Když politici z pravice a levice podivně studují

Všude v zahraničí je důležité jakou školu jste vystudovali, kdežto u nás ve středoevropské zemičce je důležitější jestli máte titul. Je jedno jestli jste studovali to či ono. Jakmile máte titul, tak jste velmi důležitý člověk a ihned si můžete hrát na důležité bez jakýchkoli výčitek. Vysokoškolské tituly asi přidávají nějakou inteligenci nebo neznámou substanci jakési přídatné moci?

No přiznám se, že tomu až tak moc nevěřím. Stačí se podívat na naše otitulované zástupce lidu v Poslanecké sněmovně a ihned pochopíte, že tomu tak nebude. Politici bez ohledu na politickou stranu touží po nějakém tom titulku před nebo za jménem. Vím, studium je tak otravné. To studium je namáhavá věc a hlavně dlouhá. Kdo má čas pět let chodit jako blázen do školních škamen. Političtí činitelé se zřejmě řídí pradávným heslem, že historie a budoucnost se neptá na to jak jste něco získali. Ono se ve chvílích potřeby dá kdykoli vylhat. Naše zákony týkající se vysokoškolských titulů jsou zvláštní.

Zástupci ODS si vybrali plzeňská práva a naopak zástupci ČSSD tíhnou k Brnu, nebo Bratislavě. Je celkem komické když se třeba takový Hašek z ČSSD vysmívá Řápkové z ODS. Přitom u obou jsou pochybnosti s vysokoškolským titulem. Druhý nejvyšší muž ČSSD Michal Hašek dělal svůj titul JUDr. v brněnské pobočce fakulty práv ve slovenském Sládkovičovo. V nejvyšších místech pobočky sedí členové ČSSD, například Marek Babák, Zdeněk Krutek nebo Jiří Altman. Se shodou okolností fakultu práv vede slovenský sociální demokrat Mojmír Mamojka. Haškovým konzultantem byl také světe div se ten samý Mamojka, který je také děkanem fakulty. Hašek získal titul magistra v Brně. Tato slovenská škola je řekněme známá svým poněkud nadstandardním postojem ke studentům. Několikrát na ni bylo podáváno několik stížností na akreditační komise. Stěžovali si i z brněnské vysoké školy. Dokonce Česká advokátní komora v minulosti upozorňovala na to, že absolventi této slovenské vysoké školy mohou mít problémy se zapsáním do jejích struktur.

Škola ve slovenském Sládkovičovo a její pobočky je považována za továrnu na tituly. Je obecně známé, že se zde tituly také kupují. V Německu bylo několik aktérů odsouzeno za korupci. Konzultanti této slovenské vysoké školy vyhledávají bohaté klienty z východní Evropy nebo z jižní Ameriky. Německý deník Der Spiegel o praktikách na Sládkovičovo vydal jeden článek, který si v originále můžete přečíst zde.

Ve článku se můžete dočíst mimo jiné také o tom, že tato škola má kontakty například třeba v polské Poznani, kde je možné získat doktorský titul a to do jednoho roku. Slovenská vysoká škola je ochotna zprostředkovat titul třeba z Kostariky, kde můžete získat anglosaský titul Ph.D. a to za 15 000 Eur. Čestný titul Dr. hc. vám ze Sládkovičova zajistí díky mexickým kontaktům a to za 20 000 eur. Takové Slovensko, respektive Bratislava vás přijde na méně jak 20 000 eur. Nastoupíte, předložíte závěrečnou práci, kterou vám vyhotoví a za šest týdnů už ji můžete obhajovat, poté podstupíte ústní zkoušky a máte dostudováno. Netvrdím, že zrovna takto studoval pan Hašek ani nemám v úmyslu cokoli takového komukoli podsouvat. Pouze v češtině uvádím části obsahu článku.

Takto vysoce postavený politik jakým je Hašek zřejmě věděl minimálně z médií o nečistotách na slovenské vysoké škole. Pan Hašek však tvrdí, že nic o tom nevěděl, což je minimálně podivné aby on nic nevěděl.

Případné zkoušky na slovenské škole neprobíhají řekněme ne podle pravidel, jak jste viděli v ukázkách ze článku Spiegelu, tak lidé na této škole si mohou koupit titul.

Hašek složil rigorozní zkoušku, napsal diplomovou práci na téma družstev a diplom mu přišel poštou. Tato škola mimo jiné inzeruje možnost právnického vzdělání, přičemž do druhého stupně nabízeli přijetí z příbuzných bakalářských oborů, což je pro tak komplexní obor jako právo nepřijatelné. Haškův doktorský titul a studium vzbuzuje minimálně podezření z nestandardního udělení. Odhalené praktiky německých reportérů velmi zpochybňují i hodnotu Haškova titulu a to bez ohledu na to, jestli i Haškovo studium proběhlo řádně či nikoli. Zkrátka kdyby byl pan Hašek politikem třeba ve Velké Británii, tak by se se svojí školou a její pověstí nedostal ani do své funkce.

