Na koho se příště hodí princip kolektivní viny?

V první části svého článku se s Vámi podělím o událost, jejímž svědkem jsem se stal minulý rok ráno v tramvaji při cestě do práce.

Do tramvaje přistoupila mladá Vietnamka s dvěma asi desetiletými holčičkami a sedly si na sedadla přede mnou. Celou dobu si mezi sebou štěbetaly téměř 100 % Češtinou bez přízvuku, což mě nutilo k zamyšlení o kolikátou generaci Vietnamců narozených v Čechách se asi tak jedná. “O první, o druhou, o třetí?” tázal jsem se sám sebe v duchu a nabízelo se mi velmi kritické srovnání s vysokým procentem zdejších Romů, kteří se ani po několika generacích nedokázali zbavit typického “akcentu”. Nejstarší dívka oběma holčičkám trpělivě vysvětlovala, jak se co řekne anglicky, říkala jim něco v tom smyslu, že vzdělání je velice potřebná věc a že by měly umět mluvit jak Vietnamsky, tak Česky, tak Anglicky…

 

Při jejich pozorování jsem si také kladl otázku, jestli vůbec existuje názornější příklad bezproblémové integrace menšiny do majoritní společnosti než v případě těchto vietnamských dětí. Pár stanic před Vltavskou do tramvaje nastoupil asi padesátiletý muž, kterého jejich perfektní Čeština zřejmě natolik deprimovala a rozčílila, že začal mlet dost hlasitě na to, aby to slyšely ony vietnamské děti: “Malí zasraný Vietnamci a už mluvěj česky!”, “Vietnam, zasraná komunistická země!” apod… Štěbetavé vietnamské holčičky rázem zmlkly, celá tramvaj na jeho sprostou rasistickou exhibici čuměla a nikdo neřekl ani slovo. Když to vypadalo, že to nebude mít konce, tak jsem se jako jediný zvedl ze sedačky a muže před celou tramvají hlasitě napomenul, ať s těmi sprosťárnami okamžitě kouká přestat. Asi jsem mu to řekl opravdu ostře, jelikož bylo rázem ticho. – Nutno poznamenat, že podobní lidé na nic jiného než na ostrý tón neslyší.

 

Jsem toho názoru, že by slušní lidé neměli být k těmto rasistickým projevům lhostejní a mlčet, ať už podobní frustrovaní jedinci vykřikují: “Malí zasraný Vietnamci a už mluvěj česky!” či vyřvávají na neonacistických pochodech: “Upálíme Vás!”, “Černý svině!”, “Cikáni do plynu!” apod… Když Židé ve třicátých letech museli povinně nosit žlutou hvězdu, plivalo se po nich a následně je odváželi do koncentráků, tak většina lidí také mlčela a myslela si, že se jí to netýká…

 

V žádném případě zde neobhajuji násilnické grázly. – Od toho, aby byli přísně, exemplárně potrestáni je zde však soud a ne samozvaný dav rozzuřených lidí, který chce vzít spravedlnost do vlastních rukou a všechny Cikány bez ohledu na vinu by nejradši zlynčoval.Nebo snad Cikáni tenkrát také pochodovali Vítkovem a chtěli zlynčovat všechny bílé Čechy za čin několika extrémistů?
Na koho se příště hodí princip kolektivní viny? Včera to byli Židé, dneska Cikáni a zítra to mohou být třeba pihatí, zrzaví, hnědoocí, hnědovlasí, hubení, zdravotně postižení či jiní, kteří se budou vzhledově odlišovat od tzv.”normálu”. – Tedy rádoby slušných občanů, kteří na pochodech vykřikují cosi o plynu, nosí trička s nápisy “Oživte Hitlera” a kteří si ve své primitivitě zřejmě vůbec neuvědomují fakt, že Hitler považoval všechny Slovany za méněcenné, třetinu Čechů plánoval poněmčit, třetinu odvézt na Sibiř a třetinu zplynovat.

 

Tento článek vyšl dříve na http://hassan.blog.idnes.cz/ 

SDÍLET