Jsou Věci veřejné jedinými politickými zhýralci? To si nemyslím

Političtí lídři jednotlivých parlamentních stran se mohou přetrhnout, aby mohli komentovat průšvih Věcí veřejných. Trapná situace je komentována trapnými politiky. Bárta byl odsouzený k podmínce a jeho bývalý, dnes již nezařazený kolega Škárka, dostal za podvody na Bártovi tři roky vězení a desetiletý zákaz poslanecké činnosti. V těchto dnech, pátek třináctého, zažívá česká společnost nový výsměch, korupčníci a ne zrovna košér lidé komentují další korupčníky.

Levice se může zpřetrhat, aby si přihřála svůj díl polívčičky. Ten Sobotka, který kdysi zneužil poslanecké náhrady ke stavbě svého domečku, nyní vystupuje před televizními kamerami. Vykládá cosi o špatné politické morálce, i když sám není o nic lepší. Ten špalír politiků stojící za předsedou partaje je výkvětem samých lepších politiků. Poslanec Hašek ze Sociálních demokratů sám má své máslíčko na hlavě v podobě studia na podivné brněnské vysoké škole.

Levice se snaží poprávu poukazovat na špatnost jedné z vládních politických stran. Na druhou stranu není o nic morálnější. Vzpomeňme si na hejtmana Palase, vzpomeňme si na různé činnosti na hraně morálky u hejtmana Ratha, vzpomeňme si na počínání krajské vlády v Ústeckém kraji.  Tady rozhodně není nic o lepší, o dokonalejší morálce.

Bárta a Škárka jsou dnes již odsouzenými korupčníky, kteří by měli vzdát své další politické účinkování. Stoprocentně si zasluhují největší opovržení všech poctivých lidí. Patří k těmto poctivým lidem také ti komentující poslanci ze všech možných politických stran?

Kalousek, ten nejlepší ministr financí Evropské unie komentuje Bártu a Škárku. Při každém jeho vyjádření dostává česká společnost jeden políček za druhým. Politik s tolika kauzami na triku nyní komentuje jiného stejně pochybného politika. Kalousek káže o morálce, a přitom sám zaměstnává na Ministerstvu financí pravomocně odsouzeného člověka. Je to Kalousek, který svými chybami připravil stát o mnoho miliard korun. Pan ministr není o nic více či méně morální než poslanec Bárta či Škárka. Stejně tak ministr Schwarzenberg, předseda TOP09, by měl občanům vysvětlit přinejmenším své působení v Bilderbergu 

Stejně tak představitelé Komunistické strany Čech a Moravy s jejich komenty k Bártovi a Škárkovi míří do velmi špatných vod. Jejich poslanec Dolejš kdysi bez problémů málem přijal úplatek milion korun. Pan Dolejš se nakonec z policejních stíhání dostal. Podlehl provokaci médií a ukázal, že on je jedním z poslanců ochotných přijmout klidně nějaký ten bakšiš do své vlastní kapsy.

V těchto chvílích politických komentářů si připadám opravdu podivně. Není ani jedna politická strana, která by neměla nějaké korupční nebo jiné aférky. Vzpomeňme si například na politicky uklizenou  “výpůjčku” sociálních dávek panem Čunkem. Kdyby to samé udělal obyčejný člověk bez konexí, musel by vše vrátit. Pouze pan Čunek díky svému účinkování v koaliční vládě dostal od svých kolegů dárek v podobě politického krytí.

Stejně tak by neměl tolik křičet a upozorňovat předseda Občanských demokratů, Petr Nečas. Nečas by měl především vysvětlit  odměny poskytnuté jeho šéfce kabinetu Nagyové. V ODS je také všem známá kauza Janoušek a Bém, nebo další kauza s obchodnickým ministrem Vondrou či dalšími představiteli ODS. Česká politika je v mnohem horším stavu, než bychom očekávali. Situace ve Věcích veřejných je možná jen běžnou praxí existující ve všech politických stranách. Možná jenom amatérský přístup Véčkařů  poodhalil něco, co se dávno děje v české politice. Každý, kdo se více zajímá o politiku, měl tu podivnou možnost v médiích vídat tu či onu kauzu kolem uplácení a pokusů o uplácení politiků.

Zatímco Bárta po rozsudku oznámil svůj odchod z funkcí v Poslanecké sněmovně, Škárka se chová jako by měl klapky na očích. Oba dva se odvolali, a tak rozsudek není pravomocný. Bárta uplácel své kolegy, když jim poskytoval bezúročné půjčky. Škárka zase svými vykonstruovanými videi podváděl, a tak si vysloužil tři roky vězení a ten desetiletý zákaz být poslancem. Abych řekl pravdu, nějak nechápu volání ČSSD, respektive Dienstbiera, po nějakém dalším  soudním prošetřování nutícího dva odsouzené k odstoupení z postu poslanců. Sám jako právník ví, že jeho slova jsou jalová. Nikdo nemůže donutit Bártu ani Škárku z odchodu z jejich funkce.

Z politiků jsme si udělali polobohy. Z občanů se stali bezmocní hlupáci závislí pouze na dobré vůli těch odsouzených. Teoreticky vzato může poslanec vykonávat svoji funkci i z vězení. Naše ústava hloupě nepočítá s tím, že politik může páchat trestné činy. Jsou Věci veřejné opravdu ojedinělým fenoménem, tím jediným obchodníkem ve jménu politiky? Po kauze Janoušek si tím nejsem příliš  jistý.

SDÍLET