit diskuse mezi občany o všech problémech.

Occupy Wall Street mělo za vzor španělskou skupinu 15M, která jako první na světě hlasitě požadovala změnu systému. Přesně o to jde, změnit systém, zachovat demokracii a zároveň vše přeměnit tak, aby se napravil kapitalismus. Kapitalismus není o tom přihrávat peníze pouze vyvoleným. Stanové městečko, nebo spíše malý tábor, by měl lidi přimět k diskusi hledat schůdné demokratické řešení změny systému. Dost bylo protivládních skupin s orandžádou v pozadí. Dost bylo hry na změny, ve kterých kvetou odbory, ve kterých kvetou noví korupčníci používající rasismus, extrémismus a násilí za správnou cestu změny.

Demokracie v českém podání se smrskla na ideál volebního divadla, ve kterém nakonec stejně není naplněn vliv lidu. Volby jsou ve výsledku dehonestací voličů. Vybíráme si mezi nesplnitelnými sliby, aníž bychom si uvědomovali skutečnost vládnutí, nebo případných skutečných činů politiků. Uvěříme pohádkám, uvěříme podivným politikům, abychom poté zůstali nemile překvapenými.

Na pražském Klárově se má ve stanovém městečku demonstrovat a diskutovat s občany o cestách ke změně. Falešná, zaprodaná opozice skutečně žádnou změnu nepřinese. Pouze umožní kradení státních financí v novém hábitu. Je třeba diskutovat, je třeba zahájit celospolečenský diskurz o cestě vedoucí k demisi vlády, o cestě vedoucí ke změnám politiky v České republice.

Konečně je tu někdo bez politického pozadí. Na pražský Klárov jsou zváni lidé ke konverzaci o změnách. Tito lidé jsou Occupy Prague vyzýváni, aby přicházeli bez jakýchkoli politických insignií politických stran nebo odborů. Je třeba spojit lidi a nikoli partaje nebo účelové spolky.

SDÍLET