Je Karel Schwarzenberg rasistou?

Tomio Okamura a Karel Schwarzenberg. Čekali byste v tomto spojení dvou naprosto odlišných lidí něco společného? Oba dva mají jeden na první pohled společný bod. O obou pánech se ve společnosti, a hlavně v médiích, hovoří jako o prezidentských kantidátech. Média se předhání, kdo z této dvojice dostane v osudný den více hlasů, a kdo by tak mohl usednout na místečko po Václavu Klausovi. 

Karel Schwarzenberg je médii stavěn do role pragmatického masarykovského tatíčka republiky se zájmem o evropskou politiku s co největší snahou integrace státu do evropských struktur. S dýmkou v ruce a německým velmi znělým akcentem tak tento politik v mnohém působí jako stařičký rakouskouherský mocnář.

Usínající ministr s docela slušným mediálním PR v mnoha českých politicích, ale i obyvatelích české kotliny, vyvolává pocit jistoty. Tak proč by nemohl takový člověk být podle jejich názoru na postu nejvyšším? No nevím, doufám, že tito lidé vědí o dalším možném nevhodném chování pana Schwarzenberga. Tento politik má s Tomiem Okamurou mnohem více společného, než bychom očekávali.

Známý exmluvčí Asociace cestovních kanceláří, Tomio Okamura, kdysi ve svém blogu a později v diskusním pořadu Báry Tachecí obhajoval náckovský dokument o konečném řešení cikánské otázky. Podle Okamury by se všichni Romové dobrovolně i nedobrovolně měli přestěhovat do jejich státu. Jeho čtenářům se to líbí, tak v čem by měl být problém? Pro mediální zalíbení si tento “nadějný” politik sedne klidně na lžíci populismu a svou kašičkou velmi rád nakrmí všechny lačnící Čechy po blogerských pravdách populisty Tomia Okamury.

Známý český populista, bývalý mluvčí cestovních kanceláří a údajně úspěšný podnikatel kdysi pohořel ve stejném pořadu, v jakém se předvedl ministr Schwarzenberg. Bára Tachecí je mimořádně zdatná novinářka a já si této dámy velmi vážím a cením si její dokonale prestižní práce. Pomocí několika dobře střelených otázek, dokáže tato reportérka odhalit svého hosta v naprosté nahotě. Pan Okamura v diskusním pořadu Báry Tachecí ukázal, že je ve skutečnosti populistou se sklonem k rasismu. Stejně tak pan ministr Schwarzenberg ukázal v pořadu Báry Tachecí možná mnohem více, než sám původně chtěl.

Bára Tachecí se Karla Schwarzenberga optala na to, co si myslí o Okamurově plánu vysídlení Romů do jejich země.

Pan ministr odpověděl v přesném znění takto: “Kdyby se našel řešení zlé, kdyby to bylo hezké. Ovšem kde, pokud pan Okamura ví místo na světě, které by bylo dobrovolně postoupeno, aby tam byl životaschopný stát, tak je to zajímavá myšlenka. Ale vědělo se – jednou se o něco podobného pokusili v 19. století Američané, když odsunuli část svých otroků, černých, a ze špatného svědomí, což by nám slušelo taky, vybudovali pro ně stát Liberie. A s tím je dodnes potíž.”

Politik demokratického státu takto otevřeně hájí rasismus. Nucené repatriace jsou podle Schwarzenberga něčím co by mělo naplnit výčitky v mysli společnosti. Prezident Klaus vyjadřuje sympatie s akcemi pořádanými klerofašistou Semínem a člen české vlády otevřeně souhlasí s vysidlováním jednoho etnika někam pryč?

Pan ministr svým provoláním skutečně poškodil republiku, kterou stejnou měrou poškozuje prezident republiky svými vyjadřováními sympatií setkáním organizovanými neonacisty. Ministrova rodná strana ve svém tiskovém prohlášení nakonec celý předsedův projev u Báry Tachecí poslala do autu jako nějaké ironické laškování. No, nevím, já jsem také tento pořad viděl a mně to nepřipadalo jako něco, co by mělo ironický nádech.

Možná si pan ministr myslí, že se svou češtinou může říci téměř cokoli. Stejně půlce jeho věty nikdo pořádně nerozuměl, a tak se nic neděje. Politik demokratického státu si dovolí veřejně souhlasit s nápady nácků? Opravdu nevycházím z údivu a za takového politika se stydím. Toto je přesně takový typ vět, za které by měli ministři vlád odstoupit ze svého postu. Jenže my jsme v České republice, kde si politici ochočili občany. Jsme v zemi, kde vládnou politici a nikoli lid. Panu ministrovi Schwarzenbergovi projdou jeho rasistické výplody, stejně jako podobné chování prochází Klausovi. Od 30. ledna 2012, kdy se vysílala Fakta Báry Tachecí s ministrem zahraničí, uplynulo několik měsíců a jak jinak, nic se neděje. Pan kníže může v podobných rádoby ironických vývodech pokračovat. Legalizaci neonacismu ústy člena české vlády nic nebrání.

Karel Schwarzenberg vidí v Tomio Okamurovi blýskavici, která není figurkou, ale osobou co něco vytvořila. Zároveň český ministr zahraničí nezná názory zářící komety. Když Bára Tachecí upozorňuje Karla Schwarzenberga na možnou paralelu mezi úvahami nacistů nad repatriacemi a výsledným řešením židovské otázky, Karel Schwarzenberg pouze konstatuje, že Němci hitlerovského Německa neměli Židům co nabídnout.

Má snad toto být ten slibovaný cynismus? Většina politiků naštěstí s řešením Okamury a sympatiemi ministra Schwarzenberga k těmto řešením nesouhlasí. Tedy výjimku tvoří pouze někteří jako například senátor Jaroslav Doubrava(je velmi známý svými rasistickými postoji), či místopředseda dnes plápolajících Věcí veřejných Otto Chaloupka, který ve svém komentáři také nešetřil pochopením pro rasismus.

Senátor Jaroslav Doubrava Parlamentním listům na toto téma řekl toto: “Toto jsem s jistou nadsázkou navrhl už před časem a dokonce s řešením. Koupit od krachujícího Řecka jeden z ostrovů a tam jim dát možnost ukázat, že dokáží žít bez sociálních dávek. Pana Schwarzenberga bych jim věnoval. Nevím totiž, proč nás přirovnal k černému svědomí Ameriky. Já vůči Cikánům nemá ani v nejmenším černé svědomí. Pokud ho Karel Schwarzenberg má a některé informace kolující po internetu jsou pravdivé, říkají, že by měl mít, ať se podle toho zachová a nezatahuje do toho celý náš národ

Vyjádření Otto Chaloupky: “S panem Schwarzenbergem souhlasím v tom, že kdyby pan Okamura našel řešení, tak by to bylo hezké. Oni to cikánští předáci také prezentovali jako své právo (vlastní stát), ovšem já to vidím jako velmi komickou představu. Nějak si nedovedu představit fungování takového státu bez toho, že bychom tam denně posílali zásobovací kamiony s jídlem a paletami peněz

Jak sami vidíte, oba dva politici komentují slova Okamury a následný rozhovor ministra Schwarzenberga velmi rasisticky. Toto by si skutečně neměli politici svobodného státu uctívajícího lidská práva, dovolit. Občané by si měli konečně uvědomit, kdo jim vládne a koho do politických míst volí. Rasisté a lidé velmi názorově blízcí rasismu nemají v politice co pohledávat.