Nenásilný odpor Palestinců poukazuje na válečné zločiny Izraele

Khader Adnan se svou 66 dnů trvající hladovkou ukázal světu, že proti nezákonné okupaci a týrání lidí Izraelem lze protestovat  pomocí nenásilného odporu. Stále více lidí nesnáší násilí a nesouhlasí s teroristickými činy různých militantních skupin nemajících s běžnými Palestinci nic společného. Poslední průzkumy ukazují, že nejvítanějším bojem proti bezpráví a páchanému zlu, je nenásilný projev nesouhlasu.

Palestina a Palestinci stále více používají k projevu nesouhlasu moderní internetové prostředky. Facebook a Twitter se stává nástrojem svobody a šíření  povědomí o izraelském násilí a útisku po celém světě. Hashtag #KhaderAdnan byl jedním z nejpopulárnějších a nejfrekventovanějších hashtagů na Twitteru. Byl to právě Twitter, který skutečně donutil Izrael a jeho politiku plnou nesnášenlivosti a apartheidu k couvnutí a projednání celého případu nezákonné administrativní vazby. Twitter v tomto případě nahradil mainstreamová média, která hrála písničku svých národních vlád.

Je ostudou sdělovacích prostředků, že reagovaly tak hodně pozdě. Teprve, když moc Twitteru a jednotlivých jeho zpráv byla přenesena do ulic a takzvaně západní svět začínal být z ulic informován o celkovém nezákonném chování Izraele, méídia se probudila a konečně začala informovat o nezákonnostech odehrávajících se na izraelské půdě. Bylo tady především to velké dogma. Ta obava o něčem takovém informovat. Co kdyby média byla nazývána tím kouzelným zaklínadlem vyprávějícím o antisemitismu. Všichni jsme měli možnost setkat se s praxí těch velkých zpravodajských společností. Ony neinformují nezávisle na událostech. Ony podléhají politickým tlakům a v zájmu zachování jakési provládní linie odmítají být spojováni jako někdo, kdo jde proti zahájenému společenskému větru.

Přitom právě Spojené státy americké by se měly chopit příležitosti podpory nenásilného odporu. Minimálně osmnáct měsíců dozadu je takovýto nenásilný odpor tou hlavní verzí odporu. Samozřejmě v každé společnosti najdete fanatiky, i zde tací jsou, ale to nesmí zastínit snažení větší části obyvatelstva. Ruku na srdce, kdybyste žili v Gaze nebo v Západním břehu a viděli byste Izraelem prováděné násilí, určitě byste také velmi snadno spadli do pozice podpory ozbrojeného odporu. Tím tento styl odporu nechci schvalovat, ale je to pochopitelné. Já jako pacifista nesouhlasím s jakýmkoli násilím, a tak také říkám, že jakékoli násilí je špatné a vyvolává další vlnu násilí.

Trend nenásilného odporu je správným způsobem, jak poukázat na nelidskost izraelské politiky. Je to nenásilný odpor, který skutečně přivede více sympatií světových médií a obyvatel z celého světa. Jsou to právě nacionalisté a odpůrci arabského světa, kteří sbírají body poukazováním na násilný odpor. Tito popletení příznivci izraelské politiky samozřejmě zapomenou na jakoukoli oprávněnost takových útoků. Pokud přijede skupina vojáků a srovná se zemí celou vesnici a přitom zabije několik místních obyvatel, nemůžeme se poté divit, že někdo půjde, opásá se výbušninami a vyhodí se uprostřed izraelského města. Je to odsouzení hodný čin a rozhodně k takovému činu nemá docházet, ale z lidského hlediska se to všechno dá pochopit.

Na druhou stranu, čeho chtějí násilní odpůrci dosáhnout? Izrael aplikuje fašizující praktiky všeobecné viny. Pokud jeden Palestinec zaútočí, jsou ihned v izraelských očích viníky všichni Palestinci. V Čechách se hovoří o tom, jak fašisté vypálili Ležáky a Lidice, přitom to samé se děje dennodenně v Izraeli. Snad jen s jediným rozdílem: obyvatelé té zničené vesnice nejsou většinou zabiti, jsou zatčeni a zůstanou bez jakéhokoli přístřeší. Tato forma je ve světě akceptovatelná? Spoustu Izraelců si uvědomuje, že toto počínání jejich vlády není v pořádku, a že je to špatně. Proto také Izrael vytváří zákony zakazující Iraelcům vyjadřovat se k problematice Západního břehu pod hrozbou vězení a vysokých pokut.

