Každý chce těžit na zdravotně postižených, levice i pravice

Politika péče o zdravotně postižené je velmi zanedbávaná. Ona tady v naší republice nějaká je? Nějak jsem si nevšiml. Problematika lidí se zdravotním postižením se stává takovou popelkou jak pro levici, tak pro pravici.

Vzpomeňme si na chování levice. Ta vždy vytáhla s klipy, ve kterých vystupovali zdravotně postižení, padaly jedny sliby za druhými, ze kterých stejně většinou vzešlo. Škromach lačnící po novém senátorském místečku bez nějakých skrupulí zneužil svého přátelství s Krásou a sliboval jaké to bude za pana senátora lepší pro handicapované. Tak trochu se táži, kde ty sliby jsou. Aha, ona ta levice i v Senátu je k ničemu. Zkrátka to, co pan usmívající se politik umí, víme již z dob jeho ministrování.

Pan Škromach byl opět jen dalším politikem, takovým mediálním obličejem, který zdravotně postiženým ničím nepřispěl. Snad jen tou novou dávkou příspěvku na péči, který si stejně na tehdejším ministrovi vydupaly organizace zdravotně postižených. Ještě dnes si vzpomínám na kladené připomínky týkající se příspěvku. Již tenkrát několik organizací handicapovaných bylo proti nízkému počtu skupin. Již tenkrát tyto spolky postižených panu ministrovi tvrdily, že dojde k vyřazení několika lidí ze sítě sociální péče. Bylo to zbytečné, vznikl čtyřstupňový systém.

Byl to také ministr Škromach, který započal s nařizovaným snižováním zdravotně postižených při posuzování zdravotního stavu při posudkových komisích. Od této chvíle se jede v zajetých kolejích, které se stále více prohlubují a urychlují. Levicoví ministři se vytahují co všechno pro nás udělali, ale pravda je opakem. Ano, neškodili tak jako nynější pravičáci, ale také zároveň nic dobrého neudělali.

To neudělal žádný ministr. Žádná vláda po celých dvacet let není schopna řešit problematiku zdravotně postižených.

Česká republika nemá koncepční rámec delšího postupu péče o lidi se zdravotním postižením. Přijdou si oranžoví, vytvoří si své zákony, poté se zase vymění s modrásky, ti také vytvoří to své a tak je to stále dokola. Nikdo nic neřešil, ponechal to tak jak to leželo a běželo. Asi podle hesla, když nikdo nic nedělá, nic nezkazí.

Sociální demokraté se před lidmi tvářili a tváří sociálně a přitom někde v pozadí poslanecké sněmovny již v roce 2007 jednali o elektronických platebních prostředcích pro zdravotně postižené. Před těmito volbami jednal Škromach a Sobotka s Nečasem o tom, jak zavedou pro zdravotně postižené část příjmu dávek formou poukázek. Tenkrát, když jsem se dotazoval na důvod, a proč tak sociální demokraté činí, bylo mi řečeno, že Sobotka musí jako budoucí ministr financí přemýšlet, jak to s námi udělá. Je poté komické, skoro trapné, když Sobotka se Škromachem v televizích kritizují sociální karty pana Drábka.

Nelíbí se mi tato hra na hlupáky. Škromach, který považuje několik sociálních dávek za porušení ústavnosti, si nyní hraje na sociála. Velmi trapné a ubohé. Jasně, málo lidí ví o těchto pravých slovech a názorech pánů politiků. Levice se vždy snažila dělat minimum a pravice se buď vezla na zákonech levice, nebo dostala amok a šla proti postiženým jako demoliční četa proti partě násilníků.

Právě v těchto okamžicích máme možnost vidět jedno velké řádění pravicové politiky. Postižení nemají na nic nárok, stále dochází k vytváření šetřících zákonů. Tato vláda si řekla, že uměle si sníží počet lidí s handicapem. Přitom při mém osobním setkání ministr Drábek slíbil vytvoření portálů asistentů, slíbil hodně věcí. Prostě tenkrát si zahrál místopředseda TOP09 na pohádkáře, který mi navykládal mnoho krásných pohádek. Nakonec proti vůli zdravotně postižených prosadil zákony odsuzující postižené k životu na pokraji životních nákladů.

Hlavní je pro Drábka i Nečase urychlit uzdravování. Budou se vyhazovat miliony jen a jen proto, aby stát ušetřil na velmi nemocných a nemohoucích. Žádná vláda se k postiženým nechovala pěkně, ale tato už překročila pomyslnou hranici. Zástupci vládních struktur se chovají jako demoliční četa. Ve státě, kde se každý rok ztrácí desítky miliard korun se tedy pravicoví populisté rozhodli postavit proti slabým, kteří nemoou řvát, kteří nemohou demonstrovat. Česká republika je členem všech možných mezinárodních organizací, tak se nic neděje. Západ to všechno neví. Jen aby se politici nedivili.

Oni tuší co se v České republice děje, oni vědí, že mezinárodní předpisy a normy nejsou plněné, oni vědí, že Drábek začal diktátorské kolečko, které je nyní dokončované ministrem Hegerem. Je tomu vůbec poprvé, co ministři šli přes obrazné mrtvoly a prosazovali svou vizi bez ohledu na nesouhlas těch, kterých se to má týkat. Je to poprvé, kdy členové vlády porušovali nařízení vlády samotné. Je to poprvé, kdy ministři chtěli vydat zákony, i když odporovaly Ústavě České republiky. Snad jen díky tomu, že se ozvali z EU, tak tato kompanie bojovníků proti postiženým a sociálním systému trošku zacouvala.

Tak to přesně vypadá, když levice selhala, přestala existovat a zaprodala se s pravicí. Jak tedy zdravotně postižení dopadnou? Po volbách nejspíš vyhraje Sociální demokracie. Její pravicový Škromach bude blahem bez sebe, že někdo za něj dělal špinavou práci. Coby ministr sociálky udělá jenom minimální úpravy. Okovy budou trošku uvolněny, ale přesto zůstanou nasazeny tak jako nyní. Levice nebude dělat zásadní kroky. Toto období ultrapravicové vlády nikdy nemělo přijít.

Pravicové křídlo socialistů se dostalo do popředí. Pochybní lidé jako Hulínský, Hašek a Škromach se dostávají výš a výš. To je náznak toho, že republika bude stále krvácet a sociální systém se bude hroutit dál, handicapovaní budou stále drženi zkrátka.

Nikdo nechce vytvořit dlouhodobou koncepci péče o zdravotně postižené, protože by ztratil jeden příjem peněz, ztratil by svou hračku. Ztratil by nástroj k volebním hlasům, ztratil by jednu cestu k financím sociálního systému….