Formule 1 v Bahrajnu byla jasným výsměchem lidským právům

Formule 1 v Bahrajnu byla jasným výsměchem lidským právům. Svět je pohlcený neštěstím v Sýrii. Tak nějak pozapomněl na mrtvé a zraněné v jedné, pro Spojené státy americké velmi důležité zemičce. Místo lidských práv v jednom okamžiku zvítězila řeč peněz. Zatímco ještě před pár hodinami tekla po bahrajnských ulicích krev protestujících obyvatel, nyní po bahrajnských ulicích tečou miliardy z nechutného byznysu.

Jednotliví piloti kokpitů závodních aut si na chvilku zahrají na poslušné vojáky, kteří bez reptání splní těžký bojový úkol. Jejich šéf je vyšle do válečné zóny, oni budou tak silní a pojedou ten slavný bahrajnský závod. Svět a světová média měla jasně odsoudit cynismus upřednostňující kapitál před cenou lidského života. Zatímco se svět může zpřetrhat nad pomocí syrskému lidu, jakákoli pomoc Bahrajncům je mimo dosah.  Situaci v zemi “mírově”, tak jako kdysi Sověti v Československu, vyřešili vojáci Saudské Arábie a Pákistánu.  Arabská země, ve které jsou jedni obyvatelé šikanizováni občany jinými, není nyní na pořadu dne.

Zhruba před měsícem proběhla v Bahrajnu jedna velká demonstrace, která byla velmi krutě potlačena armádou. O situaci v Bahrajnu jsem se zabýval například v mém článku zde. Je snad chápání lidských práv přímo úměrné zahraničním potřebám USA? Tato země hvězd a pruhů má na území Bahrajnu místečko pro svou marínu. Odtud dochází ke kontrole Perského zálivu a nezbytného Hormuzského průlivu, odkud proplouvají všechny celosvětové zásoby ropy.

Reklamy na MasterCard, reklamy na cigarety a smrad linoucí se z výfuků formulí měl v tento okamžik přehlušit bědování týraného národa. Saudové jsou přeci těmi vyvolenými, jmenovanými Spojenými státy ke kontrole nad celým regionem. Povstání šíitů v Bahrajnu by mohlo probudit další šíity na východě Saudské Arábie. Tanky přejetá těla, zastřelení a zranění lidé. To všechno je možná pro světové vůdce dobrá cena za nové miliardy, za nový způob boje proti tzv. teroristům americké administrativy.

Hackeři ze skupiny Anonymous projevili svůj nesouhlas s porušováním lidských práv a následným jakoby mírovým závoděním. Skupina hackerů na stránky Formule 1 uvedla svou zprávu, ve které mimo jiné také upozornila na hladovku zadrženého bahrajnského demonstranta Abdulhadi Alkhawaji. Tento člověk v neděli 22. dubna 2012 držel 74. den hladovky. Tento člověk je na tom se zdravotním stavem velmi špatně, přesto bahrajnské úřady odmítají tohoto člověka propustit z vězení. Bahrajncům blízkým královské rodiny podobně jako izraelským  úřadům nezáleží na humanitárních důvodech propuštění. Izrael nezákonně v administrativní vazbě věznil například Palestince Khader Adnana.

Abdulhadi Alkhawaja je právníkem specializujícím se na lidská práva a jejich dodržování. Tento člověk se ničeho nedopustil, pouze se zastal režimem týraných lidí a za své zastání byl taktéž zadržený. Po zatčení byl Alkhawaja zbit, mučen, byla mu dokonce během mučení zlomena čelist. Anonymous se zcela poprávu zastává tohoto muže. Pokud se Alkhawajovi nebo někomu z jeho rodiny něco stane, vyhrožují hackeři z Anonymous odvetou ve formě počítačových útoků.

Zatímco se vesele jezdilo s formulemi, televize Nova přenášela záběry z pochybného závodu, zhruba 25 kilometrů od závodiště probíhala demonstrace 50 000 protivládních odpůrců. Samozřejmě o demonstraci, o policejních a vojenských manévrech proti demonstrantům, o tom všem se v ten nedělní okamžik vesele mlčelo.

Formule 1 byla především propagandistickým vítězstvím bahrajnského režimu. Minulý rok bahrajnská královská rodina díky nepokojům přišla o zhruba 40 milionů amerických dolarů. Tolik přesně jde královské rodině z konajících se závodů. Co jsou nějaká lidská práva proti 40 milionům. Místní vládci raději brutálně potlačí jakékoli opoziční snahy. Demokratický svět tolik vykládající o právu na svobodu, nyní ve jménu kapitálu zapomene na důležitost lidských práv.

Prezident FIA, Jean Todt, poděkoval bahrajnskému korunnímu princi Salman bin Hamad Al Khalifovi za uspořádání závodů. Prezident FIA de facto poděkoval za násilné potlačení vůle lidu. Poděkoval nepřímo za zastřelení lidí, za zmrzačení všech, kdo toužili po svobodě. Za této atmosféry totální dehonestace Bahrajnců dochází k povyšování peněz a nekonečného byznysu. Bahrajnští politici manipulovali s médii přesně tak, aby poklidný průběh závodů pomohl ve světlech Západu zlegalizovat panování místního režimu. Těm, kteří přišli pouze za komentováním závodů a kašlali na politické a současné pozadí v Bahrajnu , těm byl vstup do země povolený. Ostatním byl veškerý vstup do Bahrajnu zapovězený.

Nyní se nemělo nadávat na režim, nyní se nemělo poukazovat na padesátitisícové demonstrace 25 kilometrů od hlavního města. Všichni občané měli demonstrativně odmítat sledování závodů Formule 1 v Bahrajnu. Já osobně jsem odmítal tento přímý přenos sledovat. Stydím se za to, že je naše společnost připravena odkopnout lidská práva jenom pro pár desítek či stovek milionů.

SDÍLET