Kalouskovi dělá poradce pravomocně odsouzený člověk

Tato Nečasova vláda opravdu přestává být důvěryhodnou. Pan ministr tak jako jeho předchůdci zaměstnává člověka, který byl pravomocně odsouzený za trestný čin daňového podvodu. Radek Šnábl je mimo jiné také bývalým podnikatelem a externím poradcem několika ministrů financí. Reportáž v pořadu Reportéři ČT mě docela nadzvedla. Reportáž hovořila o tom, jak jeden pochybný člověk pracuje pro Ministerstvo financí a ministra Kalouska.

Radek Šnábl patřil k podnikatelům, kteří v roce 1999 podvedli stát. Říkali že vyváží stovky hracích automatů do Arménie. Požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a od Finančního úřadu v Děčíně získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus o daňový podvod, kdy chtěli přes sedm milionů korun, jim už nevyšel. Účetně bylo všechno v pořádku, ale obchod však ve skutečnosti podle soudu vůbec neproběhl. Tento člověk se dopustil daňového podvodu, za který byl pravomocně odsouzený. Výkon trestu mu byl však na dva roky odložen. Pan Šnábl i když byl souzen, tak stále pracuje na Ministerstvu financí. Spravuje zahraniční pohledávky státu. V této funkci pracuje od roku 2006. Je tedy interním poradcem ministra Kalouska ve věcích arbitráží.

Podiví se snad někdo nad tím, že člověk odsouzený za trestný čin pracuje stále pro člena české vlády? Jak má tento stát fungovat, když pro něj pracují pochybní lidé. Sám Kalousek nazývá tohoto pána za jakéhosi buldoka, kterého by byla škoda se zbavit. Nějaká morálka, nějaký pohled na odsouzeného, který nesmí pracovat pro stát zde neplatí.

Tento současný poradce ministra od roku 2002 získal rozsáhlý majetek a nakoupil na 140 pozemků v katastru Praha východ o ploše 9 strahovských stadionů. Koupil velmi levně pozemky, které se později změnily na jiný druh podstatně dražších pozemků. Jak jednoduchý obchod, který umožní získat poměrně velké peníze. Ve svých čtyřiceti letech má tento člověk majetek ve výši 50 milionů korun. Na těchto pozemcích si zřídil pan Šnábl chov anglických plnokrevníků.

Pan Radek Šnábl se dostal do Ministerstva financí díky panu bývalému ministru Rusnokovi. Rok po pádu banky IPB se pan Šnábl stal rázem externím poradcem ministra Rusnoka. Tento člověk radil také i panu ministrovi Tlustému. Dokonce v té době proti panu Šnáblovi bylo vedeno soudní líčení a přesto pan poradce sloužil státu a dokonce povýšil. Že by se poradci ministra financí podařilo vše v klidu a bez problémů zatajit? Před rokem 2006 byl pan Šnábl jen jakýmsi externím poradcem. Po roce 2006 je stejný pán naprosto regulerním interním poradcem ministra financí.

Český stát zaměstnává osobu, která má poplétačky se zákonem. Z jeho podnikatelské činnosti není  možné na obchodním rejstříku dohledat účetní uzávěrky Šnáblových firem. Tímto je tedy porušen zákon a přesto se také nic neděje. V dnešním pořadu Reportéři ČT, ve kterém také běžela reportáž o tomto státním zaměstnanci, se hovoří také o financích, které si mohl pan Šnábl na Ministerstvu financí vydělat. Dohromady si mohl přijít na maximálně 5 milionů korun. Přesto má tento člověk obrovský majetek. Každý, kdo je státním zaměstnancem nesmí podnikat. Přesto ministerský poradce si vesele obchoduje s pozemky, aníž by u kohokoli vyvolal podezření či obavu ze střetu zájmů.

No co, stejně tento zákon o zákazu podnikání tak trochu platí a neplatí, tak proč bychom se vůbec znervózňovali. Poslanci se zachovali přesně asi podle svých myšlenek. Prokazatelně si pan Šnábl koupil za funkce ministerského poradce pozemky za 2,5 milionů korun, se kterými nadále obchodně manipuloval. Ale jak říkám, toto asi nikomu nevadí. Pan Šnábl se coby arbitrážní odborník podílel například při arbitráži Mittalu a dalších věcích. Všichni lidé v reportáži oslovení se vyjadřují nad státu ušetřenými penězi. Ale toto jsou pouze jejich slova, která nelze nějak prokázat, jelikož veškeré dokumenty týkající se arbitráží jsou tajné.

Během této reportáže jsem nevěděl jestli bdím, nebo sním. Zástupce českého státu zaměstnává pravomocně odsouzené a ještě k tomu vypráví pohádku o tom, jak se odsouzený Šnábl rozhodl opustit místo na Ministerstvu financí. MF DNES zveřejnila detaily Šnáblova odsouzení a Kalousek demisi Šnábla nepřijal, dokonce ho prý přemlouval, aby na svém postu na Ministerstvu financí zůstal.

Jak se naše země má věcně bránit arbitrážím, když v čele úřadu arbitrážemi se zabývajícími sídlí odsouzený člověk? V České republice je asi možné cokoli. Kdysi se hovořilo o Spojených státech amerických, že tam je možné cokoli. Tak dnes už toto todávno neplatí. V České republice, v tomto politickém guláši je možné absolutně vše. Odsouzený může pracovat pro stát i když by neměl.

Pan ministerský poradce se snaží své jméno očistit. V září 2008 ho ústecký soud odsoudil k dvouleté podmínce a pokutě 300 000 korun. Stejný verdikt potvrdil 3. dubna 2009 Vrchní soud v Praze, Šnáblovo dovolání také odmítl i Nejvyšší soud. Přesto všechno pan Šnábl říká, že je nevinný a svou nevinu prokáže. Šnábl v lednu 2011 požádal o obnovu procesu. Prý má převratný důkaz prokazující svou nevinu. Pokud vím, tak doposud nebyl pan Šnábl zbaven obvinění.

Také se divíte, že odsouzený člověk může rozhodovat o miliardových částkách v arbitrážích státu? Já už se pomalu nedivím skoro ničemu. Dnes si člověk nevybere.

SDÍLET