Izrael vyhrožuje Palestině, bojí se její “nezávislosti”

Izrael, ta výspa demokracie na Blízkém východě opět ukazuje jak moc velkou je demokracií. Diplomaticky formou svého nátlaku zkouší přesvědčovat členy OSN, aby nehlasovali pro členství Palestiny v této organizaci. Je celkem zajímavé, jak moc Izraeli vadí samostatný post Palestinců v tomto mezinárodním uskupení. Konečně se něco děje, ani neuposlechnutí rezolucí Organizace spojených národů zemi Davidova kříže nepomůže.

Tito laxní porušovači mezinárodních norem, tito chroničtí neználkové základních lidských práv nyní musejí chtě nechtě počítat s nemožným. Tolik desítek let to trvalo. Blížíme se k září a tím také k historickému okamžiku, který je více tragickým než oslavným. Dny jdou jeden za druhým a izrealské stíhačky, tanky a vojáci pokračují ve vraždění a započaté genocidě. Dokonce ani škola v Gaza city pod patronací OSN není žádným místem bezpečí.

Izraelský ministr zahraničních věcí Avigdor Lieberman spustil salvu slov plných vyhrožování a nenávisti. Hodlá požadovat po všech ministrech snižování veškerých diplomatických a ekonomických vztahů s palestinskou samosprávou. Pro deník Haaretz řekl, že žádné ministerstvo financí, ani úředníci vodoprávního úřadu a ministerstva zahraničí nenavážou vztahy s palestinskou samosprávou.

Většina palestinských polí a vody se nachází za hranicemi dnešního Západního břehu a Palestiny. Palestinci mají díky ochranné zdi zamezený přístup k pitné a užitkové vodě. Znamená tedy, že vznik nového palestinského státu bude další hrubší ekonomicko-zásobovací válkou? Palestincům bude zakazován vstup na izraelská území, nebudou moci obhospodařovat svá pole a nedostanou vodu. Izrael již předem nepřímo říká, že svou činností bude aktivně přispívat opět protizákonně proti Palestině.

V Izraeli je v dnešních dnech vše doplňováno jednak vojenskými útoky a vpády izraelské armády na palestinská území ve spojení se slovními útoky. Ono takové přepadení městečka třeba o půlnoci, rozházení granátů po celém okolí, střílení do vzduchu, aby se probudilo co nejvíce obyvatel, je tak moc krásné potěšení. Izraelský voják může být opět jednou šťastný, vystrašil ženy, staré lidi a děti, jak záslušná práce. Tyto fašistické záběry nejsou nikde v mainstreamových médiích. Pravda je skutečně ukryta.

Jak je to trapná  a úchylná praxe. V zahraničí se Izrael snaží přesvědčovat jednotlivé státy, aby rozhodly ve prospěch silnějšího, agresivnějšího a nelidského Izraele. Z uniklých dokumentů Wikileaks mě pobavila zpráva o vytváření jakýchsi seznamů podporovatelů Palestinců. K takovým zemím se má Netanjahův režim chovat hůře.

Každému milovníkovi izraelské politiky bych doporučil postavit se na tržiště v Gaze za náletu. Co by tento milovník najednou začal říkat, kdyby kolem něj vybuchovaly bomby, okolí by požíral oheň. Sužováni jsou pouze obyčejní lidé nemající s tím moderním terorismem nic společného.

Nový palestinský stát to bude mít hodně těžké. Podle politických vzkazů zažije ekonomickou, hospodářskou a možná i energetickou blokádu. Tyto blokády jsou Izraelem prováděny i nyní, ale tato země sáhne v ten okamžik k ještě drastičtějším opatřením. Zároveň dojde k tomu, že většina palestinských polí bude nedostupná. Nelze očekávat, že by se Izrael najednou vzchopil a ustal v porušování mezinárodního práva. Toto koleso porušování se naopak rozjede v daleko větších obrátkách. Násilí izraelské armády bude mít na svědomí také rostoucí násilnou odpověď palestinských radikálů, kteří si nenechají líbit staronové ekonomické vykořisťování.

Mnoho palestinské půdy bylo v posledních letech Izraelem zkonfiskováno. Zabavování půdy a umělé zmenšování budoucího státu se dělo a děje i nyní. Hospodářská činnost Palestiny bude velmi obtížná. Většinu trumfů nezákonně vlastní Izrael a pochybuji, že se těchto karet dobrovolně vzdá. Izrael se již dnes připravuje na zářijové dny palestinské svobody. Nakupuje slzné granáty, vodní děla, koně. Izraelská strana byla velmi kritizována Organizací spojených národů za střílení ostrými náboji do palestinských protestujících.

Připomeňme si například palestinské demonstrace 15. května 2011, při kterých zahynulo více jak tucet palestinských demonstrujících. Izrael si tedy zahraje na mírumilovnějšího, a tak se předzásobuje. Policie se připravuje na zářijové demonstrace a provádí školení svých jednotek. Izraelská vláda očekává demonstrace nejen Palestinců, ale i Izraelců, kteří také podporují vznik Palestiny. Tyto řady lidí se stále rozšiřují.

V nové izraelské výbavě přibyde například 15 koní z Belgie a mnoho vodních děl. Nicméně Netanjahu stále neopustil svou nenávistnou politiku a situace eskaluje. Izraelské ministerstvo vnitra tento čtvrtek dalo souhlas k výstavbě 1600 nových domů ve velmi těsné blízkosti východního Jeruzaléma, který je součástí Palestiny. Dalších 2700 domů jich čeká ke schválení. Izraelská aministrativa tak velmi zbytečně eskaluje problémy a vystavuje jak budoucí obyvatele nových bytů, tak i samotné Palestince velkému nebezpečí.

Toto je samozřejmě záměr, aby Netanjahu mohl jít a ukazovat na ty zlé Palestince, kteří útočí. Už nikdo poté nedodá, že se pouze bránili, že si ochraňovali své bydlení. Vznik samostatné Palestiny bude velmi těžký. Izrael dělá naschvály a ještě narychlo zkouší poslední kroky, aby co nejvíce znemožnil existenci budoucího státu. Palestina bude možná papírově samostatná, ale fakticky bude stále v zajetí Izraele, který tohoto faktu velmi rád využije.

Proto je v nadpisu slovo nezávislost v uvozovkách. Izrael ví dobře co dělá, porušuje mezinárodní právo, aby ponížil a co nejvíce zneškodnil budoucí stát. Ukradenou půdu a vodní zdroje samozřejmě nikdy nevrátí zpátky do palestinských rukou. Neměla by OSN konečně razantně Izrael donutit k navrácení ukradeného?…….

SDÍLET