Karolína Peake je najednou političkou se smyslem pro demokracii a fair play?

Karolína Peake je najednou političkou s demokratickými názory a touhou po čisté, nikým neovlivněné politice? No nevím jak vás, ale mně tato novinářská kachna pobavila. Celá kauza Věcí veřejných se řítí raketovou rychlostí do ad absurdum. Úplatkář Bárta bude sestřelen, zatímco všichni aktéři a činovníci starých móresů ve Věcích veřejných odskočí s padáčkem do nové verze stejné strany. 

Peakovci, jak se nazývají přeběhlíci, jsou pouze těmi poslanci, kteří se nechají vydírat předsedou české vlády. Buď se rozhodnou členové Věcí veřejných pro návrat ke svým občanským povoláním, nebo mohou pokračovat dále, a to pod novým vedením dnes podporované Karolíny Peake. Bojovnice proti korupci je pro českou politiku najednou novou nadějí, dalo by se říct archandělem Gabrielem Nečasova kabinetu.

Karolína Peake byla ve Věcích veřejných od samého začátku parlamentní existence této partaje. Podílela se jako vysoká členka také na ustavování pravidel a klimatu ve straně, věděla o financování a hospodaření a s největší pravděpodobností celou dobu také věděla o činnostech Bárty během celého období. Karolína Peake v té době, kdy docházelo k nezákonným a velmi podivným jevům ve Věcích veřejných, mlčela a skrytě nejspíš čekala na to, až bude donátor a vlastník partaje, Vít Bárta, natolik oslabený, aby ona mohla minutu před dvanáctou vyskočit z paluby potápějícího se Titaniku.

Věci veřejné se pomaličku rozpadají uvnitř. Jednotliví poslanci jsou přesvědčováni, aby opustili krachující loď a přeběhli na zánovní parník. Kapitán bude ponechán žralokům, zatímco nový andělský zázrak bude velet nové Noemově arše začínajícího politického ráje. Karolína Peake, ta naděje lepších politických zítřků a možná i včerejšků, slibuje svým svěřencům slovy klasika pot a krev. No, upřímně by mě zajímalo čí ten pot a krev bude. Pochybuji, že přeběhlí poslanci nové politické platformy budou nějak potem a krví umazání.

Jedna z mnoha věcí je na celém politickém kolotoči zarážející. Občané si kdysi před dvěma roky zvolili určité strany s určitými poslanci do Poslanecké sněmovny, a nyní najednou ty rozdané karty někdo jiný zamíchá a v zápalu hry tak jako vždy se zapomene na toho otloukánka voliče. Zastupitelská demokracie dostává na frak. Vedle TOP09, která kdysi vznikla doslova přes noc a má pouhých 4000 členů, nyní bude následována budoucí politickou stranou, která ve svém zrodu bude mít určitě víc jak 10 členů.

Nyní je pro Peakovce něco kolem 7 až 8 poslanců Věcí veřejných a očekává se, jak se rozhodne čtveřice poslanců, o kterých zatím média nevědí, jestli se přidají k dlouhohrajícímu koncertu  na přídi Titaniku, nebo jestli se zachrání a přestoupí do nové země zaslíbené. Po jedné vládní krizi tady máme krizi další. Český občan se možná naivně raduje, zatímco vládní skupinka možná už dávno ví, že poslanci z neprůhledných Véček přestoupí, protože sami nechtějí být politickými mrtvolkami.

Vládní poslanci se sice musí řídit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale kdo ví jaké to vědomí a svědomí mají. Možná, že takové malinkaté vydíráníčko přímo před televizními kamerami přímo od předsedy vlády pomůže v poslaneckém rozjímání nad politickou budoucností. Nacházíme se v tragikomickém bodu, ve kterém šéf jedné partaje řídí sled událostí v partaji jiné. To vše samozřejmě nepřímo. Však i ten Nečas nechce předčasné volby.

Krize tak jako vždy skončí vládním happy endem. Politici Věcí veřejných jsou také pouze lidé mající hypotéky a spoustu nasekaných dluhů, které by ze svých občanských příjmů uhradili jen velmi těžko. Stačí se podívat na poslanecké náhrady, kterým vévodí jak pravice, tak levice a obyčejný občan se nestačí divit, kolik desítek tisíc korun  provolá měsíčně jeden poslanec.

Radek John, coby předseda Véčkařů má tentokrát pravdu. Nová platforma Peakovců je platformou funkcí a postů. Ostatně o to také poslancům jde. Oni nepřecházejí ke Karolíně Peake kvůli jejím krásným očím. Prvotní jsou tady poslanecká místečka umožňující například existenci v parlamentních výborech a správních radách státních a polostátních podniků. Navíc každý přeběhlík v nových volbách jistě rád poukáže, že on byl tím silným politikem s odvahou římského bojovníka za pravdu a spravedlnost.

Na druhou stranu, jsou Věci veřejné něco jiného, než agregátorem postů a funkcí? A co ostatní parlamentní strany, jsou něčím jiným? Po pravdě řečeno, mám  pocit, že se zájem o voliče vytratil ve všech parlamentních stranách. Politické partaje jsou agregátory moci lobbistů toužících jen po funkcích a postech. Politická strana tady zmutovala do rakovinného stavu, ve kterém sama požírá demokracii ke snídani, obědu i večeři.

Po krátkém krizovém intermezzu budeme mít v Poslanecké sněmovně novou vládní stranu, která opět nevzešla z voleb a nemá mandát občanů, nýbrž mandát předsedy vlády Nečase. Poté nový poslanecký klub o minimálně 10 poslancích může chtít křeslo místopředsedkyně sněmovny, které nyní ovládá Bártova manželka Kateřina Klasnová. Možná, že se tímto postupem poté politika zbaví vysokých funkcí celého manželského páru “Bártových”. Podaří se politický touchdown Karolíně Peake?