Jakýkoli ozbrojený odpor Palestinců vyvolá ze strany Izraele velmi krutou reakci. Izrael nehledá jednoho útočníka, ale stihačkami zaútočí na celou čtvrť vytipovanou izraelskými tajnými silami. Tuto praktiku Izraele několikrát kritizovaly mezinárodní organizace. Izrael má stihačky F-16S, tanky, vrtulníky Apache, laserem naváděné rakety, naprostá většina těchto zbraní je z výzbroje USA. Pokud Izrael použije tyto zbraně proti domnělým aktérům násilného odporu, svět maximálně trošku zareptá nad tím, že vedle domnělých teroristů zahynuli všichni lidé z ulice.

Pokud podobné zbraně použije Izrael proti aktérům nenásilného odporu, vytvoří si tak Izrael proti sobě daleko větší zbraň. Vzpomeňme si na zabití účastníků Freedom Flotily, střílení proti pokojným demonstrantům v Golanských výšinách, v Libanonu, v Gaze, jejich zatýkání i když tito lidé nikdy nic neudělali. Pouze pokojně demonstrovali. ihned se například po zabití lidí z Freedom Flotila ozvalo Turecko a pro Izrael vznikl obrovský mezinárodní diplomatický problém. Během druhé Freedom Flotila Izrael dobře věděl, že nemůže otevřeně vojensky zaútočit na humanitární lodě, a tak využil diplomacie a skrze pomoc USA tlačil Izrael na Řecko a řecké orgány.

Nenásilný odpor je jako judo, japonské bojové umění založené na využití síly nepřítele. Izrael tímto představuje jakéhosi zápasníka sumo, proti kterému Palestinci začnou bojovat nenásilným způsobem boje. Stále více Palestinců si uvědomuje, že nenásilnost boje jim dá mnohem více než nějaké rakety posílané do izraelských měst. Tímto nenásilným postojem Palestinci získají především značnou podporu zahraničí a svět se mnohem více dozví co Izrael dělá špatně a více se dozví o apartheidu aplikovaném v Izraeli.

Novým bojištem se stává internet, ten jako jediný svobodně informuje o politickém násilí a fašistických metodách Izraele. Tak například Fadi Quoran, nenásilný demonstrant, byl pod falešnými záminkami zadržený. Toto zadržení bylo natočeno na videokameru a ocitlo se na Youtube, odtud se odkaz na toto video šířil přes Twitter.

Na videu bylo vidět, jak nenásilnému jen tak stojícímu Fadimu izraelský voják stříká do obličeje pepřový sprej a zatýká ho. Na nátlak tohoto videa museli izraelci Fadi Quorana propustit na kauci. Kdyby se tak stalo před existencí internetu, a toto video by nebylo pomocí sociálních sítí šířené, byl by dnes Fadi Quoran v administrativním věznění po dobu několika měsíců.

Využívání internetových sítí a sociálního virtuálna tak pomáhá chránit lidská práva. Dnes už nestačí, že Izrael začne lhát o tom či onom svém činu. Svět všechno může vidět doslova v přímém přenosu. A jak se ke všemu staví Spojené státy americké? Raději mlčí, nic neříkají, i když celosvětově vyniká nenásilný odpor proti izraelské agresi.

Martin Luther King kdysi řekl: “mlčení tváří v tvář nespravedlnosti je spoluúčastí s násilníky”. USA se tak stává dalšími viníky spolu s Izraelem, který toto násilí šíří. Palestinci se stále více uchylují k nenásilnému odporu a využívají moderní prostředky. Barack Obama by měl toto úsilí podporovat. V roce 2009 totiž Obama ve svém káhirském projevu hovořil, že je třeba podporovat nenásilné nástroje odporu. A tudíž proto by měl ten samý prezident iniciovat podporu nenásilného úsilí Palestinců boje proti bezpráví páchaného Izraelem.

Doufám a věřím, že trend nenásilného odporu vydrží co nejdéle. Tímto krokem nenásilného odporu skutečně Izrael ztratí falešnou aureolu hodného a klidného děcka. Je to jenom závoj ideologie a ideologií ovládaných mainstreamových médií ignorujících neoprávněná jednání Izraele a jeho válečných zločinů.

Nenásilnný odpor jen vezme zbraně těm nacionalistům a fanatickým přívržencům izraelského násilí. A to je moc dobře. Zároveň bude všem nezainteresovaným jasné kdo je oběť a kdo viník. Nenásilný odpor odhalí ve své ohavnosti válečné zločiny páchané Izraelem, a to je také dobře. Je třeba aby svět vnímal lidskoprávní a nikoli ekonomické dění na Blízkém východě.

SDÍLET