Hegerovské reformy znepřístupní lidem zdravotní péči

Vyšší poplatky ve zdravotnictví? Ostatně proč ne, lidé jsou stále ještě hodně zdraví. Takových třicet korun přeci vůbec nic nereguluje. To ministr zdravotnictví spolu se svými lidmi hodlá plošně regulovat návštěvy lidí u lékaře. Češi jsou tak bohatí, že ubohých třicet kaček nikoho nevyvede z míry. Jo naše vláda má velký smysl pro černý humor. Možná se řídí pravidlem, nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. 

Dnešní konference ministra Hegera byla docela zdárnou ukázkou, hotovou výstavní skříní obsahu vládní Nečasovy politické hry. Tady už dávno nejde o občana, tady už dávno nejde o to, aby všichni měli stejný nárok na zdravotní péči. Hlavní úsilí ministerských plánů je povýšení zdravotních pojišťoven na úroveň vládců, nikoli správců zdravotního systému. Běžný český občan má získat ten zvláštní dojem, ve kterém jsou politici vyhazováni ze zdravotních pojišťoven, aby se mohli skrývat na jiných méně viditelných místech, nebo aby místo sebe navrhovali své kamarádíčky, kteří se jistě velmi rádi podělí.

Návštěva praktického lékaře je v očích ministra a jeho náměstků zbytečným luxusem, který je nutné prodražit o dvacet korun. Půjdete k doktorovi, vymýšlíte si nemoci, tak zaplatíte o dvacet korun více. Jo, občané, dobře vám tak, když si necháte jako klidné ovce vládnout ty modré politiky sloužící pouze zájmům lobbistů a jejich prohnilým kartelům.  Taková návštěva odborného specialisty vás přijde na několik stovek. Jo to je ten systém změny zdravotnictví.

Ochrana vážně nemocných, ochrana těch co navštěvují lékaře nejčastěji, je v očích politiků naprosto zbytečná. Takový Heger bude hovořit v televizi  o ochraně lidí s rakovinou a nutné solidaritě, zatímco tato solidarita absolutně neexistuje. Občané by se měli zamyslet, jestli skutečně věří levicové politice. Stačilo dnes ráno sledovat projev poslance ČSSD Krákory ve zpravodajském kanálu ČT24. Jo tam prostě jednoduše náš milý sociální demokrat ukázal, že té oranžové sociální demokracii nezáleží na lidech. Oni se stále více sbližují s modrými politiky, a tak obyčejný občan nedostává žádné zastání.

Nadstandardní péčí bude rehabilitace, dokonce i ty zubní plomby budou nadstandardní. Co také lidem hradit nějakou elementární zubní péči. Po vládní krizi, po tom vydírání neschopných Véčkařů, tady máme jednoduché pokračování o ničení národa a těch nejslabších. TOP09 si plete politiku pro lidi s politikou pro lobbisty a lobbistické skupinky. Ministr Heger nyní čeká na verdikt Ústavního soudu. Ten má uvolnit nebo přizavřít stavidla asociálnosti ministerských zákonů. Pokud Ústavní soud rozhodne, že návrhy nadstandardní zdravotní péče jsou v pořádku, můžeme očekávat mnohem horší a mnohem tvrdší vládní návrhy. Ochrana těch nejchudších, ochrana těch nejslabších poté zmizí úplně.

Od roku 2014 se v té České republice zvýší zdravotní poplatky. Ministr Heger tak dnes po velké vládní aférce sdělil své plány na omezování zdravotní péče. Programové prohlášení vlády si to žádá. Doufám, že čeští voliči pozorně sledují nejen to divadélko před televizními kamerami, ale také to dění v politických kuloárech. Nechápu tu zvláštní situaci, ve které jeden politik říká, že si počká na rozhodnutí soudu, jestli jeho nařízení jsou protinárodní, nebo nikoli. Český politik se nestydí navrhovat zákony odporující ústavnímu pořádku, čeká na rozhodnutí soudu, jestli ten ho přichytí při činu. Tak na tom má být založena ta slavná topácká politika? Vymyslet zákon, vědět, že je protiústavní a vyčkávat, jestli si toho někdo všimne?

Zdravotní pojišťovny mají vydávat nějaký zdravotní řád. Ze správce peněz se najednou stane v legální rovině tvůrce zdravotní koncepce. Doposud ministr tuto pravomoc poskytoval inkognito. Zdravotní pojišťovny se stávají tvůrci zdravotního systému, určují si která zdravotnická zařízení budou mít kolik lůžek, kde jaká budou oddělení. Není toto náhodou střet zájmů? Ten, kdo rozhoduje na základě Ústavy o schraňování peněz z veřejného zdravotního pojištění, je nyní v rozporu s Ústavou kladen do role tvůrců vlastních koncepcí zdravotní péče. Lidé dostanou například rakovinu, budou chtít celou svou diagnózu zdiskutovat s jiným lékařem. Podle návrhu Hegera by takový pacient za takovou diskusi musel zaplatit. Ptám se, kde je ta ochrana nejvíce nemocných?

Ministr Heger touží navýšit svých 5 miliard z regulačních poplatků o další nové, ještě lepší miliardičky. Jako občan se ptám, kam tyto miliardy přišly. Schovaly se snad někde v ministerských sejfech? Lidé s roztroušenou sklerozou nemají mnohdy přístup k adekvátní zdravotní péči. To se nezlepšilo ani po těch ministerských regulacích. Kam tedy vedou ty ministerské reformy? Zcela jistě nevedou ke zlepšení zdravotního systému.

SDÍLET