V době Haškovy kandidatury na předsedu strany vyzýval Vladimír Dryml (z ČSSD) Haška k tomu, aby se vzdal titulu nebo odstoupil z kandidátky. Jak víme, tak nic z toho se nakonec nestalo. Hašek si ponechal obojí.

V Lidových novinách se přímo o škole ve Sládkovičovo uvádí toto: Předsedkyně akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková potvrdila, že řešili několik podnětů týkajících se tuzemských poboček školy ze Sládkovičova, mimo jiné právě v souvislosti s podezřením na nestandardní pravidla studia. “Na pobočky zahraničních škol ovšem nesmíme. Proto jsme se ale dohodli se slovenskými kolegy, že budeme spolupracovat,” dodala.

Politiků z ČSSD, u kterých jsou pochybnosti je více. Zkrátka chceš vystudovat bez problémů, stačí když jsi politikem a všechno jde, dokonce i špatnou záverečnou práci můžeš podat a nic se ti nestane. Politici pocítili zlatou horečku za vysokoškolskými tituly. Stačí si vzpomenout na Stanislava Gosse a jeho slavné studium na plzeňských právech, které se stalo synonymem rychlého nepoctivého studia. Dodnes je závěrečná Grossova práce tajná.

Dalším výtečníkem je Hulínský, který je sám o sobě kontroverzním. Od ODS přijal místa v dozorčích radách, ve kterých moc neexceluje, kašle na opoziční činnost. Za milionové odměny, které za své působení v radách dostává tedy financuje volební kapmaň ČSSD aníž by tyto peníze prošly účetnictvím ČSSD jako dar. Napřed podporuje Dienstbiera a pak se na něj vykašle, podepíše Koaliční smlouvu s ODS, no a nyní vyšlo najevo, že má také takové studijní potíže. Osm let si tento člověk před své jméno píše titul JUDr. I když jeho rigorozní práce je nyní zpochybňována jako tematicky nedostatečná. Oponent Hulínského rigorozní práce nic přitom nevytkl a doporučil ji k obhajobě.

To další výtečník z ČSSD Miroslav Svoboda svou práci rovnou opsal. Naco se s tím vším párat, že? Poslanec toužil po titulu tak si opisoval, aby měl méně práce. Brněnský primátor Roman Onderka také z ČSSD, má titul aníž by splnil všechny nutné podmínky. Zkrátka politici si hrají na lapače titulů. Z České republiky se stal titulový Divoký západ. ODS na to všechno šla od lesa. Rovnou se z některých členů stali prázdninoví rychlostudenti.

Zkrátka nějaké vzdělání a touha po něm jsou pryč. No věřím politikům, že vystudovat školu o pár měsíců, či let dříve je moc a moc lákavé. Jeden pražský radní Martin Langmajer z ODS studoval na pražské Vysoké škole finanční a správní pouhý rok a čtvrt. Sami politici prý na této škole žádají o zkracování a škola jim vyhoví. No řekněte sami, není toto tak trochu zvláštní? Na této škole studovala také Taťána Kuchařová, která nastoupila do této školy v květnu a už v srpnu měla vystudováno. O této soukromé vysoké škole se říká, že je to továrna na tituly.

Kdo by u nás neznal plzeňská práva. Bohužel tato škola byla také takovou podivnou institucí. Například Ivana Řápková, její záverečná práce nebyla doposud nalezena. Řápková nezná jména svých zkoušejících a dokonce ani učitelé si ji nepamatují. Své znalosti, nebo spíš neznalosti práva již několikrát ukázala národu. Dalším podivným studentem z ODS je například Marek Benda, který má podobný problém jako jeho ideoví souputníci z ČSSD. Jeho rigorozní práce neodpovídá standardům odbornosti a počtu sepsaných stránek. Přesto Benda titul dostal. Dalšími rychlostudenty jsou řeba Milan Jančík a jeho přítelkyně Andrea Češková, která vykonává funkci europoslankyně za ODS.

Zkrátka politici si studují jak chtějí. Možná bychom měli být rádi, že studují právo a ne lékařství. Tam by vymyšlené tituly,slabé závěrečné práce, možné koupené tituly přišly velmi draze. Každý politik, který je jenom podezřelý z takovéhoto čachrování s tituly a studiem by měl okamžitě opustit svůj post a politiku a to doživotně.

SDÍLET