Bárta jako hejtman? Dobrý vtip o realitě v Čechách

Bárta jako krajský hejtman? To je velmi zajímavá, dalo by se říci, tragikomická informace. Nepravomocně odsouzený korupčník se odhodlá nevzdat se poslaneckého postu. Také proč by to měl dělat. Ústava mu dovoluje být dokonce odsouzeným poslancem, a na nějakou politickou morálku se tady v tomto podivném státě dávno nehraje. Být odsouzený za uplácení, to je možná pro mnohé politiky pozvánka pro osídlení vyšších politických postů.

Pan poslanec Bárta pouze ukazuje, jaké je to být nemorální. Takových nemorálních politiků je v Poslanecké sněmovně mnohem víc. Podívejme se například na levici, kde se předseda ČSSD sám přiznal ke zneužití poslaneckých náhrad, a přesto je předsedou druhé největší politické strany. Ostatně, podle slov pana Sobotky to samé dělají přeci všichni. Všichni poslanci budou krást, tak ostatní mohou také.

Nebo například senátor Čunek. Kradl sociální dávky, které díky politického ovlivňování nemusel vracet. Přesto oba dva jmenovaní mají velmi vysoké posty a vůbec se za své politické eksapády nestydí.Nemorální chování Bárty rozhodně není prvním ani posledním představením neschopnosti českých politiků. Nebýt politického vměšování předsedy vlády a jednotlivých ministrů, nemusel být poslanec Bárta prvním poslancem odsouzeným z uplácením.

Nechci hájit hlavního obchodníka Věcí soukromých, tedy pardon,  Věcí veřejných. Ale média zneužívají faktu, že se tady pan Bárta znelíbil předsedovi vlády, a tak se zatím žádné politické vyšší vměšování nekoná. Osobně si myslím, že Bárta bude po odvolání u soudu opět prohlášený za nevinného, i když se uplácení dopustil. Tato země ještě nikdy nezažila, že by nějaký politik byl odsouzený. Například Stanislav Gross a jeho zázračně nabytý majetek. Čistý politik všechno myslící upřímně, zase tak čistým ve skutečnosti nebyl.

Ať odvolací soud rozhodne jak chce, Bárta kandidující na hejtmana v Plzni bude politikem, který byl prošetřovaný soudem, který se dopustil přinejmenším nestandartního chování. Ve stejném kraji bude na samé místo kandidovat dnešní ministr spravedlnosti. Bártova kandidatura spíše vypadá jako kandidatura na truc. Takové to potrestání a vyřízení si účtů s nynějším ministrem spravedlnosti. Nezařazený poslanec Vít Bárta si našel jednu cestu ke mstě. Tady opět nejde o občany a prosazování práva. Ostatně, ono někdy o takové zájmy tomuto politikovi šlo?

Poslanecký mandát vykonává každý poslanec podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Občané by si během krajských voleb měli vzpomenout, jaké to vědomí a svědomí poslanec Bárta během svého mandátu měl. Poslanecká Bártova činnost byla poznamenána především dvěma událostmi, a to kauzou ABL a následně problémy s uplácením. Trošku se obávám, co dalšího je ještě ve jménu Nečasovy vlády skrýváno před zraky občanů.

Bárta opět porušil veřejně daný slib. Slíbil, že pokud bude soudem odsouzený, odstoupí z politického světa. Zatímco Nečas požaduje odchod Bárty a chválí odejitého Dobeše, Věci veřejné Dobeše odstraňují a nahrazují ho zatím neznámou volbou nového politika. Co všechno se obyčejný občan nedozví od zkorumpovaných politiků? Tak především poslanecký mandát není ta vysoká politika, a tak samotný Bárta nic v jeho očích neporušuje.

Jo, česká politika je tragikomickou hrou, ve které sklerotičtí voliči volí stále ty stejné klauny.